Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro, 18 lipca, rozpoczyna się kolejna odsłona międzynarodowej trasy projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy. Publiczność w sześciu miastach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. w Pradze, Warszawie i Bukareszcie, będzie mogła zobaczyć najciekawsze prezentacje polskiego tańca współczesnego. 28 lipca w ramach 37. Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio w Warszawie o godz. 20.30, odbędzie się specjalny pokaz spektaklu Druga natura, inspirowanego życiem i tańcem Poli Nireńskiej. Spektakl, współprodukowany m.in. przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Muzyki i Tańca, jest częścią cyklu prezentującego niezwykłe kobiety, ikony polskiego tańca. 

 

Cykl Terytoria choreografii, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Muzyki i Tańca z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ma na celu wprowadzenie ikon polskiego tańca do międzynarodowego obiegu kultury. Polskie awangardowe artystki początku XX wieku: Yanka Rudzka, Pola Nireńska, Marie Rambert i Bronisława Niżyńska stanowią inspirację dla młodych tancerzy do kreatywnych poszukiwań i nowatorskich, choreograficznych odpowiedzi.

 

Rok 2019 jest poświęcony Poli Nireńskiej. W oparciu o jej życie i twórczość powstał spektakl Druga natura z choreografią Agaty Siniarskiej, instalacją Karoliny Grzywnowicz i z udziałem Katarzyny Wolińskiej. Punktem wyjścia dla choreografii była historia Nireńskiej, tancerki, polskiej Żydówki, która w Zagładzie straciła większość rodziny. Artystki przygotowały Drugą naturę na podstawie zarówno biografii Poli, jak i jej twórczościprzede wszystkim niezwykłego dzieła Tetralogia Holokaustu. Scenograficznym kontekstem dla spektaklu jest instalacja – ogród stworzona przez Karolinę Grzywnowicz; to kompozycja roślin, które ze względu na swoje unikalne właściwości były wykorzystywane przez nazistów na terenach obozów koncentracyjnych. Premiera spektaklu odbyła się 26 kwietnia 2019 w Dreźnie, podczas festiwalu Erbstücke. Prezentacja zainicjowała drugą edycję projektu Terytoria choreografii, pokazów polskich spektakli tanecznych, które odbędą się m.in. w Pradze, Żylinie, Bukareszcie czy Płowdiwie. Oprócz Drugiej natury międzynarodowa publiczność, zobaczy najciekawsze produkcje taneczne skupione wokół Polskiej Platformie Tańca 2019.

 

Przypomnijmy, że w 2018 roku cykl nowych spektakli Terytoria choreografii otworzył Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos w choreografii Joanny Leśnierowskiej. Do udziału w nim  zaproszono artystów z Polski, Gruzji, Armenii i Brazylii. Spektakl, efekt polifonicznego spotkania czterech kultur, prezentowany był podczas pierwszej trasy projektu, która odbywała się na Wschodzie (Grodno, Mińsk, Dnipro, Tbilisi, Erywań i Kijów).

 

Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy to wieloletni projekt prezentacji polskiego tańca współczesnego z udziałem najlepszych artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca. Zaplanowany na lata 2017–2022 projekt wypełniony jest spektaklami, warsztatami, spotkaniami i debatami w najbardziej aktywnych centrach tańca współczesnego w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. na Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech oraz w Gruzji, Armenii, Czechach, Słowenii, Serbii i Bułgarii.

 

Projekt organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation oraz lokalnymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej. Jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

 

Instalacja – ogród towarzysząca spektaklowi Druga natura powstała przy wsparciu Instytutu Pileckiego, nowej instytucji badawczej i kulturalnej, której głównym celem jest utworzenie międzynarodowego cyfrowego archiwum o Polsce czasów II wojny światowej.

 

Więcej informacji o polskiej kulturze na świecie oraz biogramy twórców są dostępne na portalu culture.pl.

 

 

PROGRAM TERYTORIÓW CHOREOGRAFII 2019:

 

Zero Point Festival, Praga, Czechy

18 lipca – prezentacja spektaklu Zrób siebie Marty Ziółek (Komuna Warszawa)

20 lipca – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

 

Scena Tańca Studio, Warszawa, Polska

28 lipca – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

 

International Moldova Dance Festival CONTACT +, Kiszyniów, Mołdawia

14 września – prezentacja spektaklu Ewa i On Iwony Olszowskiej

20 września – prezentacja spektaklu into me see Dariusza Nowaka

22 września – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

 

Żylina, Słowacja

2 października – prezentacja spektaklu Jumpcore Pawła Sakowicza

4 października – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

 

Bukareszt, Rumunia

8 października – prezentacja spektaklu Thriller Pawła Sakowicza i Anny Smolar

9 października – prezentacja spektaklu Para nr 1 Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego

10 października – prezentacja spektaklu Stalking Paradise Lubelskiego Teatru Tańca

11 października – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

12 października – prezentacja spektaklu Łuczniczki Agnieszki Kryst

12 października – prezentacja spektaklu Slowstepper – on The Edge of Survival Hygina Delimata

13 października – prezentacja spektaklu Ewa i On Iwony Olszowskiej

 

One Dance Week Festival, Plovdiv, Bułgaria

19 października – prezentacja spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

19 października – prezentacja spektaklu Welcome/ Witajcie Aurory Lubos

 

Praga, Czechy

16 listopada – prezentacja spektaklu Jungle Pink Mama Theatre

 

Dodatkowo 13 listopada w Lublinie (festiwal Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca) i 15 listopada 2019 roku w Krakowie (festiwal Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń) odbędzie się pokaz Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos. W Lublinie w listopadzie podczas festiwalu zaprezentowana zostanie również instalacja ze spektaklu Druga natura.

 

Więcej informacji

Magdalena Mich, Rzecznik prasowa Instytut Adama Mickiewicza

+ 48 602 663 570

mmich@iam.pl

 

 

Niepodległa (miniaturka) IAM-Culture.pl - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

 

  EEPAP- Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)    Lubelski Teatr Tańca - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)  Centrum Kultury w Lublinie - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka) Art Stations Foundation (miniaturka)

Instytut Pileckiego 2019 - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)Hellerau - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka) Fundacja Współpracy Polsko-Niemeickiej logo (miniaturka)  Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało” - Terytoria choreografii 2019 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close