Wersja do druku

Udostępnij

Polski fotograf – Tomasz Lazar (bluebird artists) – został niedawno zaproszony do Francji, aby wykonać zdjęcia do plakatu promującego balet Kopciuszek, wystawiany przez Paryską Operę Narodową w 350. rocznicę funkcjonowania tej wyjątkowej instytucji. Na fotografiach znalazła się Dorothée Gilbert – jedna z najlepszych tancerek baletowych na świecie, odtwórczyni głównej roli w spektaklu. Efekty tej współpracy można już zobaczyć na wszystkich materiałach promocyjnych Opery oraz na ulicach Paryża, a przedstawienie będzie gościć na deskach teatru od 26 listopada 2018 do 2 stycznia 2019 roku. Będzie to jeden ze spektakli inaugurujących wyjątkowy, jubileuszowy sezon Paryskiej Opery.

 

Zdjęcia autorstwa Tomasza Lazara znajdą się na plakacie przedstawienia według choreografii Rudolfa Nuriejewa, do którego muzykę skomponował Sergiej Prokofiew. Jest on adaptacją znanej wszystkim i nieśmiertelnej bajki Charlesa Perraulta, której akcję przeniesiono tym razem do wielkiego świata Hollywood. Dzięki pomocy Matki Chrzestnej – producentki filmowej – bohaterka porzuca swoje dotychczasowe ubogie życie i spełnia swoje marzenia u boku Księcia z Bajki, którym w tej wersji historii jest słynny aktor – w tej roli Hugo Marchand. Główną rolę w spektaklu gra Dorothée Gilbert należąca do czołówki tancerek baletowych na całym świecie. To ona także zapozowała do zdjęć, które pokazują zarówno bajkową, jak i hollywoodzką odsłonę Kopciuszka.

 

To nie pierwsza zagraniczna współpraca młodego fotografa reprezentowanego przez impresariat bluebird artists (www.bluebirdartists.com). Lazar ma już na swoim koncie projekty realizowane w Tokio, Nowym Jorku, czy Mediolanie, a jego prace były prezentowane na wystawach między innymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii i USA. Jest laureatem wielu nagród, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych, między innymi II nagrody w konkursie World Press Photo w kategorii Ludzie i Wydarzenia.

 

Spektakl Kopciuszek, którego premiera odbędzie się 26 listopada 2018, ma być częścią obchodów wyjątkowej, 350. rocznicy działalności Opery Narodowej w Paryżu. Hasło, które będzie towarzyszyć wszystkim wydarzeniom w tym sezonie, to „Nowoczesna od 1669 roku”, co zostało uchwycone w repertuarze wszystkich scen opery na nadchodzące kilkanaście miesięcy. Na deskach zarówno Opéra Bastille, jak i Opéra Garnier zostanie wystawionych 199 przedstawień operowych i 184 baletowe. Znajdą się wśród nich zarówno dzieła klasyczne, jak i bardziej współczesne.

 

Paryska Opera Narodowa została założona 28 czerwca 1669 roku przez króla Ludwika XIV. Instytucja ta początkowo funkcjonowała jako Królewska Akademia Muzyki, organizując swoje przedstawienia związane nie tylko z muzyką instrumentalną, ale także z baletem i operą, w różnych miejscach Paryża. Dopiero w 1858 roku, w czasach II Cesarstwa, Napoleon III zlecił budowę gmachu teatralnego młodemu architektowi – Charlesowi Garnierowi. Otwarcie budynku, znanego dziś jako Opéra Garnier, miało miejsce w 1875 roku. W 1989 roku, w dwusetną rocznicę szturmu na Bastylię, została otwarta druga siedziba opery – Opéra Bastille. 30-lecie tego nowoczesnego teatru jest kolejnym ważnym jubileuszem przypadającym na nadchodzący rok.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close