Wersja do druku

Udostępnij

Pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego, Maksim Woitiul, obchodzi 20-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji w najbliższą sobotę, 1 października o godz. 19.00, wystąpi w partii Solora, hinduskiego wojownika w Bajaderze – balecie Mariusa Petipy, z choreografią opracowaną na podstawie oryginału przez Natalię Makarową.

 

Maksim Woitiul urodził się w 1978 roku w Mińsku na Białorusi. W 1996 roku ukończył tam Państwową Szkołę Baletową. W tym samym otrzymał stanowisko solisty w Teatrze Wielkim w Mińsku, gdzie zadebiutował rolą Błękitnego Ptaka w Śpiącej królewnie Czajkowskiego. W 1998 roku został solistą Teatru Wielkiego − Opery Narodowej w Warszawie, a w 2000 roku otrzymał tytuł pierwszego solisty. W sezonie 2001/2002 tańczył w Narodowym Balecie Kanady w Toronto, w kolejnym sezonie powrócił na warszawską scenę. Występował gościnnie w Austrii, Belgii, Chinach, Francji, Holandii, Japonii, Kanadzie, na Łotwie, w Niemczech, Szwajcarii, na Tajwanie i w USA. W 2011 roku  nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  

 

 

Więcej o artyście:

 

http://teatrwielki.pl/ludzie/maksim-woitiul/

 http://www.taniecpolska.pl/ludzie/195

 

O spektaklu:

 

Piękna hinduska baśń o miłości, której siła przekracza granice śmierci. Legendarna gwiazda baletu Natalia Makarowa zrealizowała w Teatrze Wielkim Bajaderę według najlepszych wzorów petersburskich. Z pietyzmem odtworzyła i oszlifowała pierwotną wersję choreograficzną wielkiego Mariusa Petipy z 1877 roku, zachowując jednak w oryginale jego niedoścignioną choreografię sceny Królestwo Cieni – jeden z fenomenów klasycznej spuścizny baletowej. Stworzyła swoją Bajaderę najpierw dla American Ballet Theatre w Nowym Jorku, a potem powtarzała ją kilkakrotnie z najlepszymi zespołami tańca klasycznego. To barwne, romantyczne widowisko urzeka rozmachem, wzrusza do głębi i pozostawia niezatarte wrażenie. Pełne jest popisów solistycznych i wspaniałych scen zespołowych. Doskonały sprawdzian kunsztu akademickiego każdego zespołu baletowego. Także Polskiego Baletu Narodowego i jego czołowych solistów.

 

Balet w trzech aktach
Libretto: Marius Petipa, Siergiej Chudiekow
Muzyka: Ludwig Minkus
Opracowanie: John Lanchbery
Prapremiera: 4.02.1877, Teatr Bolszoj
Premiera tej inscenizacji: 21.05.1980, American Ballet Theatre, Nowy Jork
Premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: 15 maja 2004

Inscenizacja i choreografia: Natalia Makarowa według Mariusa Petipy
Dyrygent: Alexei Baklan
Scenografia i kostiumy: Jadwiga M. Jarosiewicz
Światła: Stanisław Zięba

 

Polski Balet Narodowy i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close