W ciągu czterech lat swojej działalności w Polskim Teatrze Tańca (od 1975 roku) stał się jedną z czołowych indywidualności zespołu Conrada Drzewieckiego. W 1992 roku wrócił do PTT z choreografią Detal 3 do muzyki Andrzeja Panufnika, z kostiumami zaprojektowanymi przez Johna Otto. Krzysztof Pastor – wybitny tancerz i światowego formatu choreograf, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie – powróci do Polskiego Teatru Tańca kolejny raz 6 kwietnia o godz. 17.00, aby w Małym Studio PTT spotkać się z słuchaczami podczas ósmego wieczoru autorskiego Sławomira Pietrasa „Postacie 50-lecia PTT”.

Wersja do druku

Udostępnij

Tańczył w Teatrze Wielkim w Łodzi, Theater Hof w Niemczech i Le Ballet de l’Opéra de Lyon we Francji. Swoją pierwszą choreografię stworzył w 1987 roku na Galę Baletową w Łodzi. W 2003 roku został mianowany choreografem-rezydentem Het Nationale Ballet w Amsterdamie, dzieląc tę pozycję z Hansem van Manenem do 2017 roku.

W swojej karierze stworzył ponad 70 prac choreograficznych, wśród nich cieszące się międzynarodowym uznaniem: Do Not Go Gentle, In Light and Shadow, Kurt Weill, Acid City, Don Giovanni, Tristan, Niebezpieczne związki, Symfonię fantastyczną. Współpracował z zespołami baletowymi na całym świecie, m.in. Królewskim Baletem Szwedzkim, Baletem Bolszoj w Moskwie, Scottish Ballet, Washington Ballet, Baletem Izraelskim, Operą w Ankarze, Narodowym Baletem Łotwy, Australian Ballet, Royal New Zealand Ballet i Hong Kong Ballet. Pełniąc funkcję dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, w latach 2011–2020 pełnił jednocześnie obowiązki dyrektora artystycznego baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie.

Krzysztof Pastor jest laureatem nagród specjalnych polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich (Terpsychora) oraz ZAiKS-u. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Współpracował z najbardziej znanymi choreografami i choreografkami na świecie, jak Carolyn Carlson, Maguy Marin, Rudi van Dantzig. A w jakim stopniu współpraca z Conradem Drzewieckim ukształtowała jego artystyczny rozwój? Jak wspomina pierwsze lata nowego teatru? Kreacje wspólne z innymi artystkami i artystami Polskiego Teatru Tańca? Wreszcie okoliczności powstania spektaklu Detal 3?

Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższą sobotę.

Wstęp wolny!

Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa „Postacie 50-lecia PTT” okraszone są osobistymi wspomnieniami, pełne anegdot i historii „zza kulis”. Ich uczestnicy poznają barwne, czasem sekretne i nieopowiedziane wcześniej, żywe historie, składające się na legendę Polskiego Teatru Tańca. Przyglądają się bliżej fenomenom osobowości, które pozostawiły w dziejach PTT swój niezatarty ślad, dalszemu rozwojowi ich karier, a także wpływowi, jaki Polski Teatr Tańca wywarł na ich dalsze zawodowe losy.

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close