Ludzie tańca

Zdjęcie: Krzysztof Pastor

Krzysztof Pastor

Wersja do druku

Udostępnij

Krzysztof Pastor − dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. Tancerz, choreograf i inscenizator. Absolwent Gdańskiej Szkoły Baletowej. Tańczył w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego. W 1979 roku przeniósł się do łódzkiego Teatru Wielkiego. W 1983 roku został solistą Le Ballet de l’Opéra de Lyon we Francji. W latach 1985-95 występował z kolei w Het Nationale Ballet. Współpraca z Carolyn Carlson, Nilsem Christie, Rudim van Dantzigiem, Nacho Duato, Toerem van Schaykiem, Peterem Wrightem, a zwłaszcza Hansem van Manenem znacząco wpłynęła na rozwój jego twórczej osobowości. Pierwszą choreografię stworzył w 1986 r. na Międzynarodową Galę Baletową w Łodzi. Po zrealizowaniu kilku baletów do programów warsztatowych Het Nationale Ballet, w 1992 roku zaprezentował balet Szostakowicz – Symfonia kameralna. Od 1995 r. zajmował się pracą choreograficzną jako twórca niezależny.

W sezonie 1997/98 związał się z zespołem Washington Ballet, a w sezonie 1998/99 z Het Nationale Ballet. Od tamtej pory stworzył ponad 50 baletów. W 1995 r. zdobył Złotą Nagrodę Choreograficzną na Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Helsinkac za duet Detail IV. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Choreograficzną holenderskiej Fundacji Dansersfonds ’79.

W 2003 roku został etatowym choreografem Het Nationale Ballet. Współpracował m.in. z zespołem Scottish Ballet, Królewskim Baletem Szwedzkim, Baletem Bolszoj w Moskwie, Washington Ballet, Baletem Opery Drezdeńskiej, Baletem Izraelskim, Królewskim Baletem Flamandzkim, Narodowym Baletem Litwy, Narodowym Baletem Łotwy, Donau Ballet, Państwowym Baletem w Ankarze, Australian Ballet, West Australian Ballet i Royal New Zealand Ballet.

W 2009 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zrealizował balet Tristan z muzyką Richarda Wagnera. Po tym wydarzeniu dyrekcja TW-ON zaproponowała mu objęcie kierownictwa warszawskiego baletu z założeniem nadania zespołowi samodzielności artystycznej i podniesienia go do rangi Polskiego Baletu Narodowego. W następnych latach w Warszawie zrealizował swoje kolejne choreografie: Kurt Weill, In Light and Shadow, I przejdą deszcze…

Krzysztof Pastor

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close