Bydgoszcz: Opera Nova „Niebezpieczne związki” – chor. Krzysztof Pastor, muz. Arturs Maskats

Zdjęcie: Bydgoszcz: Opera Nova „Niebezpieczne związki” – chor. Krzysztof Pastor, muz. Arturs Maskats

Opera Nova „Niebezpieczne związki”. Plakat.

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na spektakl Niebezpieczne związki w choreografii Krzysztofa Pastora. Muzykę do baletu opracował łotewski kompozytor Arturs Maskats. Balet Opery Nova jest drugim polskim zespołem, z którym Krzysztof Pastor realizuje Niebezpieczne związki.

Wersja do druku

Udostępnij

Pierre Choderlos de Laclos  stworzył powieść epistolarną (złożoną z 175 listów – jakoby autentycznych), biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji. W Niebezpiecznych związkach obnażał podwójną moralność dworaków Ludwika XV, zakłamanie, pożądanie i manipulacje; od wydania powieści w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu.

Intryga, pragnienie zemsty i igranie uczuciami innych jest sensem życia. „Albo oszukujesz, albo jesteś oszukiwany” – mogłoby brzmieć motto tej historii, w której mężczyzna jest wcieleniem cynicznego Don Juana, kobietę cechuje wyrachowanie i bezwzględność, zaś kochający i ufni przegrywają.

Czołowy polski choreograf Krzysztof Pastor i łotewski kompozytor Arturs Maskats spotkali się w 2006 roku. Z rozmów i zainteresowań narodził się pomysł baletu Niebezpieczne związki, inspirowany powieścią i filmem Stephena Frearsa z roku 1988, z Glenn Close, Johnem Malkovichem i Michelle Pfeiffer.

Krzysztof Pastor – kreator współczesnego baletu, mentor choreografów, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego – pracuje po raz pierwszy w Bydgoszczy. Jego obecność jest dla Baletu Opery Nova prawdziwym wyróżnieniem i docenieniem poziomu bydgoskiego zespołu. Choreografia do Niebezpiecznych związków będzie pierwszą, jaką artysta przekazał tancerzom Opery Nova. Nad przygotowaniem spektaklu pracują z tancerzami także asystenci: Stephan Aubry i Jan Fousek, którzy uczestniczyli w powstawaniu wcześniejszych wersji Niebezpiecznych związków.

Także po raz pierwszy podjęła współpracę z Operą Nova ceniona scenografka Anna Kontek, mieszkająca od lat w Skandynawii. Lista jej realizacji scenicznych obejmuje scenografie i kostiumy do przeszło 160 produkcji: operowych, operetkowych, musicali, teatralnych sztuk dramatycznych i spektakli telewizyjnych. Z baletów klasycznych wymienić należy choćby: Jezioro łabędzie Patrice’a Barta według Vladimira Bourmeistra, Śpiącą królewnę Rudolfa Nuriejewa według Mariusa Petipy, Bajaderę Natalii Makarovej według Mariusa Petipy, Szeherezadę Kennetha Greve’a, Kopciuszka Trzech muszkieterów Paula Chalmera, Sen nocy letniej Youriego Vamosa, Niebezpieczne związki Krzysztofa Pastora.

Orkiestra pracuje pod batutą dr Agnieszki Nagórki; dyrygentka zetknęła się z partyturą Maskatsa w 2010 roku, podczas przygotowywania premiery w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kompozytor nie krył, że temat jest niezwykle fascynujący. „Cieszę się, że udało mi się wprowadzić do muzyki baletowej wokal. Skomponowałem arię dla kontratenora i krótką wstawkę dla zespołu wokalnego” mówił Arturs Maskats.

Więcej: opera.bydgoszcz.pl

KALENDARIUM

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 18:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 18:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 18:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close