Choreograficzny projekt filmowy pt. Bestia Polskiego Teatru Tańca z 2022 roku w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymał nagrodę „Play Short” dla najlepszego filmu tańca. Nagroda ta służy odkrywaniu talentów i wspieraniu w rozwoju artystycznym twórców filmowych z całego świata. To forma docenienia produkcji za sposób, w jaki opowiadają historie, integrując scenariusz, reżyserię, światło, montaż i pracę kamery.

Wersja do druku

Udostępnij

Jury konkursu przyznaje nagrody w 23 kategoriach. Wyróżnione w każdej z kategorii produkcje wyświetlane są podczas Annual Screening. W wydarzeniu uczestniczy międzynarodowe grono kuratorów i dyrektorów festiwali, którzy selekcjonują produkcje do udziału w kolejnych konkursach i przeglądach. Organizatorem Play Short jest CCB – Film Society.

Zrealizowany w ramach idiomu Człowiek – zwierzę choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca zatytułowany Bestia w reżyserii Iwony Pasińskiej prowokuje do refleksji nad charakterem relacji zwierząt i ludzi. Akcja Bestii rozgrywa się na łąkach i w starej owczarni na terenie wielkopolskiej wsi Komorowo, której sielski krajobraz stanowi przewrotne tło dla opowieści. Premiera Bestii odbyła się w Wigilijną Noc, 24 grudnia 2022 roku, kiedy według legendy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Film operuje czarno-białą kolorystyką. Kostiumy nawiązują do obecnej sytuacji na świecie: to zimowe mundury maskujące, które po zakończeniu projektu zostały przekazane ukraińskiej armii.

Międzynarodowa Nagroda Filmowa „Play Short” to kolejny sukces filmu Bestia na scenie międzynarodowej. Wcześniej obraz filmowy otrzymał m.in. Nagrodę Publiczności na YoFiFest 2023 – festiwalu filmowym w Yonkers w stanie Nowy Jork. To bardzo doceniane w świecie filmowym wydarzenie, dziewięciokrotnie wybrane do zestawienia Top 100 Best Reviewed Festivals on FilmFreeway, dodatkowo uznane za jedną z najmodniejszych atrakcji miasta w zestawieniu Top Ten Hippest Things about Yonkers. Bestia została też wyróżniona na festiwalu Dare to Dance in Public Film Festival w Los Angeles (USA).

Choreograficzny projekt filmowy można oglądać bezpłatnie na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca oraz na stronie teatru.

Projektowi towarzyszy publikacja inspirowana projektem filmowym, w którym czarno-białe kadry z planu filmowego zderzone zostały z trawestacjami tradycyjnych rymowanek: polskich, żydowskich, niemieckich. Wydawnictwo można zakupić w Polskim Teatrze Tańca.

Więcej o choreograficznym projekcie filmowym

Film na kanale YouTube:

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close