Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na spektakl Spectrum. Warsztaty choreograficzne. To wydarzenie odbędzie się w dniach 13–14 kwietnia 2023 roku w Auli Artis. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera je medialnie.

Wersja do druku

Udostępnij

Spectrum to rozłożony na wiele języków choreograficznych spektakl, w całości przygotowany przez tancerki i tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w ramach warsztatów choreograficznych. Mając na uwadze szeroko rozumiany rozwój nowych kompetencji, artyści Baletu są w tym projekcie twórcami w każdym jego aspekcie: odpowiadają za choreografię, strategię komunikacji, materiały promocyjne, scenografię, a także dobierają muzykę i – oczywiście – tańczą.

Teatr zaprasza na pełną zaskakujących barw podróż, która widzom odsłoni inne oblicze zespołu baletowego, a tancerzom i tancerkom pozwoli odkryć nowe formy ekspresji, nie tylko na scenie.

Spectrum – nowa odsłona tańca

Na co dzień tańczą w Balecie Teatru Wielkiego. Występują zarówno w klasycznym repertuarze, jak i nowatorskich realizacjach przygotowanych przez choreografów z całego świata. Jako pierwszy polski zespół współpracowali z takimi sławami, jak Alexander Ekman czy Edward Clug. Teraz sprawdzą się w nowej roli. Balet Teatru Wielkiego przygotował premierowy spektakl. Przygotował od A do Z.

Nie tylko tańczą
Spectrum to rozłożone na wiele choreograficznych języków przedstawienie stworzone przez 11 choreografów, na co dzień tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dla większości z nich to choreograficzny debiut. Dla wszystkich szansa stworzenia spektaklu od podstaw, poznania produkcyjnego know-how, odnalezienia się w nowych rolach, a tych jest całkiem sporo. Oprócz choreografów tancerze pracowali jako menadżerowie projektu, fotografowie, graficy, realizatorzy światła i asystenci produkcji, a także tworzyli strategię komunikacji i promocję. Niektórzy z nich pozostali przy jednej roli, inni postanowili sprostać paru wyzwaniom, tak jak Giorgio Tinari, który wraz z Chiarą Ruaro i Dianą Cristescu, jest menadżerem projektu oraz przygotowuje 9-minutową choreografię. O swoim pomyśle mówi, że wziął się z obserwacji zespołu baletowego, tancerzy i tancerek, którzy w czasie przedstawienia działają jak niezwykle precyzyjna maszyna, odchodzą, zmieniają się czy wręcz zamieniają rolami, a widowisko trwa. Alexandre Sellani próbuje sił przy promocji wydarzenia: – To dla mnie ogromna szansa – mówi. – Poszerzam swoje kompetencje w innej dziedzinie niż taniec. Z kolei Louis Raphaneau oprócz choreografii wziął na siebie rolę fotografa.
– Moje doświadczenie z sali baletowej pozwala na zrobienie zdjęcia we właściwej chwili, uwiecznienie najbardziej idealnego momentu. Udane zdjęcie cieszy mnie jako fotografa, ale też przynosi satysfakcję choreografowi i tancerzom. – mówi artysta.

Po raz pierwszy
Spectrum będzie można obejrzeć już 13 i 14 kwietnia w Auli Artis. Twórcy, szukając odpowiedniego tytułu dla nowego baletowego spektaklu, wybrali słowo „spectrum” – brzmiące identycznie w wielu językach, a jednocześnie doskonale oddające ideę wydarzenia, które mieści różnorodność inspiracji, muzyczną mozaikę – od Vivaldiego po współczesne hip-hopowe brzmienia, wielość chorograficznych rozwiązań i szczególne podejście do ruchu.
Jak zapowiada Roberta Bondara, Kierownik poznańskiego zespołu baletowego, tego typu działania – spektakl i warsztaty wokół niego – będą powtarzane co roku. Formuła samych warsztatów może się nieco zmienić. Bondara, który sam pierwsze choreograficzne szlify zdobywał pod okiem Krzysztofa Pastora, podczas warszawskim Kreacji, chce do projektu zaprosić mentorów z różnych dziedzin sztuki, aby swym doświadczeniem wspierali debiutantów. Bo – jak sam mówi – Spectrum to platforma choreograficznych poszukiwań i eksperymentów, zachęcająca do podjęcia ryzyka, traktująca ewentualne niepowodzenia jako naturalną drogę rozwoju.

Choreograf Robert Bondara o Spectrum:

Taniec to żywa i bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina sztuki. Zawdzięczamy to jej nieodłącznym atrybutom, takim jak: kreatywność, dążenie do perfekcji, poszukiwanie nowych dróg i środków ekspresji oraz odkrywanie unikalnych głosów choreograficznych. Odpowiedzią na te wartości – tak ważne dla każdego świadomie kształtującego swoją tożsamość artystyczną zespołu – są warsztaty choreograficzne Spectrum.

Istotą tej inicjatywy jest stworzenie platformy, która pozwoliłaby młodym twórcom na doskonalenie swojego warsztatu choreograficznego. Nie da się bowiem zrobić tego inaczej, niż poprzez doświadczenie procesu twórczego z tancerzami w sali baletowej, przejście przez wszystkie etapy produkcji i zwieńczenie tej pracy spektaklem, gdzie przez krótką chwilę w zetknięciu z widownią, ta piękna, ale jakże ulotna sztuka zmaterializuje się. To platforma choreograficznych poszukiwań i eksperymentów, zachęcająca do podjęcia ryzyka, traktująca ewentualne niepowodzenia jako naturalną drogę rozwoju.

Przedsięwzięcie to wykracza jednak dużo dalej poza samą okazję do odkrycia i rozkwitu nowych talentów choreograficznych. Spectrum jest w całości wyprodukowane z udziałem i przez tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Bycie tancerzem to piękna, ale niestety bardzo krótka profesja, dlatego te doświadczenia z pewnością zaprocentują, gdy po zejściu ze sceny będą rozwijać nowe ścieżki kariery zawodowej, spełniając swoje zainteresowania i pasje w innych obszarach.

Udział tancerzy w warsztatach choreograficznych to dowód wielkiej pasji, determinacji i olbrzymiego potencjału twórczego tkwiącego w zespole. Dziś jesteśmy świadkami pierwszej edycji projektu Spectrum, który chciałbym, by stał się dla życia zespołu, jak i naszych widzów ważnym dorocznym wydarzeniem. Niech zaowocuje odkryciem nowych talentów choreograficznych rodzących się w Balecie Teatru Wielkiego, niezwykłych tanecznych kreacji naszych artystów, i nade wszystko, niech stanie się niezapomnianym artystycznym wrażeniem.

Robert Bondara
Choreograf, Kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu

Spektakle:

  • czwartek, 13 kwietnia 2023 roku, godz. 19.00, Aula Artis;
  • piątek, 14 kwietnia 2023 roku, godz. 11.00 i 19.00, Aula Artis

Realizatorzy:

Choreografia: Diana Cristescu, Anna Gumna, Marika Kucza, Krystian Augustyn, Lucia Andres Garbas, Louis Raphaneau, Massimiliano Romano, Sanchez Cirbian, Miguel Eugênio de Sousa Júnior, John Svensson, Giorgio Tinari, Manuel Matteo Zorzoli

Więcej informacji: link

Zdjęcie

Na zdjęciu: Krystian Augustyn. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Manuel Sanchez Cirbian. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Diana Cristescu. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Miguel Eugênio de Sousa Júnior. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Lucia Andres Garbas. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Anna Gumna. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Louis Raphaneau. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Massimiliano Romano. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: John Svensson. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Giorgio Tinari. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Na zdjęciu: Matteo Zorzoli. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Zdjęcie

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki „Spectrum. Warsztaty choreograficzne”. Fotografia: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close