Wersja do druku

Udostępnij

Podczas premiery piątego odcinka cyklu przypominającego 40 lat historii PTT (16 maja, Sala Wielka CK ZAMEK), publiczność obejrzy wznowienie jubileuszowe spektaklu Album z tego świata (chor. Ewa Wycichowska) oraz reinterpretacje przedstawień Faust Goes Rock i Skrzypek opętany (chor. Ewa Wycichowska). W spektaklu biorą udział tancerze Polskiego Teatru Tańca: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak–Kasprzak, Urszula Bernat–Jałocha, Artur Bieńkowski, Niels Claes, Adriana Cygankiewicz, Agnieszka Fertała, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Tomasz Pomersbach, Katarzyna Rzetelska, Daniel Stryjecki oraz Paulina Wycichowska.

Album z tego świata to wznowienie spektaklu, który Ewa Wycichowska zrealizowała w 1992, we współpracy ze znakomitymi poznańskimi artystami: Krzesimirem Dębskim (muzyka) i Jolą Załecką (kostiumy). Motywem organizującym koncepcję inscenizacyjną Albumu… jest tekst wiersza Stanisława Barańczaka Widokówka z tego świata, który staje się nie tylko literacką wykładnią dziejącego się na scenie choreograficznego dramatu. Co niemniej istotne rytm obecnego na scenie słowa jest jednocześnie melodią kroku, gestu, zastygnięcia w bezruchu, postaci spektaklu. Powracający jak litania tekst: „szkoda, że Cię tu nie ma” to sens prywatnego i zbiorowego wyznania, nasyconego tęsknotą za czasem przeszłym, śladem pamięci, w którym realność świata doczesnego przenika się z mistyką.

Natomaist dzień wcześniej, 15 maja o godz. 20.00, z okazji 100-lecia Święta wiosny Polski Teatr Tańca zaprasza na projekcję nagrania Święta wiosny Ewy Wycichowskiej z 1993 roku. Premierowy spektakl powstał we współpracy z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Gracy i miał transmisję na żywo w II programie Telewizji Polskiej. Ciążący nad Świętem wiosny choreograficzny i muzyczny pierwiastek mitotwórczy został potraktowany przez Ewę Wycichowską z pokorą, ale i odwagą. Jej skupienie nad partyturą trwało kilka miesięcy, wspominając ten czas mówiła: „stałam się niewolnicą Strawińskiego, uznałam, że wszystko wypływa z muzyki i potraktowałam ją bałwochwalczo”.

Po prezentacji spektaklu Beata Ostojska pisała: „Święto wiosny nosi wyraźne piętno artystycznej osobowości Ewy Wycichowskiej […], ten układ może bez wątpienia zaliczyć do swoich osiągnięć. Jest wyrafinowany, a jednocześnie czytelny i przejrzysty, obfituje w elementy dekoracyjne, które podobają się w oderwaniu od idei spektaklu, a zarazem wywierają wrażenie jako całość. Jest w nim jakieś napięcie, które wywołuje silną reakcje emocjonalną: oglądamy tańczących wstrzymując oddech i zaciskając dłonie na poręczy fotela. Piękny spektakl” („Dziennik Łódzki”, 15.11.1993 r.)

Po transmisji spektaklu odbędzie się spotkanie z odtwórczynią niezapomnianej kreacji w wyświetlanym przedstawieniu – Anną Gruszką.

chor. Ewa Wycichowska, muz: Igor Strawiński
realizacja nagrania: TVP2
prelekcja i prowadzenie: Jagoda Ignaczak

Darmowe zaproszenia do odbioru w kasach CK Zamek oraz w impresariacie Polskiego Teatru Tańca (ul. Kozia 4).

Darmowe wejściówki na projekcję spektaklu Święto wiosny oraz bilety na premierę V odcinka cyklu jubileuszowego można nabywać w impresariacie PTT oraz kasach CK Zamek. (cena biletów na przedstawienie 16 maja – 15/30 zł).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close