Wersja do druku

Udostępnij

Jeden z najbardziej znanych skandynawskich teatrów tańca, Jo Strømgren Kompani, na przełomie sierpnia i września wystąpi w 6 polskich miastach: Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy,Pile, Gnieźnie iKoninie. Zespół pokaże spektakl A Dance Tribute to the Art of Football, od wielu lat prezentowany z sukcesem na scenach na całym świecie.Pierwsze pokazy przedstawienia zaplanowane są na 22 i 23 sierpnia w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca/Dancing Poznań. Organizatorem tournée jest Polski Teatr Tańca.

Jak mówią sami artyści, przedstawienie A Dance Tribute to the Art of Football zgłębia fizyczną rutynę najbardziej popularnej gry sportowej na świecie i uwypukla estetyczny aspekt jej szaleństwa. Twórcą spektaklu jest Jo Strømgren, choreograf przedstawienia Czterdzieści, stworzonego z okazji jubileuszu dla Polskiego Teatru Tańca. Tournée A Dance Tribute to the Art of Football oraz przedstawienie Czterdzieści są częścią 3-letniego projektu Znaki Czasu – pokonać granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii.

TRASA:

• Poznań, DANCING POZNAŃ 2013, Hala nr 2 Międzynarodowe Targi Poznańskie – 22 i 23 sierpnia 2013, godz. 21.00

• Piła, Regionalne Centrum Kultury, Fabryka Emocji – 26 sierpnia 2013, godz. 19.00

• Bydgoszcz, Opera Nova – 28 sierpnia 2013, godz. 19.00

• Warszawa, Teatr Imka – 30 sierpnia 2013, godz. 19.00

• Konin, Oskard, CKiS Konin – 1 września 2013, godz. 19.00

• Gniezno, Teatr im. Aleksandra Fredry – 4 września 2013, godz. 19.00

Jo Strømgren Kompani, powstała w 1998 roku w Bergen, w Norwegii. Jest jednym z najstabilniejszych i odnoszących największe sukcesy teatrów tańca współczesnego w Skandynawii. W repertuarze ma 27 produkcji, wszystkie zostały wyreżyserowane przez Jo Strømgrena, który jest też autorem choreografii. Spektakle te były prezentowane w ponad 50 krajach na całym świecie. Typowe dla stylu zespołu jest osobliwye połączeniu tańca, teatru, teatru marionetek, muzyki na żywo i filmu. Znakiem rozpoznawczym jest poszukiwanie pozbawionego sensu języka. Zespół prezentuje się na wielu scenach teatrów narodowych i oper, a także na małych scenach alternatywnych i festiwalach, gdzie chętnie dzieli się swoimi produkcjami z różnymi współtwórcami. Siedzibą Jo Stromgron Kompani jest dyskretne biuro w domu z ogrodem w Oslo, które służy jako zaplecze administracyjne dla 30-50 niezależnych artystów, wykonawców i pracowników technicznych, pracujących zazwyczaj na odległość, na tournee lub w fazie produkcji spektaklu. Zespół zrezygnował z własnej przestrzeni do prób i występów aby móc poszukiwać wydajności i maksymalnej elastyczności. Decyzja o uniknięciu statusu instytucji była celowa. Rezerwowanie spektakli odbywa się częściowo przez uznane agencje, a częściowo przez ciągłe, osobiste kontakty z teatrami i festiwalami na całym świecie. Zespół był wielokrotnie odznaczany nagrodami i wyróżnieniami artystycznymi.

Jo Strømgren urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim, gdzie uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego, zanim kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multi dyscyplinarnej kariery twórczej. Jako niezrzeszony choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe, wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l`Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet i inne. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Jo stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla takich zespołów, jak: Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Cloud Gate Ensemble, Scottish Dance Theatre, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Staatsheater am Gärtnerplatz München, czy Staatstheater Braunschweig. Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henrika Ibsena i głównie pracuje w teatrach skandynawskich: The Norwegian National Theatre, The Royal Danish Theatre, Reykjavik City Theatre, The National Theatre of Bergen, Malmö City Theatre. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie. Jako dramaturg stworzył ok. 15 sztuk, wystawianych na scenach wielu teatrów. Jest także chwilowo zaangażowany w reżyserię filmową. Jego pierwszy film fabularny, pt. „Destination Moskow” powstał w 2003 r. Natomiast jego film taneczny „The Neighbour” w 2010 r. wygrał prestiżową Rose d’Or w Lausanne. Aktywność Jo Strømgrena na arenie międzynarodowej jest ogromna – w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie.

O spektaklu A Dance Tribute to the Art of Football

A Dance Tribute to the Art of Football stworzony na początku 1997 r. okazał się pierwszym w swoim rodzaju zjawiskiem. Poszukiwania wcześniej powstałych spektakli tanecznych opartych na piłce nożnej nie przyniosły żadnych rezultatów. Nie licząc rosyjskiego choreografa, który w 1930 roku stworzył krótki balet, w którym jeden z tancerzy odtwarzał rolę piłkarza. Niestety po owym spektaklu nie została żadna dokumentacja. Prawdopodobnie był on zrealizowany w technice baletowej, do muzyki klasycznej.

Nasze rozległe podróże z tak prostą i przejrzystą ideą okazały się impulsem do pobudzenia kreatywności wielu ludzi. Krótko po wpływie, jaki wywarliśmy na międzynarodową publiczność, dzięki poczcie pantoflowej, na całym świecie zaczęły się pojawiać liczne spektakle piłkarskie. Zbyt liczne, by mogły być tylko zbiegiem okoliczności. Większość w podobnym stylu choreograficznym. Iskry z tych produkcji prawdopodobnie znowu wznieciły ogień dla kolejnych przedstawień i wydarzeń. Nigdy nie dowiemy się, dlaczego Andrew Lloyd Webber, w towarzystwie swoich producentów, pojawił się w pierwszym rzędzie podczas naszej londyńskiej premiery, notując coś w swoim zeszycie przez całe przedstawienie. Zrozumieliśmy więcej podczas premiery jego musicalu o futbolu we wrześniu 2000 roku. Oczywiście, nie wymyśliliśmy ani piłki nożnej, ani tańca, lecz wciąż zastanawiamy się dlaczego nikt dotąd dokonał tej kombinacji podczas ogromnej przerwy od 1930 do 1997. Taniec współczesny w tym czasie miał podobno łamać wszelkie bariery.

Wraz ze zwiększającą się ilością piłki nożnej na różnych etapach, po prostu postanowiliśmy zakończyć przedstawienie. Ryzykowaliśmy, że będziemy kopiować samych siebie. Niemniej dokonaliśmy dwóch koprodukcji z innymi zespołami by osiągnąć inne pozaartystyczne cele. Wraz SKÅNES DANSETEATER stworzyliśmy „En hyllning til fotbollen”, z którym odbyliśmy intensywne tournee, skierowane głównie dla młodszej publiczności. Z zespołem TANZENSEMBLE BIELEFELD wyprodukowaliśmy A Remixed Dance Tribute to Football, w celu przeciągnięcia nowej publiczności, w czasie, gdy Niemcy były gospodarzami Mistrzostw Świata.

12 lat po swoich narodzinach spektakl powrócił do życia. Ze względu na niekończący się strumień próśb i żądań publiczności, przedstawienie zostało wznowione w roku 2009 roku.

Choreografia: Jo Strømgren
Scenografia: Stephan Østensen
Kostiumy: Ingvild Hovind
Muzyka: Jørgen Knudsen, Flugschädel, Jussi Björling & Nils Grevillius
Światło: Stephen Rolfe
Dźwięk: Lars Årdal
Premiera: 1997
Czas trwania: 70 minut

Obsada: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Sverre Magnus Heidenberg, Maria Henriette Nygård, Geir Hytten, Stian Danielsen, Caisa Strømmen Røstad
Przedstawienie zgłębia fizyczną rutynę najwspanialszej gry na świecie i uwypukla estetyczny aspekt jej szaleństwa. Komentuje sztuczny konflikt pomiędzy „pospolitym sportem”, a „elokwentną sztuką”, podobny rozdźwiękowi między dumą i uprzedzeniami otaczającymi koncepcje „piłki nożnej klasy pracującej” i „baletu klasy wyższej”.

Prezentacje spektaklu „A Dance Tribute to the Art of Football” odbywają sięjako częśćprojektu: „Znaki Czasu – pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii„, w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014).

eea grants (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close