Wersja do druku

Udostępnij

 Od 2004 roku poznańska fundacja Art Stations w ramach swojego programu performatywnego (funkcjonującego pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec) rozwija pierwszy (i wciąż na taka skalę jedyny) w Polsce całoroczny wielopoziomowy projekt prezentacji, promocji i wspierania rozwoju współczesnej choreografii. Od lat Art Stations Foundation nie tylko produkuje, ale i prezentuje polskie taneczne produkcje poza Polską  oraz współtworzy intensywne prezentacje polskiej choreografii w najważniejszych ośrodkach tańca na świecie. Istotnym elementem wszystkich tych projektów jest zawsze wymiana doświadczeń między polskim i goszczącym pokazy środowiskiem tańca współczesnego. Nie inaczej  jest także w ramach projektu BEYOND DANCE, który będzie realizowany w centrum performatywnym Skorohod w dniach 15-21 października 2016.

 

W programie projektu znalazły się takie prace, jak emblematyczny i wielokrotnie prezentowany z powodzeniem na międzynarodowych scenach spektakl POLSKA Agaty Maszkiewicz , opartą na intensywnych poszukiwaniach  ruchowych choreografię Marysi Zimpel i prace artystów wyróżnionych nagrodami za najlepszą choreografię 2013/2014 – INSIGHT Janusza Orlika i …(rooms by the sea  Joanny Leśnierowskiej).

 

Janusz Orlik i Joanna Leśnierowska prowadzą także intensywne, rozpisane na dwa etapy (sierpień i październik 2016) laboratorium choreograficzne, którego oryginalna koncepcja jest wynikiem ich wieloletniej i wieńczonej sukcesami współpracy opartej na intensywnym dialogu dramaturga i choreografa. Zgodnie z tytułem-mottem całego projektu – BEYOND DANCE – laboratorium umożliwi  ruchowe i estetyczne poszukiwania w obszarze tańca dalekiego od dobrze znanej tradycji baletowej i tańca modern i stanowi okazję  do wspólnej praktyki, także w obrębie spektaklu    – …(rooms by the sea)

 

Program prezentacji polskiej  choreografii uzupełnią mistrzowskie lekcje dla sanktpetersburskiego środowiska tańca prowadzone przez polskich artystów oraz pospektaklowe spotkania z publicznością,  których celem jest wymiana doświadczeń i pogłębienie wiedzy na temat sztuki choreografii w obu naszych krajach  oraz wspólny namysł nad możliwościami i strategiami wspierania tej formy sztuki.  Dzięki temu projekt BEYOND DANCE stanie się także wyrazem pragnienia (i umożliwieniem w praktyce) wyjścia poza utarte schematy postrzegania współczesnego tańca i mocnym głosem sprzeciwu wobec zawężania wciąż poszerzającej się w rzeczywistości definicji choreografii i tańca.  

 

HARMONOGRAM

15 października, godz. 20.00 

Marysia Zimpel:  ~noish [zamet z umiarem]

Agata Maszkiewicz:POLSKA

 

16 października

godz. 11.00 Marysia Zimpel / master class (Bye Bye Ballet studios)

godz. 13.00 Agata Maszkiewicz / master class (Bye Bye Ballet studios)

20.00 Janusz Orlik: INSIGHT

 

17-21 października, godz.11.00-18.00

19 października godz. 20.00

Joanna Leśnierowska / (rooms by the sea)

 

Więcej informacji: www.skorohod.mu

 

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close