Wersja do druku

Udostępnij

W środę 25 października Wrocławski Teatr Pantomimy rozpocznie drugą część projektu Pantomima NOW, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017. Pierwszym miejscem, które odwiedzą mimowie z Wrocławia, będzie Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze.

 

Projekt Pantomima NOW  to cykl objazdowych przedstawień Wrocławskiego Teatru Pantomimy, w ramach którego widzowie z Zielonej Góry, Legnicy i Opola będą mogli zobaczyć ostatnie realizacje i współczesne tendencje w teatrze pantomimy. Podczas jesiennego objazdu Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże przedstawienie pt. Pustka. Pustynia. Nic. w reżyserii Leszka Bzdyla,  inspirowane Dziennikami Witolda Gombrowicza.

 

Celem programu Scena dla tańca jest prezentacjaprzedstawień polskich artystów zajmujących się tańcem i ruchem w miastach, które nie mają profesjonalnych i repertuarowych zespołów teatrów ruchu. Partnerami Pantomima NOW są: Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Po każdym przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystami. Bilety na przedstawienia są dostępne w kasach teatrów.

Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego  w Zielonej Górze – 25 października, godz. 18.00
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – 29 października, godz. 19.00
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu – 13 listopada, godz. 19.00

 

O spektaklu:

To pierwszy spektakl Bzdyla we współpracy z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, gdzie w latach 1987-1990 był aktorem-mimem w zespole Henryka Tomaszewskiego. Pustka. Pustynia. Nic. jest próbą przełożenia formy i tematów, które frapowały autora Dzienników, na język pantomimy. Jest ciosem w językowe konteksty i uwikłania w twórczości Witolda Gombrowicza; jest skandalem i profanacją, próbą zagubienia człowieka w drugim, trzecim i czwartym człowieku. Niech wije się jeden przed drugim, niech klęka, niech nie ma wyjścia i drogi ucieczki.

 

Drodzy Państwo.

Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę!

 

Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce. Niech wije się przed tym drugim, niech staje się tym drugim mimowolnie, niech pod ciężarem drugiego człowieka zmienia się, niech gubi się w drugim, trzecim, czwartym człowieku!

 

Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te… te golgoty!

 

Ten Spektakl to przejaw pychy. To skandal i profanacja. Poniedziałek – Gombrowicz, wtorek – Gombrowicz, środa – Gombrowicz, czwartek – My. Gombrowicz wlazł w nas. My wleźliśmy w Gombrowicza. Za chwilę my wleziemy w Was. I już nikt nie będzie wiedział kim jest w tym błądzeniu po Pustyni.

 

Jeśli Marian… jeśli Witold… jeśli ten Gombrowicz przekonywał, będąc u końca swojej drogi naznaczania świata sobą, że chce napisać coś, co umyka kategoriom literackim, co nie byłoby ani powieścią, ani dramatem i co oparte byłoby na relacji tylko dwóch postaci: Człowieka i Cierpiącej Muchy, to czy sam siebie nie niwelował, czy sam siebie nie redukował do roli obserwatora… do roli obserwatora fabuły bez historii… czy sam nie wyznaczał kierunku dla tego uwalniającego „Nic”?

 

Pantomima. „Pustka. Pustynia. Nic.” I imaginarium ludzkich poruszeń!

Zapraszamy. Bawcie się dobrze!

Leszek Bzdyl

 

TRAILER

 

Pustka. Pustynia. Nic.

reżyseria: Leszek Bzdyl

scenografia: Maciej Chojnacki

muzyka: Mikołaj Trzaska

choreografia i wykonanie: Agnieszka Dziewa, Monika Rostecka, Paulina Jóźwin,

Jan Kochanowski, Zbigniew Koźmiński

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

 

Scena dla tańca 2017 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close