Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego odbędzie się w dniach 18–19 listopada 2022 roku w Sokołowie Podlaskim. Po pierwszym etapie jury wybrało cztery najlepsze zespoły, które wezmą udział w konkursie i będą walczyć o nagrodę Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF®.

Wersja do druku

Udostępnij

Do finałowego etapu zakwalifikowały się zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” i Zespół Tańca Polskiego „Wronki”. Zaprezentują one polskie tradycje taneczne, ze szczególną dbałością o styl i charakter tańca, technikę taneczną oraz wartość choreograficzną. Bez wątpienia będzie to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, na najwyższym poziomie wykonawczym.

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego ma na celu stworzenie platformy do prezentacji dorobku tanecznego polskich zespołów tanecznych opracowujących lub stylizujących folklor. Jury – w składzie Aldona Krupa-Gawron, Katarzyna Migała i Leszek Rembowski – będzie oceniać nie tylko reprezentatywność repertuaru pod względem wartości etnograficznych, artystycznych oraz historycznych, ale także weźmie pod uwagę walory sceniczne prezentacji. Skupi się na zasadach kompozycji, technice tanecznej i wykonawczej tancerzy, a także na ogólnym stylu i charakterze prezentowanych choreografii. 

Poza samym koncertem konkursowym laureaci zaprezentują się także w sokołowskich szkołach, a także zorganizowana zostanie konferencja naukowa poruszająca tematykę tańca, folkloru i jego scenicznych przeobrażeń.

Koncert konkursowy jest zaplanowany na 18 listopada w godz. 11.00–15.30 w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Kolejnego dnia, 19 listopada, w tym samym miejscu odbędą się konferencja naukowa (godz. 11.30) i koncert finałowy (godz. 17.00).

Organizatorzy są przekonani, że formuła festiwalu, zakładająca połączenie sztuki i nauki z edukacją, odpowiada misji jego patrona Michała Kosińskiego – założyciela światowej organizacji CIOFF®, pod której patronatem odbywa się ponad 330 międzynarodowych festiwali na całym świecie, zrzeszającej zespoły folklorystyczne z 140 tysiącami wykonawców i ponad 10 milionami widzów. 

Program konferencji:

godz. 11.30–13.30, Galeria Sokołowskiego Ośrodka Kultury

  1. Korelacja techniki tańca współczesnego z techniką tańca ludowego – Katarzyna Migała;
  2. Oberek w formie scenicznej. Rekonstrukcja i transformacja – Leszek Rembowski;
  3. Tworzenie repertuaru zespołu na bazie polskich tańców narodowych – Jan Łosakiewicz

Partnerem projektu jest Sokołowski Ośrodek Kultury. 

Więcej informacji: link
Profil Polskiej Sekcji CIOFF® na Facebooku: link

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close