Fundacja Performat zaprasza rodziny z dziećmi na cyfrową scenę tańca. W ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca 2021, pokaże w streamingu dwa interaktywne spektakle dla rodzin z małymi dziećmi: _on_line__ kolektywu Holobiont (9, 10, 17 października) i Contact Families Show Anny Wańtuch (10, 17, 24 października). Streaming spektakli odbędzie się przez platformę internetową Zoom. Obowiązują zapisy.

Wersja do druku

Udostępnij

Od Fundacji Performat:

Nasze spektakle są starannie dobraną propozycją, odpowiadającą potrzebom rozwojowym dzieci oraz wzmacniającą międzypokoleniowy dialog. Adresatami projektu są dzieci w wieku od 2 lat i w wieku 5-7 lat, do których skierowane są spektakle, oraz ich opiekunowie i rodzice.

Popremierowe Contact Families Show Anny Wańtuch (premiera w grudniu 2020 roku na platformie Zoom) i docenione na pierwszej Małej Platformie w Gdańsku 2019 _on_line__ kolektywu Holobiont zostaną zaprezentowane w partnerstwie z trzema ośrodkami: Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wiśniowej, Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, dając możliwość mieszkańcom trzech województw na udział w wydarzeniach online.

Oba spektakle zostały specjalnie przekształcone tak, aby pomimo prezentacji cyfrowej zachować interaktywną formułę.

Każda rodzina uczestnicząca w _on_line__ kolektywu Holobiont (dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat) otrzyma indywidualny pakiet do stworzenia domowej scenografii (wielkoformatowy papier, pastele) i będzie współtworzyć choreografię wraz z performerami, bazując na wcześniej oglądanych fragmentach spektaklu.

Z kolei Contact Families Show Anny Wańtuch (dla rodzin z dziećmi w wieku od 2 lat), składa się z części przeznaczonej do oglądania (w której bierze udział sześć rodzin z dziećmi) i cyklu ćwiczeń dla wszystkich uczestników, tak, aby mogli poznać metodę Contakids.

Zapisy:

Żeby wziąć w udział w spektaklach, wystarczy zapisać się w partnerskiej instytucji, a później zalogować za pośrednictwem przesłanego linka do wirtualnej platformy. Przy zapisie konieczne będzie podanie adresu e-mail, na który przyjdzie link do logowania.

Kalendarz pokazów:

kolektyw Holobiont, _on_line__spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat

9 października, sobota, godz. 15:00 — pokaz we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich

10 października, niedziela, godz. 12:00 — pokaz we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu

17 października, niedziela, godz. 15:00 — pokaz we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wiśniowej

Anna Wańtuch, Contact Families Show spektakl dla rodzin z dziećmi od 2 lat

10 października, niedziela, godz. 15:00 — pokaz we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich

17 października, niedziela, godz. 12:00 — pokaz we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu

24 października, niedziela, godz. 15:00 — pokaz we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wiśniowej

Organizatorem projektu jest Fundacja Performat.

Partnerami projektu są: Gminny Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena dla tańca 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

"_on_line__" Holobiont, fot. Jakub Wittchen

"_on_line__" Holobiont, fot. Jakub Wittchen

kolektyw Holobiont, spektakl _on_line__

Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku 5–7 lat do aktywnego udziału w wydarzeniu — będziemy razem oglądać, a potem rysować i zostawiać kolorowe ślady ruchu na papierze.

Rodziny, które zapiszą się na spektakl, otrzymają od nas podarunek — pastele i papier, którego będziemy używać w trakcie zabawy. Zestaw będzie do odbioru w partnerskiej instytucji (więcej informacji na stronie internetowej wybranego ośrodka).

Każda rodzina otrzyma również link do zalogowania się na platformę. W wyznaczonym czasie będą tam czekać tancerze, którzy opowiedzą o spektaklu i pokażą zarejestrowane fragmenty przedstawienia, a później poprowadzą wspólną zabawę.

Żeby wziąć udział w spektaklu i zabawie, trzeba mieć:

  • komputer z dostępem do internetu, żeby była możliwość połączenia się na platformie cyfrowej Zoom;
  • działające głośniki;
  • ubranie, które można pobrudzić pastelami;
  • niedużą, wolną przestrzeń w pokoju, na której można położyć papier do rysowania;
  • energię do wspólnej zabawy!

Więcej informacji oraz zapisy na stronach internetowych partnerów.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

O spektaklu:

Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując. Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi i w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki tym różnym rodzajom ruchu?

_on_line__ jest spektaklem zgłębiającym temat śladu ruchu, który uczestnicy wraz z performerami tworzą poprzez własny taniec. Powstałe wielkoformatowe prace będą ulegały transformacji na oczach i z aktywnym udziałem widzów. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi i opiekunami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką.

choreografia: kolektyw Holobiont (Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka)

kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska/Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska, Paweł Grala

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

konsultacja świateł: Joanna Leśnierowska

muzyka/collage: Józef Buchnajzer

oprawa graficzna: Michał Łuczak

zdjęcie promocyjne: Jakub Wittchen

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

partner projektu: Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka

projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania

podziękowania dla Arno Stern i Segni Mossi collective

menadżerka: Karolina Wycisk / Performat Production

czas trwania: ok. 60 minut

kolektyw Holobiont

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to Księżycowo (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), _on_line__ (2018, Art Stations Foundation, Poznań), Gdzie kształty mają szyje (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań). Ich spektakle były dotychczas prezentowane na najważniejszych festiwalach związanych ze sztuką dla dzieci w Polsce.

holobiont.pl | Facebook
artstationsfoundation5050.com

Anna Wańtuch, spektakl Contact Families Show

Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku od 2 lat do aktywnego udziału w wydarzeniu. Będziemy razem oglądać, a potem wspólnie improwizować z ruchem, obiektami i przestrzenią wokół nas oraz ze sobą nawzajem.

Zapraszamy do udziału wszystkie chętne rodziny.

Rodziny, które zapiszą się na spektakl, otrzymają link do zalogowania się na platformę. W wyznaczonym czasie będzie tam czekać zespół składający się z pionierskiej grupy performerów (rodzin z małymi dziećmi z Krakowa), którzy wprowadzą nas w świat improwizacji, a później poprowadzą wspólną zabawę.

Żeby wziąć udział w spektaklu i zabawie, trzeba mieć:

  • komputer z dostępem do internetu, żeby była możliwość połączenia się na platformie cyfrowej Zoom;
  • działające głośniki;
  • wygodny strój;
  • niedużą, wolną przestrzeń w pokoju;
  • energię do wspólnej zabawy!

Więcej informacji oraz zapisy na stronach internetowych partnerów.

O spektaklu:

Contact Families Show to cały proces, w którym wzięły udział rodziny z małymi dziećmi do lat 5. Spotkania opierały się na improwizacji oraz metodzie Contakids polegającej na bliskim i radosnym doświadczaniu ruchu dorosłego z dzieckiem. Uczestnicy poprzez taniec i zabawę badali świadomość swoich ciał i ich miejsce w przestrzeni i w kontakcie z innymi. Podstawą tego procesu stały się doświadczenia oraz potrzeby osób biorących udział w projekcie.

Finał i jednocześnie pokaz pracy warsztatowej jest zaproszeniem widzów do aktywnego doświadczania ruchu w kontakcie ze swoimi bliskimi. Jest spotkaniem ze sztuką tańca i improwizacją w rodzinnym gronie i we własnym domu. Otwarcie się na ten rodzaj bliskości w ruchu rodzi serię kreatywnych i nieoczekiwanych rozwiązań, które mogą pojawić się w czasie improwizacji.

Zrealizowano ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

czas trwania: ok. 60 minut

contactfamiliesshow.com | Facebook

Anna Wańtuch – tancerka, performerka, certyfikowana nauczycielka metody Contakids. Ukończyła kurs Ruchu Rozwijającego Sherborne, I stopień oraz Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności Taniec Współczesny. Skończyła Filozofię i Filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2012 roku eksperymentuje z ruchem dorosłego z dzieckiem w ramach performansów Postnatal Project. Wzięła ze swoją rodziną udział w warszawskiej wersji Familly affair grupy Zimmerfrei w 2015 roku. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa pracowała nad autorskim formatem performansu choreograficznego z udziałem rodzin z małymi dziećmi Contact Families Show. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca (2018, 2019) realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Została przyjęta do programu choreograficznego ATLAS na Festiwalu Impulstanz 2021, w trakcie którego będzie badać związki chaosu, macierzyństwa oraz idee ruchów niewykonalnych. Jest współautorką, wraz z Marią Kwiecień, performansu interaktywnego dla jednego widza Słowa do tańca oraz serii wideoperformansów MOT/HER KC, w których obserwowała cielesne zmiany w trakcie ciąży. Autorka 10-godzinnego performansu Lets explore bed positions w ramach Tender Hotel organizowanego przez Grand Re Union. W latach 2003-2014 solistka Teatru Tańca Df, a w latach 2009-2011 tancerka Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

powiązane

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close