Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 15 sierpnia o godz.19.00 w ramach X Teatr-Akcji – Festiwalu Poruszeń w Suwałkach, odbędzie się prezentacja spektaklu Macieja Kuźmińskiego Różnica i Powtórzenie. Dzień później choreograf poprowadzi również warsztaty autorskiej techniki Dynamic Phrasing, ucząc sekwencji, które stanowią część stałej choreografii spektaklu.

 

Opis spektaklu:

 

Różnica i Powtórzenie to spojrzenie na zagadnienie tożsamości z dwóch perspektyw. Poprzez nawiązanie do tekstów filozoficznych Gillesa Deleuze’a i Sørena Kirkegaarda.przedstawienie kwestionuje istotę powtarzalności rzeczy. Dyptyk składa się z Różnicy, która jest rodzajem tanecznego monodramu, oraz Powtórzenia – w wykonaniu trójki artystów. Różnica to intymny wgląd w wewnętrzny świat człowieka, który poszukuje siebie i odpowiedzi na pytanie co jest zmienne – ja czy rzeczywistość wokół mnie? Powtórzenie to opowieść o przenikaniu się tożsamości i zakwestionowaniu istoty powtarzalności rzeczy. Skomplikowany zapis choreograficzny wymaga od tancerzy nieludzkiej wręcz koncentracji. Dzięki temu zabiegowi sama forma spektaklu zmusza do pytania, czy powtórzenie jest w ogóle możliwe.

 

Różnicy i Powtórzeniu widz odnajdzie odniesienia do historii tańca i kluczowych metod choreograficznych. Przez pryzmat twórczości innych, Kuźmiński analizuje własny styl ruchu i choreografii.

 

Jest to realizacja, w której każdy z elementów – choreografia, wykonanie, wyczucie czasu i przestrzeni – jest z osobna na poziomie bardzo wysokim.

 

Andrzej Z. Kowalczyk, „Kurier Lubelski”

 

Tożsamość nie rozpoczyna się i nie kończy.

Tożsamość i podobieństwo to tylko złudzenia.

 

Różnica i powtórzenie zajęły miejsce tego, co tożsame,

i tego, co negatywne, tożsamości i sprzeczności.

 

Różni się jedynie to, co podobne.

Podobne są tylko różnice.

 

Myślenie jest grą różnicy i powtórzenia.

 

 

 

Więcej informacji o choreografie znajduje się na stronie www.maciejkuzminski.com, która doczekała się już polskiej wersji językowej.

 

Miejsce: SOK (Suwalski Osrodek Kultury), ul. Jana Pawła II 5, Duża Scena

 

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie festiwalu: www.teatr-akcje.pl

 

Realizatorzy

 

choreografia: Maciej Kuźmiński

dramaturgia i teksty: Adam Hypki

scenografia i oświetlenie: Michał Mackiewicz

kostiumy: Justyna Jakubczyk-Lassota

 

Taniec: Agnieszka Bednarz, Daniela Komędera i Maciej Kuźmiński

 

asystent choreografa: Tomasz Pomersbach

technik: Maciej Kosteczka

 

Produkcja wykonawcza: Maciej Kuźmiński, Natalia Starowieyska

Produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Wydział Teatru tańca na PWST w Krakowie im. L. Solskiego, Fundacja Cukier Puder

 

przedpremiera: 05.11.2014 Lublin

premiera: 23.04.2015 Konin

 

Czas trwania:

Różnica (część I ) – 35 min.

przerwa techniczna – 15 min.

Powtórzenie (część II) – 40 min

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close