Zespół Polskiego Teatru Tańca (PTT) wylądował w Oslo! 26 października o godz. 19.30 na scenie Norweskiej Opery Narodowej i Baletu odbędzie się światowa premiera spektaklu Z kapelusza w reżyserii Jo Strømgrena, jednego z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów.

Wersja do druku

Udostępnij

Z kapelusza to najnowsza produkcja Polskiego Teatru Tańca. 12 września 2023 roku, dokładnie pół wieku od dnia założenia teatru przez Conrada Drzewieckiego, poznańska premiera spektaklu zainaugurowała 50., jubileuszowy sezon w Polskim Teatrze Tańca.

Wyczarowany przez Strømgrena jak z magicznego kapelusza (który zresztą pojawia się na scenie) utwór choreograficzny utkany jest z powidoków przeżyć i fantazmatów wspomnień. Zbudowany na porządku pamięci, pozwala odczuć realność przeszłych zdarzeń, które pozostają częścią osobistego i zbiorowego doświadczenia, a więc – choć minione – żyją w teraźniejszości.

Z kapelusza to długo wyczekiwany powrót do moich korzeni, czyli tańca współczesnego” – mówi Jo Strømgren. – „To dzieło, które pochodzi z serca zamiast z mózgu” – dodaje.

Polski Teatr Tańca występuje w Oslo w Norweskiej Operze Narodowej i Balecie, w której Strømgren – wybitny artysta tańca, autor spektakli na styku teatru i choreografii oraz filmów tańca, laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Norweskiego Stowarzyszenia Krytyków – jest choreografem-rezydentem.

Kolejne prezentacje Z kapelusza odbędą się w Oslo 27 października o godz. 19.30, 28 października o godz. 14.00 i 29 października o godz. 15.00.

Norweska Opera Narodowa i Ballet w Oslo (DNO&B) to pierwsza w Norwegii i największa w tym kraju, w pełni profesjonalna instytucja prezentująca muzykę i sztuki performatywne. Co roku odwiedza ją ok. 400 tysięcy widzów. Instytucja przygotowuje 60 premier w ciągu roku. Jej bogaty program obejmuje spektakle operowe, baletowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne – łącznie około 300 wydarzeń rocznie. DNO&B posiada własną szkołę baletową oraz Balet Narodowy UNG, czyli zespół dla młodych tancerzy w wieku od 17 do 23 lat, którzy otrzymują pomoc w rozwijaniu swojego talentu artystycznego.

Narodowy Balet Norweski wraz z Baletem Narodowym UNG, liczące wspólnie 70 tancerzy, tworzą jedyny w Norwegii profesjonalny zespół baletowy o profilu klasycznym. Instytucja ma jednak w swoim repertuarze, podobnie jak PTT, spektakle teatru tańca i tańca współczesnego, skomponowane przez światowej sławy choreografów, jak Jiri Kylián, León & Lightfoot czy Mats Ek, który w 1994 roku zrealizował premierę w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu – Pół dnia północy.

DNO&B kooperuje z najbardziej znanymi zespołami tańca współczesnego. Są wśród nich norweskie kampanie taneczne, jak Carte Blanche, Jo Strømgren Kompani czy Nagelhus Schia Productions, a także organizowane w Norwegii festiwale tańca współczesnego CODA Oslo Contemporary Dance Festival czy ULTIMA Festival. Silna więź łączy DNO&B z teatrami dramatycznymi i festiwalami teatralnymi, m.in. Norweskim Teatrem Narodowym oraz Międzynarodowym Festiwalem „Festspillene i Bergen”. Polski Teatr Tańca współpracuje z DNO&B po raz drugi – w 2013 roku PTT zaprezentował w Oslo spektakl 40 w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. 40 do dziś znajduje się w repertuarze Polskiego Teatru Tańca – już niebawem, 1 i 2 grudnia o godz. 20.00, będzie okazja zobaczyć go w siedzibie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Norweska Opera i Ballet w Oslo to największy obiekt kulturalny w Norwegii. Budynek ma powierzchnię 38 500 m² i dzieli się na 1100 pomieszczeń. Scena Główna pomieści 1360 widzów. Gmach DNO&B znajduje się w centrum Oslo nad zatoką Bjørvika – przypomina bryłę lodowca wyłaniającą się z wody. W 2008 roku obiekt zdobył główną nagrodę na Światowym Festiwalu Kultury, a rok później, w 2009 roku, także prestiżową nagrodę im. Miesa van der Rohe, przyznawaną przez Unię Europejską za wybitne realizacje architektoniczne.

Patronat honorowy nad światową premierą spektaklu Z kapelusza objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Więcej o spektaklu „Z kapelusza” 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close