Poznań: Polski Teatr Tańca „Z kapelusza” – reż. i chor. Jo Strømgren

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca „Z kapelusza” – reż. i chor. Jo Strømgren

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakl Z kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena.

Wersja do druku

Udostępnij

Z Kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena

O spektaklu:

Jak sepiowane, „staroświeckie” fotografie, skąpane w ciepłych odcieniach brązu, powidoki dawnych przeżyć, pomieszane przez pamięć, która ma swoją subiektywną chronologię, obrazy choreograficzne wyczarowane przez Jo Strømgrena z magicznego kapelusza przypominają, że wspomnienia, choć ulotne i istniejące niematerialnie, nie tracą swojej realności.

Echa i miraże zdarzeń, potasowane przez przemijający czas, skrawki tego, co minęło, nostalgiczne spojrzenie wstecz i z oddali – spektakl „Z kapelusza” wciąga widza w seans pamięci, który pozwala przeniknąć ukryte znaczenia tego, co dawne, przeszłe, nie do końca uświadomione.

Zamglone obrazy, o lekko zamazanych konturach, ukazują fantazmaty spektakli, sytuacji międzyludzkich, zbliżenia i oddalenia, odejścia i powroty, przemawiają kilkoma językami świata i kilkunastoma językami, którymi „mówią” ciała tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Co jeszcze można wyjąć z kapelusza? Jaką akcję uruchomi ten (nie)zwykły przedmiot?

Twórcy i realizatorzy:

Choreografia, scenografia, reżyseria świateł, reżyseria dźwięku, tekst: Jo Strømgren
Kostiumy: Bregje van Balen
Asystentka choreografa: Rebecca Hoback
Artyści-tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Aleksandra Kuś, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

Obsługa i przygotowanie spektaklu: Michał Beszczyński, Adrianna Cygankiewicz, Dominik Dudek, Przemysław Gapczyński, Krzysztof Ludwiczak, Zuzanna Majewska, Dariusz Szych

Muzyka: Mr. Enirbod, Abe Schwarz, Bergmund Waal Skaslien, Kevin Keller, Shimon Dzigan, Carlos Gardel, Maria Tanase, Vaska Ilieva, Jørgen Knudsen
Produkcja: Polish Dance Theatre
Koprodukcja: Jo Strømgren Kompani

Czas trwania: ok. 60 minut

Premiera spektaklu odbyła się 12 września 2023 roku w ramach inauguracji 50. sezonu artystycznego w Polskim Teatrze Tańca  w Poznaniu.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Norwegii, we współpracy z Arts and Culture Norway.

O twórcach:

Jo Strømgren – jeden z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów, reżyser teatralny, twórca filmów tańca, laureat wielu prestiżowych nagród, m. in. Nagrody Norweskiego Stowarzyszenia Krytyków w 1998 roku, nagrody Hedda (2003)  i litewskiej prestiżowej nagrody Złotego Krzyża Sceny (2018), rezydent Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. Jego performensy pokazywane były w 64 krajach, do tej pory stworzył ponad 150 spektakli. Urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim, gdzie uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego, zanim kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multidyscyplinarnej kariery twórczej. Jako niezrzeszony choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe, wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l’Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet i inne. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Jo stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla takich zespołów, jak: Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Cloud Gate Ensemble, Scottish Dance Theatre, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Staatsheater am Gärtnerplatz München czy Staatstheater Braunschweig. Spektakle w choreografii Strømgrena łączą teatr i taniec, charakteryzuje je mocny fizyczny język ruchu i poczucie humoru z politycznymi podtekstami. Najważniejsze i najczęściej nagradzane utwory to: A dance tribute to the Art of Football (1998, nagrodzony m.in. Den norske Dansekritikerprisen, przyznawaną przez Norweskie Stowarzyszenie Krytyków), There (2002 – m.in. Nagroda Hedda 2003 – norweska nagroda teatralna, The Door (2018 –litewska prestiżowa nagroda Złoty Krzyż Sceny).
Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henrika Ibsena i głównie pracuje w teatrach skandynawskich: The Norwegian National Theatre, The Royal Danish Theatre, Reykjavik City Theatre, The National Theatre of Bergen, Malmö City Theatre. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie. Jest także zaangażowany w reżyserię filmową.
Pierwszą wspólną realizacją Jo Strømgrena i Polskiego Teatru Tańca był spektakl 40 (premiera: 2013 rok), który wciąż jest częścią repertuaru Polskiego Teatru Tańca (kolejne prezentacje 1 i 2 grudnia 2023). Jo Strømgren był także gościem organizowanego przez Polski Teatr Tańca Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. Podczas pierwszej edycji wydarzenia prezentowaliśmy online jeden ze współtworzonych przez niego filmów tańca Closed (2021), podczas drugiej – już na żywo – spektakl Salve Regina (2022).

 

Bregje van Balen – niderlandzka kostiumografka. Szkoliła się w Nationale Ballet Academy w Amsterdamie i przez 18 lat tańczyła w Nederlands Dans Theater. Z wykształcenia kostiumografka, od wielu lat związana z Jo Strømgren Kompani. Pracowała dla takich teatrów jak Nederlands Dans Theater, Norweska Opera Narodowa i Balet, Göteborg Operaen, Królewski Balet Duński i Teatr Puszkina w Moskwie.

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Do wstępu na wydarzenia towarzyszące uprawnia bilet na spektakl Z kapelusza w konkretnym dniu.

Bilety w cenie 120 zł (bilet normalny) i 80 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie www.bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

Patroni sezonu jubileuszowego 2023 /2024

Patroni honorowi:

Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Patron honorowy nad premierą spektaklu Z kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie

Patroni medialni:

TVP Kultura

www.e-teatr.pl

Magazyn PRESTO – Muzyka Film Sztuka

www.kulturaupodstaw.pl

IKS / www.kulturapoznan.pl

Wsparcie medialne: 

taniecPOLSKA.pl

Partner: 

Koleje Wielkopolskie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close