Wersja do druku

Udostępnij

Plama GAK (Gdański Archipelag Kultury) zaprasza w czwartek 11 lutego o godz. 19.00 na pokaz w procesie akcji performatywnej Święte rozproszenie przygotowanej przez Danę Chmielewską. Wydarzenie będzie można obejrzeć w wysokiej rozdzielczości na kanale YouTube plamaGAK.

 

Od artystki:

 

Fascynuje mnie wyobrażenie, że relacja między przestrzenią a ciałem jest wzajemna. Tak, jak przestrzeń wpływa na ciało – na to, jak się zachowuje i czym się staje, tak i obecność ciała może wpływać na „stan” przestrzeni. Przestrzeń, tym samym, ma swoistą podmiotowość i perspektywę. To praktyka uważności.

 

Wykorzystuję wielowymiarową strukturę ruchową opartą o partyturę, tworzenie natychmiastowej poezji, narzędzia improwizacyjne oraz pracę z głosem. Zależy mi na wytworzeniu atmosfery włączenia i – nawet chwilowej- wspólnotowości.

 

Szukam sposobów na radzenie sobie z doświadczeniem przybywania, zasiedlania i opuszczania,  a także witania i żegnania – miejsc, ludzi, zjawisk i wyobrażeń. Tworzę quasi-szamańską praktykę, zmysłami renderuję przestrzeń i wymyślam zabawę w czary.

To kolejny etap rozwijania materiału choreograficznego dotyczącego afektywnej relacji ciała i miejsca. Research rozpoczął się w 2019 roku. Do tej pory prezentacje jego poszczególnych etapów odbyły się w Łodzi, w Karlskronie i w Warszawie.

 

Dana Chmielewska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studentka Uniwersytetu Barcelońskiego. Ukończyła I i II moduł kursu choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum, organizowanego przez Centrum w Ruchu w Warszawie. Beneficjentka stypendium Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk na udział w Alternatywnej Akademii Tańca, stypendium twórczego i rezydencji Dans i Blekinge w Karlskoronie oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk.

 

***

 

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków stypendium Miasta Gdańska i bliskiej współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury Plama w Gdańsku na przełomie listopada i grudnia 2020.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close