Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 15-16 maja (piątek/sobota) o godz. 19.00 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na prezentację spektaklu wybitnej francuskiej artystki,  Sylvie Guillem, w ramach XXIII Łódzkich Spotkań Baletowych. Po blisko 35 latach kariery francuska primabalerina rusza w ostatnią trasę ze swoim pożegnalnym programem. Łódzka publiczność będzie miała możliwość obejrzenia spektaklu Live in Progress  przed jego oficjalną premierą w Londynie. Artystka zaprezentuje dwie nowe choreografie, obejmujące m.in. techne – solo z muzykami grającymi na żywo na scenie, stworzone przez autora spektaklu Sacred Monsters Akrama Khana. Kolejną choreografią jest duet pod tytułem Here & After z włoską tancerką Emanuelą Montanari z La Scali, w choreografii Russella Maliphanta, który stworzył wielokrotnie nagradzany spektakl PUSH. Ostatni program Guillem, obejmuje również poruszającą choreografię Matsa Eka pod tytułem Bye (stworzoną specjalnie dla artystki, jako część programu pod tytułem 6000 Miles Away), oraz choreografię Williama Forsythe’a pod tytułem Duo, w wykonaniu Brigel Gjoka i Riley Watts.

 

W ciągu swojej międzynarodowej kariery Sylvie Guillem, poza Operą Paryską, tańczyła także w takich teatrach jak Royal Opera House, La Scala, American Ballet Theatre, wykonując choreografie najwybitniejszych choreografów XX wieku jak Maurice Béjart, Mats Ek, William Forsythe, Frederick Ashton czy Kenneth MacMillan. Przedstawienie będzie się składać z 4 części – choreografii stworzonych specjalnie dla Sylvie Guillem, na zlecenie Sadler’s Wells, autorstwa Akrama Khana i Russella Maliphanta oraz układów stworzonych przez Matsa Eka i Williama Forsythe’a.

 

muzyka: Alies Sluiter, Tom Willems, Andy Cowton, Ludwig van Beethoven

choreografia: Mats Ek, William Forsythe, Akram Khan, Russell Maliphant

 

Sylvie Guillem rozpoczęła karierę jako gimnastyczka z nadziejami na medale olimpijskie, ale gdy w wieku 11 lat szlifowała formę w szkole baletowej i nauczyciele dostrzegli jej talent, postanowiła zostać tancerką. Jako 16-latka dołączyła do zespołu Opery Paryskiej, gdzie błyskawicznie wspinała się po szczeblach kariery, co roku osiągając sukcesy w konkursach branżowych. Dzięki wybitnym zdolnościom i wyczuciu dramatycznemu już w wieku 19 lat została okrzyknięta gwiazdą przez samego Rudolfa Nurejewa i od tej pory otrzymywała propozycje współpracy od najsłynniejszych choreografów, takich jak Maurice Béjart (Arépo, Sissi Impératrice, Bolero, Święto wiosny), Mats Ek (Wet Woman, Smoke) czy William Forsythe (France Danse). Wiele przedstawień stworzono specjalnie dla niej.W ciągu swojej międzynarodowej kariery Sylvie Guillem, poza Operą Paryską, tańczyła także w takich teatrach jak Royal Opera House, La Scala, American Ballet Theatre. Od roku 2006 jest artystką stowarzyszoną z Sadler’s Wells i ugruntowała swoją pozycję jako główna siła w światowym tańcu współczesnym, na rzecz którego w dużej mierze porzuciła balet klasyczny.


 

 

Bilety on-line

Kasy biletowe:
od poniedziałku do soboty: 12.00 – 19.00
niedziele i święta (w dniu przedstawienia): 15.00 – 19.00
tel. 42 633 77 77

 

Biuro obsługi widzów:
od poniedziałku do piątku: 8.00 – 16.00
telefon: 42 633 31 86
telefon/fax: 42 639 87 49
widz@teatr-wielki.lodz.pl

 

Program XXIII Łódzkich Spotkań Baletowych

 

Więcej

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Łódzkie instytucje kultury (oryginał)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close