Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór na laboratoria tańca dla artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności działających w obszarze tańca oraz pedagogów i pedagożek, instruktorów i instruktorek, choreografów i choreografek. Laboratoria Taniec i niepełnosprawność odbędą się w dniach 23 czerwca – 1 lipca 2023 w Lądku Zdroju. Nabór zainteresowanych udziałem w laboratoriach potrwa do 31 maja.

Wersja do druku

Udostępnij

Tekst łatwy do czytania do pobrania:

Treść ogłoszenia w polskim języku migowym:

Link do formularza zgłoszeniowego:

https://forms.gle/cpXakLZAGNXNArV68


Laboratoria są organizowane w ramach piątej, jubileuszowej edycji projektu Taniec i niepełnosprawność, której tematem jest Powrót do zmysłów. Tworzenie tańca emocjami. Pokaz finałowy warsztatów odbędzie się podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

Tegoroczna edycja laboratoriów Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest edycją wyjątkową. W tym roku oprócz poszerzania wiedzy i umiejętności tancerzy z niepełnosprawnością oraz bez, dajemy pedagogom, instruktorom oraz artystom możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy z artystami z niepełnoprawnościami. Tobiasz Berg i ja, posiadając już wiedzę i praktykę w tym temacie, chcemy podzielić się z uczestnikami naszym doświadczeniem od strony praktycznej. Corocznie na laboratoria przybywają artyści, którzy – jak obserwujemy – później realizują się w tańcu. W tym roku chcemy zbudować most, który poszerzy grono instruktorów i pedagogów chcących współpracować z artystami z niepełnosprawnością, znosząc wszelkie obawy i budując nowe normy w relacjach artystycznych. – mówi Tatiana Cholewa, prowadząca zeszłoroczne i tegoroczne laboratoria Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic.

Laboratoria to praca w zamkniętej grupie liczącej ok. 14 osób uczestniczących.

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla uczestnictwa w warsztatach. Staramy się zapewniać szeroką dostępność laboratoriów, uwzględniającą potrzeby uczestników i uczestniczek. W razie potrzeby udostępniona zostanie dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji (tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja, język prosty).

Zgłoszenia do wzięcia udziału w laboratoriach można wysyłać do 31 maja 2023 roku – link do formularza zgłoszeniowego.

Harmonogram spotkania:

23 czerwca – część teoretyczno-praktyczna dla pedagogów, pedagożek, instruktorów, instruktorek, choreografów, choreografek / przyjazd pozostałych uczestników – artystów i artystek;
24 czerwca – 29 czerwca – działania laboratoryjne (warsztaty, aktywności projektowe);
30 czerwca – pokaz pracy w ramach Festiwalu, podsumowanie warsztatów i laboratoriów
1 lipca – wyjazd uczestników

Biogramy prowadzących:

Tatiana Cholewa – tancerz, performer, choreograf. Od ponad 20 lat osoba o alternatywnej motoryce. Jako formę poznawczą ciała nienormatywnego wybrała sport zdobywając liczne prestiżowe osiągnięcia, m.in. Wicemistrzostwo Polski w Maratonie. Możliwości własnego ciała i sposoby wyrażania siebie praktykuje od 17 lat. Dorobek artystyczny: Na chwilę (reż. J. Karch), Popatrz (reż. Tatiana Cholewa), Gatunki Chronione, Erynie niech zostaną za drzwiami, Taniec na Rymera (reż. R. Urbacki), Kwarantaniec – akcja społeczna Tancerzy, Projekt kwarantanna, (pomysłodawca: F. Pawlak), IM/MOBILITY (reż. Lotte Mueller), Perfect Man (reż. Ł. Wójcicki), Granica rozumu (reż. Tatiana Cholewa).

Tobiasz Sebastian Berg – choreograf, twórca i badacz sztuki zaangażowany społecznie. Student Leadership and Communication Harvard University, absolwent między innymi PWST w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Choreograf spektaklu Łabędzie nagrodzonego przez FEDORA Biennale Prizes, uznanego za „Wydarzenie roku 2022” przez magazyn „Dwutygodnik”. Autor koncepcji działań warsztatowych, rozwijających społeczeństwo, eliminujących różnice społeczne oraz programów tańca dla osób z niepełnosprawnościami. Najważniejsze realizacje artystyczne: The mind is a still smoke in an endless space (Kigali, Rwanda); Łabędzie (Teatr Wielki, Poznań); Praktyka widzenia (Teatr Nowy w Łodzi); SM. masochistyczne obrazy ojciec-syn (Kielecki Teatr Tańca w koprodukcji z Festiwalem Nowe Epifanie); The rape of Lucretia (Polska Opera Królewska); Arianie (Narodowy Stary Teatr w Krakowie); Skóra Węża (Teatr Narodowy w Warszawie); Karamazov (Daugavpils Teatris, Łotwa); The burning fiery furnace (Opera Wrocławska); Pożegnanie Króla: Verdi (Kielecki Teatr Tańca); Przerwana cisza (Warszawska Opera Kameralna); Hańba (reż. Maciej Podstawny, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Hen. O końcu (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie).


Pytania i odpowiedzi:

1. Jakie są opłaty związane z udziałem w laboratoriach?

Udział w laboratoriach jest nieodpłatny. NIMiT zapewnia koszt noclegów i wyżywienia (trzy posiłki). Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu do Lądka Zdroju.

2. Kto może się zgłosić do udziału w laboratoriach?

a) artyści i artystki z różnymi potrzebami działający w obszarze tańca;
b) pedagodzy, pedagożki (także studenci i studentki), instruktorzy, instruktorki, choreografowie, choreografki.

Osoby, które chcą wziąć udział w laboratoriach, muszą mieć ukończone 18 lat.

3. W jakim zakresie zostanie zapewniona dostępność?

NIMiT stara się zapewniać szeroką dostępność laboratoriów, uwzględniającą potrzeby uczestników i uczestniczek (tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja, język prosty, dostępność pokoi i sali warsztatowej, potrzeby żywieniowe).

4. Czy mogę przyjechać z asystentem osoby z niepełnosprawnością?

Tak. Asystent osoby z niepełnosprawnością musi być wtedy zgłoszony w formularzu aplikacyjnym. NIMiT zapewnia asystentom nocleg, wyżywienie oraz wynagrodzenie.

5. Czy mogę liczyć na pomoc podczas wypełniania formularza?

Pracownik Instytutu chętnie udzieli wsparcia każdej osobie, która będzie potrzebowała pomocy przy aplikowaniu.

W formularzu zgłoszeniowym NIMiT zbiera informacje, które posłużą do rekrutacji uczestników – pamiętajcie, by opisać każdy podpunkt możliwie szczegółowo. Komisja oceni zgłoszenia będzie biorąc pod uwagę:

– Twoje doświadczenie w dziedzinach związanych z ruchem (taniec/sport) oraz praktykowane rodzaje aktywności fizycznej i troski o własne ciało
– Powód, dla którego chcesz wziąć udział w laboratoriach Taniec i niepełnosprawność oraz co zmotywowało Cię do zgłoszenia się na warsztaty
– Czym jest dla ciebie ruch/taniec
– Jakie masz oczekiwania wobec laboratoriów
– Jak wykorzystasz zdobytą wiedzę na laboratoriach Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic oraz czy planujesz posłużyć się nią w przyszłości


Komisja złożona z przedstawicieli Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz obu osób prowadzących laboratoria w 2023 roku sformułuje listę uczestniczek i uczestników. Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 5 czerwca 2023 roku.

Odpowiedzi na pytania lub pomocy w wypełnieniu lub złożeniu wniosku udziela Patrycja Alenkuć: adres e-mail: patrycja.alenkuc@nimit.pl, tel. +48 785 180 000

Kontakt dla mediów

Agnieszka Wyszomirska: adres e-mail: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl;  tel. 887 240 011


Odpowiedzialność

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nie ponosi odpowiedzialności za kontuzje nabyte w trakcie trwania projektu lub zarażenie się w tym czasie wirusem COVID-19. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dopełni wszelkich starań, by zapewnić wszystkim uczestnikom projektu bezpieczny udział w wydarzeniu.

Podane w ogłoszeniu terminy mogą ulec zmianie.

Organizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: British Council, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close