Wersja do druku

Udostępnij

Dziś rozpoczynają się Łódzkie Spotkania Teatralne. To jeden z najstarszych festiwali teatru alternatywnego w Polsce. Jego tradycje sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W tym roku podczas Spotkań zobaczyć będzie można także spektakle taneczne oraz te z pogranicza różnych obszarów sztuki.

Pierwszego dnia festiwalu natomiast zobaczyć będzie można performans Otwartego Studium Improwizacji z Łodzi Może narodzenie. Na scenie spotkają się Konrad Szymański– występujący jako Jan Kosz – oraz Suavas Lewy.

Również 1 grudnia zostanie pokazany spektakl instalacja Kobieta Kalendarz # 1. Ekspozycja (pod opieką artystyczną Eweliny Ciszewskiej) firmowany przez Sztukę Ciała – inicjatywę twórczą artystek zajmujących się szeroko rozumianym teatrem ruchu.

Teatr Derevo – gwiazda festiwalu – powstał w Petersburgu, a od 1997 działa w Dreźnie. Prowadzi twórcze poszukiwania na styku butō,pantomimy, tańca i teatru plastycznego. Podczas ŁST zaprezentuje inspirowane Faustem Goethego przedstawienieMephisto Walz (3 grudnia)oraz jednorazowy, przygotowany specjalnie dla łódzkiej publiczności projekt Improwizacja (4 grudnia). Liderem Dereva i reżyserem spektakli jestAnton Adasinsky.

Polską scenę taneczną reprezentować będąDuety nieistniejąceTeatru Dada von Bzdülöw (3 grudnia), w choreografii i wykonaniu Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla. Autorem muzyki do spektaklu jest wieloletni współpracownik zespołu, Mikołaj Trzaska. Tym razem udział Trzaski w pracy twórców miał mieć szczególny charakter – wedle zapowiedzi, miał być on niemal współreżyserem przedstawienia. Na pewno muzyk opowiada tu pewną historię; nie tylko przez swoją kompozycję, ale i dosłownie – użyczając z off-u własnego głosu.

Zbigniew Szumski z Teatru Cinema zaprezentuje 2 grudnia powstały w ramach cyklu „remiksów” – przedstawień opartych na twórczości najwybitniejszych postaci światowego teatru – spektakl Remiks. P.B.. Odwołuje się w nim do prac Piny Bausch, a jednocześnie dokonuje retrospektywnego przeglądu własnej twórczości, poszukując w niej fragmentów, w których – może półświadomie – nie oparł się wpływowi wielkiej choreografki.

Swój spektakl na festiwalu pokaże także Teatr Formy z Wrocławia (3 grudnia). Pandora to przedstawienie ruchu, pantomimy i tańca będący efektem oryginalnej, owocnej współpracy aktorów z Polski i Niemiec. Powstało na kanwie utworu Wariat i zakonnica wg S. I. Witkiewicza (Witkacego).

Daty i miejsca przedstawień

(Kalendarium/Wydarzenia)

Oraz na stronie Łódzkiego Domu Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close