
12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Plakat: materiały promocyjne organizatora
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta, odbywający się w dniach 7-31 października w Tarnowie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Czas życia – wartość życia”. Język tanecznych narracji i impresji wyrazi te momenty ludzkiego życia, które znacząco odkrywają jego prawdę, są refleksją o przemijaniu. Pojawią się także odwołania do wybitnych dokonań teatru tańca określających ludzkie uniwersum.
Program XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta:
7 października 2023, godz. 19.00 – Carmen – Państwowy Teatr Tańca w Koszycach / Słowacja
14 października 2023, godz. 19.00 – Nowe Szaty Króla – Teatr Avatar / Polska
15 października 2023, godz. 19.00 – Giselle – Royal Lviv Ballet / Ukraina
21 października 2023, godz. 18:00 – Gala Finałowa konkursu choreograficznego My Dance i spektakl Humani corporis fabrica – Ryszard Kalinowski i Grzegorz Pańtak w choreografii Jacka Przybyłowicza / Polska
7 – 31 października 2023 – Wystawa Perfermance Dance
Zapowiedzi:
7 października 2023, godz. 19.00 – „Carmen” – Państwowy Teatr Tańca w Koszycach / Słowacja
Historia miłosna, w której zderza się nieujarzmione, uwodzicielskie kobiece piękno z męskim pożądaniem i namiętnością zmierzającą ku zatraceniu. Doskonała muzyka, feeryczna i mroczna zarazem, przepowiadająca śmierć od pierwszego aktu. Połączenie uniwersalnej prawdy o losie i przeznaczeniu z żywiołowością materii muzycznej sprawiają, że Carmen odbierana jest wciąż jako dzieło aktualne.
14 października 2023, godz. 19.00 – „Nowe Szaty Króla” – Teatr Avatar / Polska
Barwny, dynamiczny i przewrotny spektakl familijny Teatru Avatar Nowe Szaty Króla łączy klasyczne teksty Andersena ze swingowymi choreografiami. Widowisko skomponowane z kontrastujących sobie smaków wzmacniających doznania widza – od słodkiej miłości, przez gorzkie oblicze władzy oraz pikantne walki po słone łzy. Całość okraszona akrobatyką i popisami tanecznymi, czule objęta magiczną oprawą z udziałem fantastycznych stworów.
15 października 2023, godz. 19.00 – „Giselle” – Royal Lviv Ballet / Ukraina
To najpiękniejszy balet romantyczny XIX wieku przedstawiony w dwóch aktach, który wśród choreografów uchodzi za najbardziej sceniczny. Opowiada historię pięknej, wiejskiej dziewczyny (legenda o Giselle), która zakochuje się w Księciu przebranym za wieśniaka. Dowodzi siły miłości, która jest tak wielka, że może pokonać wszystko – nawet śmierć.
21 października 2023, godz. 18:00 – Gala Finałowa konkursu choreograficznego „My Dance” i spektakl „Humani corporis fabrica”
Kolejna edycja konkursu choreograficznego, przygotowana we współpracy z Funduszem Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego oraz jurorami. Konkurs to skuteczna forma promowania szczególnie zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny jest wysoko oceniana przez uczestników Konkursu. W jury zasiądą: Jacek Przybyłowicz, Zofia Rudnicka i Witold Jurewicz.
Tworząc choreografię Humani corporis fabrica dla duetu dojrzałych tancerzy – Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka – choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra.
7 – 31 października 2023 – Wystawa Performance Dance
Coraz częściej artyści w sposób bezpośredni traktują przestrzeń Internetu jako platformę swoich działań i przestrzeń dokumentacji.
Performans, postteatr i nowa choreografia są coraz intensywniej obecne w mediach internetowych i to one właśnie najpełniej opisują dynamikę zjawisk artystycznych, wykraczających poza scenę.
Media internetowe stanowią olbrzymi potencjał w kształtowaniu i opisywaniu nowych zjawisk.
Wystawa Performance dance skoncentruje się na przekazach wideo oraz działaniach performatywnych na żywo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Informacje / bilety: