Tarnów / 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta

Zdjęcie: Tarnów / 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Plakat: materiały promocyjne organizatora

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta, który odbędzie się w dniach 7-31 października w Tarnowie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Czas życia – wartość życia”. Język tanecznych narracji i impresji wyrazi te momenty ludzkiego życia, które znacząco odkrywają jego prawdę, są refleksją przemijania. Nie zabraknie odwołań do wybitnych dokonań teatru tańca określających nasze ludzkie uniwersum.

Wersja do druku

Udostępnij

Program XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta:

7 października 2023, godz. 19.00 – Carmen – Państwowy Teatr Tańca w Koszycach / Słowacja

14 października 2023, godz. 19.00 – Nowe Szaty Króla – Teatr Avatar / Polska

15 października 2023, godz. 19.00 – Giselle – Royal Lviv Ballet / Ukraina

21 października 2023, godz. 18:00 – Gala Finałowa konkursu choreograficznego My Dance i spektakl Humani corporis fabrica – Ryszard Kalinowski i Grzegorz Pańtak w choreografii Jacka Przybyłowicza / Polska

7 – 31 października 2023 – Wystawa Perfermance Dance

Zapowiedzi:

7 października 2023, godz. 19.00 – „Carmen” – Państwowy Teatr Tańca w Koszycach / Słowacja

Historia miłosna, w której zderza się nieujarzmione, uwodzicielskie kobiece piękno z męskim pożądaniem i namiętnością zmierzającą ku zatraceniu. Doskonała muzyka, feeryczna i mroczna zarazem, przepowiadająca śmierć od pierwszego aktu. Połączenie uniwersalnej prawdy o losie i przeznaczeniu z żywiołowością materii muzycznej sprawiają, że Carmen odbierana jest wciąż jako dzieło aktualne.

14 października 2023, godz. 19.00 – „Nowe Szaty Króla” – Teatr Avatar / Polska

Barwny, dynamiczny i przewrotny spektakl familijny Teatru Avatar Nowe Szaty Króla łączy klasyczne teksty Andersena ze swingowymi choreografiami. Widowisko skomponowane z kontrastujących sobie smaków wzmacniających doznania widza – od słodkiej miłości, przez gorzkie oblicze władzy oraz pikantne walki po słone łzy. Całość okraszona akrobatyką i popisami tanecznymi, czule objęta magiczną oprawą z udziałem fantastycznych stworów.

15 października 2023, godz. 19.00 – „Giselle” – Royal Lviv Ballet / Ukraina

To najpiękniejszy balet romantyczny XIX wieku przedstawiony w dwóch aktach, który wśród choreografów uchodzi za najbardziej sceniczny. Opowiada historię pięknej, wiejskiej dziewczyny (legenda o Giselle), która zakochuje się w Księciu przebranym za wieśniaka. Dowodzi siły miłości, która jest tak wielka, że może pokonać wszystko – nawet śmierć.

21 października 2023, godz. 18:00 – Gala Finałowa konkursu choreograficznego „My Dance” i spektakl „Humani corporis fabrica”

Kolejna edycja konkursu choreograficznego, przygotowana we współpracy z Funduszem Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego oraz Jurorami. Konkurs to skuteczna forma promowania szczególnie zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny jest wysoko oceniana przez uczestników Konkursu. W Jury zasiądą: Jacek Przybyłowicz, Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz.

Tworząc choreografię Humani corporis fabrica dla duetu dojrzałych tancerzy – Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka – choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra.

7 – 31 października 2023 – Wystawa Performance Dance

Coraz częściej artyści w sposób bezpośredni traktują przestrzeń internetu jako platformę swoich działań i przestrzeń dokumentacji.

Performans, postteatr i nowa choreografia są coraz intensywniej obecne w mediach internetowych i to one właśnie najpełniej opisują dynamikę zjawisk artystycznych, wykraczających poza scenę.
Media internetowe stanowią olbrzymi potencjał w kształtowaniu i opisywaniu nowych zjawisk.
Wystawa Performance dance skoncentruje się na przekazach video oraz działaniach performatywnych na żywo.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

                                                       

Informacje / bilety:

  • Bilety w przedsprzedaży internetowej, od 23 czerwca do 13 lipca: 70 zł (normalny), 65 zł (ulgowy)
  • Bilety od 14 lipca: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)
  • Spektakl familijny Nowe Szaty Króla – dzieci do lat 16 – 50 zł
  • Gala Finałowa konkursu choreograficznego i spektakl: 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)
  • Karnet: 200 zł
  • Bilety zakupione online nie podlegają zwrotowi.
  • Kasa CSM – kontakt:

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

godz. 18:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close