Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 24 września o godz. 18.00 Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do Teatru Polskiego we Wrocławiu (Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20 c) na spotkanie promocyjne książki Teatr swój widzę kuliście o Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Spotkanie odbywa się w ramach jubileuszowego przeglądu PANTOMIMA porusza, kończącego obchody 60-lecia zespołu.  Premierze książki towarzyszyło będzie spotkanie z zespołem aktorskim oraz z krytykami i recenzentami teatralnymi. W książce, która powstała z okazji 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy autorzy starali się uchwycić specyfikę i bogactwo teatru Henryka Tomaszewskiego. Nie  jest to jednak monografia WTP, ale próba dotarcia do jego esencji. Autorskie wypowiedzi na temat teatru Tomaszewskiego przygotowali m.in. Mirosław Kocur, Jolanta Kowalska, Anna Królica, Leszek Bzdyl czy Magda Podsiadły. Zrodziły się z tego teksty zróżnicowane formalnie i gatunkowo. Obok rozmów z aktorami i pracownikami WTP, w książce znalazły się teksty o pochodzeniu pantomimy, czy nowe spojrzenie na historię tego teatru.

 

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy niespodziankę – dwa egzemplarze książki. Wystarczy wymienić trzy tytuły spektakli zrealizowanych przez Henryka Tomaszewskiego z zespołem wrocławskiej Pantomimy (zespół nosił kilka nazw, czekmy na tytuły z dowolnego okresu). Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

 

Nawet genialny Marcel Marceau zazdrościł Tomaszewskiemu jego dzieła. Opowiadał mi kiedyś Kazimierz Wiśniak, wspaniały scenograf, przyjaciel i współpracownik Tomaszewskiego: „- Marceau mówił do Henia: Jak to jest, ty robisz takie wspaniałe przedstawienia, a mnie się tak nie udaje?”. W pewnym momencie Marceau spróbował pójść drogą Tomaszewskiego, ale wycofał się, bo w światku teatralnym chodziły słuchy, że po scenie wędrowały zmultiplikowane Marcele Marceau. Krystyna Meissner mówiła o dziełach obu Mistrzów: – „Marceau to wielki twórca, ale Tomaszewski był o krok dalej od niego. Marceau tworzył sztukę mimu całym sobą, Tomaszewski stworzył teatr”.

Magda Podsiadły, Mistrz ciszy (fragment tekstu z publikacji jubileuszowej)

 

 

Więcej informacji: www.pantomima.wroc.pl

 

 Logo jubileuszowe Wrocławski Teatr Pantomimy (miniaturka)

 

Pantomima porusza odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

      MKiDN dofinansowanie (miniaturka)  

Logo ESK Wrocław (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close