Wersja do druku

Udostępnij

Po zeszłorocznych sukcesach zagranicznych w Japonii, na Grenlandii, w Izraelu i Rosji, trójmiejski kolektyw Amareya Theatre & Guests znów zaprezentuje się poza granicami Polski. Na zaproszenie Teatru Narodowego w stolicy Grenlandii – Nuuk oraz Sisimiut Kulturhus i szkoły Teknikimik Ilinniarfik artystki Amareya zaprezentują swoje spektakle na Grenlandii.

 

W dniach 2-12 marca 2015 część zespołu Amareya Theatre & Guests będzie przebywała w Sisimiut, gdzie wraz z młodzieżą ze szkoły średniej Teknikimik Ilinniarfik stworzy spektakl pt. Sisimiut Needs a Hero. Praca nad spektaklem będzie miała miejsce w Sisimiut Kulturhus, a premiera spektaklu z udziałem 22 uczniów, który przygotują z nimi trzy artystki z zespołu Amareya Theatre & Guests (K. Pastuszak, J. Duda, A. Śliwińska) zaplanowana jest na 11 marca 2015 na scenie Sisimiut Kulturhus.

 

Natomiast w dniach 15-16 marca 2015 kolektyw Amareya Theatre & Guests zaprezentuje swój spektakl Nomadka (reż. K. Pastuszak) w Teatrze Narodowym Grenlandii w Nuuk. W spektaklu wystąpią: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Joanna Duda (muzyka na żywo), Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska, Katarzyna Pastuszak, Anna Kalwajtys, Magdalena Jędra i Daniela Komędera.

 

Spektakl NOMADKA, który artystki zaprezentują dwukrotnie w stolicy Grenlandii, ściśle wiąże się z historią Grenlandii. Główną osią projektu Nomadka jest prawdziwa historia Louise Fontain, która urodziła się w Sisimiut na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, Louise została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków, aby stali się „prawdziwymi” Duńczykami.

 

Projekt Nomadka, który Louise Fontain współtworzy z trójmiejskim zespołem Amareya Theatre & Guests jest unikalnym na skalę międzynarodową projektem międzykulturowego dialogu na temat wygnania, przesiedlenia i dyskryminacji. Warto dodać, że niedawno Katarzyna Pastuszak została nominowana przez Fundację Pomysłodalnia do prestiżowej nagrody „Splendor Gedanensis” za reżyserię Nomadki i prezentację tego spektaklu na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio.

 

Zaproszenie zespołu Amareya Theatre & Guests na Grenlandię jest wynikiem bliskiej współpracy nawiązanej przez zespół w 2012 roku z dwoma ośrodkami kulturalnymi na Grenlandii – Sisimiut Kulturhus i Teatrem Narodowym Grenlandii w Nuuk. W 2014 roku w ramach pobytu w Sisimiut artystki Amareya Theatre & Guests oprócz prezentacji spektaklu Nomadka przeprowadziły także warsztaty dla 50 uczniów szkoły średniej w Sisimiut. W wyniku bardzo pozytywnego odbioru spektaklu i warsztatów w Sisimiut, władze szkoły średniej w Sisimiut i dyrekcja Sisimiut Kulturhus zdecydowały się zaprosić polskie artystki do projektu koprodukcji spektaklu z udziałem uczniów szkoły. Nowa premiera z młodymi adeptami Amareya już niebawem na dalekiej północy!

 

 

 NOMADKA

 

NOMADKA to interdyscyplinarny projekt performatywny dotykający problemu przesiedlenia, migracji idyskryminacji. W projekcie biorą udział artystki z Polski i Grenlandii, reprezentujące różne dziedziny sztuki, co nadaje projektowi głębię i unikalny charakter artystyczny i badawczy. Główną osią projektu „Nomadka” jest prawdziwa historia Louise Fontain, która urodziła się na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, Louise została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków, aby stali się „prawdziwymi” Duńczykami. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain przez wiele lat żyła na wygnaniu. Nie wróciła do Grenlandii po roku, jak inne dzieci, ale po wielu latach. Zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i zaczęła odbudowywać utracone więzi ze swoimi bliskimi i swoją ojczyzną. Celem spektaklu „Nomadka” projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania, przesiedlenia i dyskryminacji oraz zwrócenie uwagi na problem „inności”, która często ulega stygmatyzacji i stereotypizacji. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja „nomadycznego podmiotu”).

 

Z recenzji: „(…) Oto przypowieść polsko-norweska o wędrujących kobietach (…). „Nomadka” to udany i czytelny projekt zbudowany z wielu elementów, które jednak nie zaciemniają obrazu, tylko go nasycają i pozycjonują. To artystyczno-badawczy projekt, niemal laboratorium, po którym błąkają się kobiety. (…) Konsekwencja metody, obrazu i rytmu w spektaklu sytuuje go wysoko w propozycjach offowych. Pastuszak ambitnie podeszła do narracji, wprowadzając na scenę osiem bohaterek, dała jednak czas widzowi na „pacyfikację” przestrzeni, na oswojenie się z czasem scenicznym. [Katarzyna Wysocka, port kultury.pl, 14.12.2012]

 

Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Ruch: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (Teatr Wybrzeże)

Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys

Wykonanie: Louise Fontain, Magdalena Jędra, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska,Agnieszka Kamińska, Joanna Duda, Anna Kalwajtys, Daniela Komędera

Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain, Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz

Video: Katarzyna Pastuszak, Louise Fontain

Muzyka: Joanna Duda

Czas trwania: 60 min.

Premiera: 11.12.2012, Klub Żak, Gdańsk

Premiera rozszerzonej wersji: 13.04.2014, Stacja Orunia, Gdańsk

 

 

Sisimiut Needs a Hero

 

Sisimiut Needs a Hero, który powstanie z udziałem 22 uczniów szkoły Teknikimik Ilinniarfik w Sisimiut pracujących pod opieką trzech artystek Teatru Amareya i nauczycieli szkoły Teknikimik Ilinniarfik, będzie spektaklem tętniącym energią młodych ludzi, a także próbą sięgnięcia do historii Grenlandii i do marzeń oraz aspiracji młodego pokolenia tego niezwykłego kraju. Artystki Amareya, wspólnie z młodzieżą Sisimiut spróbują odpowiedzieć na pytanie – „Jakiego bohatera nowych lub dawnych czasów Sisimiut potrzebuje?”.

 

Reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Dramaturgia: Nicolai Nielsen

Konsultacje i wsparcie merytoryczne projektu: Nicolai Nielsen, Nivi Lennart, Steffen Nielsen, Aleksandra Śliwińska

Wykonanie: Anda Otto Storch Schmidt, Anders Karing, Aqqalooraq Lennert, Aviaaja Lennert Olsen, Birte B Olsen, Børge Niels Boller, Else L. Sørensen, Frank Boller, Jens Christian Lyberth Lennert, Kristen-Frederik Elias Aron Rosing Larsen, Laura Aviana Lennert Jensen, Linne’a Åsblom, Ludvikka Tellesen, Martin Eldevig Olsen, Naduk Petersen, Nathalie Augusta Hansen, Nicko Kleist, Rolf Olsen, Salik Aqqalunnguaq

Olsen, Salik G. Lennert, Sikkerninnguaq Cortzen, Tupaarnaq Berthelsen

Kompozycja muzyki: Joanna Duda

Muzyka na żywo: Joanna Duda i zespół uczniów Teknikimik Ilinniarfik

Koordynacja projektu: Nicolai Nielsen

Premiera: 11.03.2015, Sisimiut Kulturhus Grenlandia

Produkcja: Teknikimik Ilinniarfik, Sisimiut Kulturhus

Specjalne podziękowania dla: Dyrektora szkoły Teknikimik Ilinniarfik – Poula Vilhelma Braada Jensena, Dyrektor Sisimiut Kulturhus – Arnajaraq Stolvbaek, Nicolaia Nielsena – głównego koordynatora.

 

Partnerzy Amareya Theatre & Guests

Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury – Stacja Orunia i Klub Winda, Teknikimik Ilinniarfik – Poula Vilhelma Braada Jensena, Sisimiut Kulturhus pod Dyrekcją Arnajaraq Stolvbaek, National Theatre Greenland pod Dyrekcją Svena Syrinna. Wyjazd został częściowo dofinansowany przez Miasto Gdańsk w ramach Stypendium „Fundusz Mobilności”. 

 

 

Do pobrania:

BIOGRAMY ARTYSTEK

 

Logo The National Theatre of Greenland. (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close