Ukazał się XXII tom rocznika „Studia Choreologica”, wydawanego przez Polskie Forum Choreologiczne. Tegoroczny tom składa się z 11 artykułów, z których większość powstała na podstawie referatów wygłoszonych podczas XII Ogólnopolskiej Konferencji Polskiego Forum Choreologicznego. Cały rocznik został wydany jako publikacja dwujęzyczna (polsko-angielska). Z radością informujemy także, że w tym roku czasopismo „Studia Choreologica” zostało wpisane na listę czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Publikacja jest współwydawana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wersja do druku

Udostępnij

Na tom złożyły się teksty dotyczące historii polskiego i światowego tańca w XIX i XX wieku, od analizy relacji prasowych (artykuły Magdaleny Malskiej, Krzysztofa Hliniaka i Magdaleny Stępień), poprzez analizę nowatorskich form tanecznych w Polsce na początku XX wieku (artykuł Alicji Iwańskiej), czy przywołanie pojęcia primabalerina assoluta i słynnych tancerek klasycznych z tym tytułem (artykuł Agnieszki Narewskiej-Siejdy), aż po historię ośrodków tańca w Krakowie po II wojnie światowej oraz dokumentację obecności tańca na festiwalu „Warszawska Jesień” w latach 1956–2018 (artykuł Zuzanny Kupidury). Publikację dopełniają teksty z zakresu antropologii tańca: o historii zastosowania notacji tanecznej w Aotearoa – Nowej Zelandii (artykuł Maggie Burke, Keitha Mcewinga  i Jennifer Shennan) oraz prezentujący założenia biodanzy – systemu nakierowanego na holistyczny rozwój oraz integrację wewnętrzną człowieka (zamykający tom artykuł Agnieszki Jeż).  Wydawnictwo otwierają dwa teksty sięgające do filozofii: krótki zarys filozoficznych źródeł etyki troski wraz z analizą filmu i spektaklu, w których znajduje ona zdaniem autorski swój wyraz (artykuł Marii Kostyszak) oraz omówienie greckich tańców wojennych i miejsca tychże w państwie Platona z Praw (artykuł Juliusza Grzybowskiego).

Tom można zakupić bezpośrednio u wydawcy, Polskiego Forum Choreologicznego: http://www.pfch.choreologia.org.pl/studia.html

***

Do pobrania:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close