Wersja do druku

Udostępnij

V.4 Dance Festival przyciąga najciekawszych artystów i artystki tańca z Grupy Wyszehradzkiej (V4), zrzeszenia kulturalno-politycznego czterech państw Europy Środkowej – Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Dwudniowy festiwal jest okazją do prezentacji najnowszych projektów w dziedzinie tańca współczesnego powstałych w krajach V4. I edycja V4 Dance Festival odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia 2018 w Nowym Jorku oraz 25-26 kwietnia 2018 w Nowym Orleanie.  Podczas tegorocznej edycji V.4 Dance Festival wystąpią: Debris Company z prezentacją choreografii autorstwa Stanislavy Vlčekovej (Słowacja), Věra Ondrašíková (Czechy), Paweł Sakowicz (Polska) oraz László Fülõp (Węgry). Prezentacje spektakli odbędą się w kwietniu 2018 roku w NYU Skirball w Nowym Jorku oraz Contemporary Arts Center w Nowym Orleanie. Spektakl TOTAL Sakowicza będzie można obejrzeć 19 kwietnia o godz. 21.00 a w Nowym Jorku i 26 kwietnia o godz. 20.30 w Nowym Orleanie.

 

„Każda z czterech prac prezentowanych podczas festiwalu na swój sposób różni się od projektów performatywnych tworzonych obecnie w USA. „Guide” Ondrašíkovej i „WOW!” Debris Company to prace wyrafinowane technicznie, polegające na poetyce wizualnej. Pozostałe dwa spektakle – „TOTAL Sakowicza i „Your Mother at My Door” Fülöpa – zawierają teksty, które przekazywane są ze trudną do rozszyfrowania ironią. Publiczność nigdy nie ma stuprocentowej pewności, na ile to, co oglądają, jest na serio, a na ile tancerze żartują, puszczając do widza oko” – mówi kuratorka V4 Festival, Laurie Uprichard.

 

Spektakle zaprezentowane zostaną w NYU Skirball w Nowym Jorku oraz Contemporary Arts Center w Nowym Orleanie (gdzie Laurie Uprichard działa jako kuratorka projektów performatywnych). Zaproponowana formuła prezentacji ma na celu zwiększenie oddźwięku, z jakim spotka się festiwal w Stanach Zjednoczonym, oraz ekspozycję studentów i studentek tańca w Nowym Jorku i Nowym Orleanie na sztukę performatywną krajów środkowoeuropejskim poprzez prezentację spektakli, a także udział w warsztatach i dyskusjach towarzyszących prezentacjom w CAC New Orleans w Nowym Orleanie.

 

 

O spektaklu Pawła Sakowicza:

 

Spekulowanie o wirtuozerii tanecznej może opierać się na doświadczeniu, ale niekoniecznie daje się empirycznie sprawdzić. Celem takiej spekulacji jest osiągnięcie określonego obrazu wirtuozerii tanecznej poprzez wykorzystanie przewidywalnych zmian ekonomicznych, politycznych i metahumanistycznych. Cechą charakterystyczną spekulacji o wirtuozerii tanecznej jest podejmowanie ryzyka w budowaniu radykalnych scenariuszy dotyczących polityki pragnień.

 

choreografia, tekst i wykonanie: Paweł Sakowicz

opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander

realizacja techniczna i światła: Łukasz Kędzierski

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (spektakl powstał w ramach Solo Projekt Plus 2015 – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation)

premiera: 12 grudnia 2015, Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań

czas trwania: 30 minut

 

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Jego prace Bernhard i TOTAL zaproszono na PPT 2014 i PPT 2017. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Został wyróżniony w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do Paszportów „Polityki” 2016 w kategorii „Teatr”.

pawelsakowicz.com

 

Kuratorką V4 Dance Festival jest Laurie Uprichard, która przygotowała program festiwalu we współpracy z czterema wiodącymi instytucjami kultury działającymi w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Prezentacje festiwalowe odbędą się w Nowym Jorku i Nowym Orleanie. Celem V4 Dance Festival jest promocja działalności artystów i artystek działających w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji.  Na festiwalu prezentowane są cztery projekty, z których każdy reprezentuje jeden z krajów Grupy Wyszehradzkiej – obszaru skupiającego liczne, innowacyjne projekty z dziedziny tańca współczesnego, poruszające globalne problemy.

 

Więcej informacji o V4 DANCE FESTIVAL oraz artystach występujących podczas tegorocznej edycji festiwalu na stronie: http://v4dance.abp.sk/

 

Projekt powstał we współpracy z NYU Skirball, CAC New Orleans, Asociácia Bratislava v pohybe, Art Stations Fundation by Grażyna Kulczyk, Tanec Praha oraz Sin Arts.

 

V.4 Dance Festival organizowany jest przy wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego, Trust for Mutual Understanding, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Instytutu Balassiego, Węgierskiego Centrum Kulturalnego w Nowym Jorku, Fond na podporu umenia, Central European Institute | Quinnipiac University, Czech Center, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, Konsulatu Generalnego Republiki Słowacji w Nowym Jorku, Starseed Foundation oraz sieci Aerowaves.

 

Strony organizatorów w Nowym Jorku i Nowym Orleanie:

https://nyuskirball.org/events/v-4-dance-festival/

http://cacno.org/performances/v4-dance-festival

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close