Tegoroczny cykl spotkań tanecznych Autoportrety Choreograficzne otwiera prezentacja przygotowana przez Iwonę Olszowską uznaną choreografkę, tancerkę i nauczycielkę. Spektakl odbędzie się 2 marca o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w ramach 4. edycji Centralnej Sceny Tańca. Organizatorzy cyklu chcą odczarować taniec współczesny i jego twórców, a także stworzyć przestrzeń do rozmowy, zadawania pytań i dzielenia się refleksjami po spektaklu.

Wersja do druku

Udostępnij

Taniec współczesny (jego nowe formy, różnorodne odsłony i techniki) postrzegany jest przez część publiczności jako elitarna dziedzina sztuki, niezrozumiała dla przypadkowego widza. Organizatorzy cyklu Autoportrety choreograficzne proponują „odczarowanie” tańca współczesnego i jego twórców. Zadanie to przekazują do realizacji zaproszonym artystom, którzy „namalują” siebie jako choreografa w mniej zamkniętej formie, dopasowując formułę poświęconego im wieczoru. Mogą opowiedzieć o swojej ścieżce kariery, technice, którą wybrali w tańcu, czy o artystycznych aspiracjach i pomysłach, których z różnych powodów nie udało się im zrealizować. Może to być również retrospekcja filmowa, lecture performance czy spektakl, do którego chcieliby wrócić. Artysta może wystąpić sam lub w towarzystwie innych tancerzy – w zależności od wybranej przez niego koncepcji wieczoru. Do współpracy przy projekcie zaproszono uznanych polskich choreografów, reprezentujących różne style, formy i techniki tańca.

Po spektaklu będzie możliwość zadania dodatkowych pytań i podzielenia się wrażeniami i refleksjami „na gorąco”. Organizatorzy zachęcają do rozmowy, przypominając widzom: TANIEC TO TEŻ TY.

O artystce:

Iwona Olszowska to wybitna tancerka, improwizatorka, choreografka, nauczycielka Somatic Movement metodą BMC, pedagożka Akademii Muzycznej w Łodzi, coacherka choreografii w Hurtowni Ruchu, somatyczka w Kontakt. Przestrzeń Ruchu i Tańca. Uczyła się od Jacka Tomasika, Lindy Caldwell, Karen Studd oraz podczas warsztatów tańca współczesnego, improwizacji i improwizacji kontaktowej, organizowanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
Współpracowała w różnych projektach z takimi postaciami, jak: Melisa Monteros, Wojciech Mochniej, Michel Schumacher, Risa Jaroslow, Maida Withers, Milan Kozanek, Bob Eisen, Pierre Deloche, Lars Parsson, Renata Piotrowska, Marta Pietruszka, Ewa Szubstarska. Założycielka Eksperymentalnego Studio Tańca EST, opiekunka Obszaru Tańca w Teatrze Barakach.
Tańczyła w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugalii, Izraelu, Czechach, Mołdawii, Gruzji, na Ukrainie oraz na festiwalach w Polsce. Obecnie tworzy projekty solowe, współpracuje z muzykami (między innymi z Marcinem Janusem, Dellirium Art of The Future) oraz tancerzami i instytucjami tańca: Pawłem Koniorem, Pracownią Fizyczną, Agnieszką Noster, Magdaleną Przybysz, Anną Haracz, Jackiem Owczarkiem, Pauliną Święcańską, Polskim Teatrem Tańca, Warsaw Dance Department, Dance Teraphy Movement, Carte Blanche. Uczy na festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak: Cyrkulacje, Kalejdoskop, Kroki, Spacer, Baletoff Festiwal, Strefa Tańca, Zawirowania, Warsaw Flow.

Realizatorzy:

Koncept: Iwona Olszowska
Performance: Iwona Olszowska
Muzyka i collage filmowy: Marcin Janus
Kamera video, projekcja i archiwizacja: Tomasz Kowalski

Data i miejsce spotkania: 2 marca 2023 (czwartek), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Bilety w cenie 25 zł dostępne na mik.waw.pl oraz w Kasie MIK.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM

Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close