Centralna Scena Tańca zaprasza na ostatnią w tym roku odsłonę cyklu o współczesnych polskich choreografach. 14 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury o swojej metodzie choreograficznej opowie Maria Stokłosa – choreografka i tancerka tworząca od ponad dwóch dekad.

Wersja do druku

Udostępnij

Taniec współczesny (jego nowe formy, różnorodne odsłony i techniki) postrzegany jest przez część publiczności jako elitarna dziedzina sztuki. W cyklu CST: Autoportret Choreograficzny prezentowani są twórcy i twórczynie tańca współczesnego. Do współpracy przy projekcie Centralna Scena Tańca zaprasza uznanych polskich choreografów i choreografki, reprezentujących różne style, formy i techniki tańca. Założeniem jest też  swoboda w doborze koncepcji wieczoru. Może to być opowieść o technice, którą osoba tworząca wybrała w tańcu, coś, co zawsze chcieli zrobić artystycznie, ale z różnych powodów nie zrealizowali pomysłu, skrót drogi kariery, retrospekcja filmowa, spektakl, do którego chcieliby wrócić lub — tak jak w przypadku wieczoru z Marią Stokłosą — wykład performatywny.

Maria Stokłosa – od 2008 roku prezeska Fundacji Burdąg. Inicjatorka działań wspierających rozwój choreografii eksperymentalnej, takich jak warszawski kolektyw Centrum w Ruchu czy coroczny kurs Choreografia w Centrum. W latach 2015-2021 rozwijała solową praktykę improwizacji tańca, którą poddała badaniom autoetnograficznym w ramach studiów w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, zrealizowanym dzięki Stypendium Badawczemu Grażyny Kulczyk. Jest członkinią berlińskiego zespołu cranky bodies a/company. Jej ostatnia praca, stworzona w duecie choreograficznym z Aleksandrą Borys, miała premierę w 2022 roku w Nowym Teatrze w Warszawie. Ukończyła School for New Dance Development w Amsterdamie oraz London Contemporary Dance School.

 

Centralna Scena Tańca w Warszawie, edycja IV
kuratorka: Magdalena Chabros
organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
współfinansowanie: miasto st. Warszawa

14 grudnia (czwartek), godz. 19.00
bilety dostępne www.mik.waw.pl/repertuar lub w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury www.mik.waw.pl

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close