Wersja do druku

Udostępnij

Centrum w Ruchu zaprasza 2 sierpnia 2013 na dwa pokazy: pokaz pracy po warsztatach z Les Filles Follen (godz. 19.30) i pokaz spektaklu Magdy Ptasznik i Eleonory Zdebiak surfing (godz. 20.00). Celem warsztatów prowadzonych przez Les Filles Follen z Barcelony i 6 tancerek z Polski było rozwijanie i dopracowywanie projektu multimedialnego o nazwie La Fatigue (Zmęczenie/Wyczerpanie), który będzie miał swoją premierę 21 sierpnia w Montrealu na festiwalu sztuk performatywnych Zone Homa. Natomiast surfing to prezentacja work-in-progress projektu, nad którym Magda Ptasznk i Eleonora Zdebiak rozpoczęły pracę podczas programu rezydencyjnego NRW Tanzrecherche w Bielefeld. Projekt ten dedykowany jest researcherowi, poszukiwaniom artystycznym, pozwala na podjęcie tematu w szerokim kontekście, eksperymentowanie. Na obydwa pokazy wstęp jest wolny.

Magda Ptasznik:Surfing to prezentacja work-in-progress projektu, nad którym pracuję i tych jego treści, które wypłynęły na powierzchnię w trakcie realizacji Tanzrecherche#11. Mając możliwość realizacji badań w dłuższej perspektywie czasowej, krążyłam wokół tematu „materialności”, pozwalając sobie na ujęcie tego zagadnienia w szerszym kontekście.Obserwując swoje działania – zadania, jakie podejmowałam, to jak się w nie angażowałam zaczęłam zawężać obszar poszukiwań podążając za tymi zainteresowaniami, które w praktyce manifestowały się najsilniej.Surfing wywodzi się z doświadczenia osobistego przywiązania i inklinacji do przedmiotów. Celem nie jest tu zbadanie, a następnie przedstawienie relacji między przedmiotami a podmiotami, ale poszukiwanie doświadczenia kontaktu z materią. Rozpoczynając pracę, postanowiłyśmy przyjąć szczególny sposób patrzenia na przedmioty – skierować uwagę w pierwszej kolejności na przedmioty i ich reakcje na działania fizyczne z pytaniem, co to zmienia w przestrzeni, nie zaś, jaką reakcję przedmiot wywołuje w moim ciele. Jak przedmioty realizują, okazują swoją niezależność w czasie i przestrzeni? Szukając odpowiedzi, prowokowałyśmy spotkania, zderzenia, tarcia zachodzące między powierzchniami różnych materii i przyglądałyśmy się ich efektom.Naszym zamiarem nie jest zdobycie wiedzy o przedmiotach/ materiach/ powierzchniach, ale doświadczenie ich spotkania. To rytuał, który nie jest odzwierciedleniem doświadczenia, ale do niego dąży.”


surfing

pomysł, choreografia, performance: Magdalena Ptasznik
współpraca konceptualna, dramaturgia: Eleonora Zdebiak

Dojazd do Centrum w Ruchu: Stacja kolejki S1 i autobusu 521: PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego)


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close