Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 14 grudnia o godz. 20.00 Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia iNowy Teatr zapraszają na na pokaz spektaklu tańca współczesnego Cie 7273 Tarab. W przedstawieniu grupa dziesięciu tancerzy porusza się w stworzonym przez Cie 7273 stylu FUITTFUITT – pełnym wirtuozerii, ornamentalnym tańcu polegającym na nieprzerwanie rozwijającym się i nigdy niepowtarzającym się ruchu, któremu rytm nadaje skomponowana przez Sir Richarda Bishopa muzyka z akcentami arabsko-andaluzyjskimi.Zamierzeniem twórców jest wywołanie w widzach pragnienia ciągłości ruchu i przywołanie emocji od najbardziej skrytych do tych najgwałtowniejszych. Choreograficznym punktem wyjścia była analiza łagodnych linii i połączeń arabskiej kaligrafii w konfrontacji z tradycją zachodniego tańca. W efekcieTarabupodabnia się do hipnotycznego fresku, gdzie mnogość ruchów daje początek ekstazie i wolności.

Twórcy spektaklu:Tarabjest kluczowym pojęciem kultury arabskiej. Odnosi się do emocji powstałej w wyniku połączenia poezji, muzyki i duchowości. Tarab można porównać do groove w przypadku muzyki funk, do swingu w przypadku jazzu, do duende, jeżeli chodzi o flamenco.

Szwajcarsko-francuski duet tańca współczesnego istnieje od ponad dziesięciu lat. Choreografowie Laurence Yadi i Nicolas Cantillon zrealizowali w tym czasie ponad piętnaście przedstawień. Ich spektakle, począwszy od solo po spektakle z udziałem dwudziestu tancerzy, powstawały we współpracy artystycznej, między innymi z Ballet du Grand Théâtre z Genewy czy Swatch art collection. Zespół zdobył wiele nagród, m.in. Prix Suisse de la danse et de la Chorégraphie w 2011, Prix de la fondation Lietchi pour les arts czy też Prix Choreographic captures de Joint adventures Tanzwerkstatt Europa. W Polsce prezentował swoje prace m.in. na Festiwalu Ciało/Umysł (w 2005 i 2009 roku), w cyklu Plusy tańca w Teatrze Narodowym czy podczas Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca. Cie 7273 chętnie poszerza własne doświadczenia choreograficzne poprzez współpracę z tancerzami z innych rzeczywistości społecznych, politycznych i kulturowych.

Spektakl Tarab Compagnie 7273 zostanie zaprezentowany 13 grudnia 2013 w Nowym Teatrze (Warszawa) w ramach programu na zamknięcie warszawskiego biura Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.

Choreografia: Laurence Yadi, Nicolas Cantillon

Tancerze: Laurence Yadi, Luc Bénard, Nicolas Cantillon, Gildas Diquero, Ryan Djojokarso, Karima El Amrani, Victoria Hoyland, Lola Kervroedan, Aline Lopes, Margaux Monetti

Światło: Patrick Riou, Kompozycje muzyczne, nagranie i miksowanie: Jacques Mantica, Kostiumy: Olga Kondrachina, Partnerzy artystyczni: Graziella Jouan, Sir Richard Bishop, Nicolas Field, Kierownik techniczny: Arnaud Viala, Autorzy filmu dokumentalnego: Ahmed Abdel Mohsen, Sandra Gisy, Donkeyshot Filmproduction, Komunikacja i grafika: Yona Lee (Design studio), Régis Golay (Federal)

Koprodukcja: Association pour la Danse Contemporaine w Genewie, Arsenic w Lozannie, Gessnerallee w Zurychu oraz Südpol w Lucernie, w ramach programu Reso – Réseau Danse Suisse, przy wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetii i Ernst Göhner Stiftung.

Projekt dofinansowany przez: Loterie romande, Ernst Göhner Stiftung, Stanley Thomas Johnson Stiftung, Corymbo Stiftung, Sophie und Karl Binding Stiftung,Pour-cent culturel Migros

Compagnie 7273 korzysta w latach 2012-2014 ze wspólnego wsparcia Miasta Genewy, Kantonu Genewy oraz Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.Rezydencje twórcze: CND-Centre National de la danse w Paryżu Pantin (Francja) i w studio Emad Eddin w Kairze (Egipt).Autor zdjęcia: Régis Golay (FEDERAL)

Więcej informacji: www.cie7273.com | www.prohelvetia.pl | www.nowyteatr.org

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Bilety: 40/30zł (25zł wejściówki)

Bilety można kupić w kasie Nowego Teatru, za pośrednictwem strony internetowej e-bilet oraz w punktach sprzedaży w Warszawie.

Szczegóły: www.nowyteatr.org/pl/tickets

Logo Pro Helvetia (miniaturka) Logo Nowy Teatr (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close