Wersja do druku

Udostępnij

W środę 5 października 2016 Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł przenosi się do Nowego Teatru (ul. Madalińskiego 10/16), dokąd zaprasza na spektakle i szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. trzy społeczne performanse Martina Schicka z Serii Niskobudżetowej (2015-2018). Jako pierwszy w środę o godz. 19.00 performans To jest gala! na 15-lecie festiwalu. Po performansie o godz. 20.00  organizatorzy zapraszają na spektakl Bataille i świt nowych dni w choreografii Anny Godowskiej i reżyserii Sławomira Krawczyńskiego. Duet Krawczyński/Godowska od lat wypracowuje pogłębione metody uprawiania teatru i tańca w oparciu o psychologię analityczną Carla Gustava Junga i psychologię procesu Arnolda Mindella. W nowym projekcie reżyser i choreografka sięgają po dzieła Georges’a Bataille’a – kontestatora, prekursora postmodernizmu, twórcy „literatury transgresji”. Sześcioro tancerzy, czerpiąc ze wskazań Bataille’a, śledzi drogę własnej socjalizacji. Aby dotrzeć do rejonów, w których język zawodzi, muszą pozwolić sobie działać bezcelowo i bezinteresownie.

 

Dziś również rusza w Nowym Teatrze Mediateka, która służyć jako miejsce odkrywania historii tańca, dostarczenia dodatkowych informacji na temat artystów, ale także refleksji nad znaczeniem kolekcji w dobie łatwego dostępu do wirtualnych zasobów. Mediateka czynna będzie do 8 października, codziennie w godz. 15.00-22.00.

 

6 października o godz. 19.00 odbędzie się natomiast performatywny start-up – Corporation, Incorporated Martina Schicka. Po nim o godz. 20.00 węgierski artysta Csaba Molnár pokaże The Ox. W piątek 7 października o godz. 20.00 kolejny performans Schicka – Technika dzielenia chleba, podejmujący śledztwo na temat dwóch stron charytatywności. 8 października  o 19.00 i 21.30 performans Martyny Miller w choreografii Irada Mazliaha – Ludzie idealni – interaktywna maszyna ruchowa. Na zakończenie festiwalu 8 października spektakl Dziewiąta słoweńskiego kolektywu Via Negativa w choreografii Anity Wach.

 

W ramach wydarzeń towarzyszących organizatorzy zapraszają również do udziału w eksperymentalnych sesjach fotograficznych Marty Ankieretszejn oraz finałową noc tańca Go! Go! Dance! (start: 8 października godz. 22.00). Na dwanaście godzin organizatorzy oddają artystom i widzom scenę C/U w Nowym Teatrze, na której choreografowie i nauczyciele podzielą się z widzami swoimi umiejętnościami. Każdy może wziąć udział, przetestować techniki, zapoznać się z różnymi estetykami, poimprowizować! Całonocny taniec zakończy się wspólnym śniadaniem.

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

 

Martin Schick: To jest gala – performans celebracji 15 lat C/U

Sławek Krawczyński, Anna Godowska: Bataille i świt nowych dni

Martin Schick: Corporation, Incorporated – performatywny start-up

Csaba Molnár: The Ox

Martin Schick: Technika dzielenia chleba – performans wymiany

Martyna Miller: Ludzie idealni – interaktywna maszyna ruchowa

Via Negativa: Dziewiąta – chor. Anita Wach

 

 

***

 

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany  ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Aktivist, Culture.pl, Didaskalia, E-teatr.pl, LAVIE,  Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl,  TVP Kultura.

 

Partnerzy Festiwalu: Open Latitudes, Eventim, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

 

Współorganizatorem  XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł jest Nowy Teatr w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Teatr Studio.

 

Bilety można nabyć poprzez stronę internetową festiwalu (www.cialoumysl.pl) oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Bilety dostępne są również w Teatrze Studio oraz Nowym Teatrze, a na godzinę  przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

***

 

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku  w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce. 

 

www.2016.cialoumysl.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close