Centrum Łowicka w Warszawie zaprasza na spektakl Jana Olesza i Małgorzaty Matuszewskiej Fantaisie Fortepian & Flamenco. Wydarzenie to odbędzie się 28 maja 2023 roku o godz. 18.00 w tej instytucji kultury.

Wersja do druku

Udostępnij

O wydarzeniu:

19 stycznia 2023 w Krakowie Jan Olesz (fortepian) i Małgorzata Matuszewska (taniec, choreografia) wykonali polskie prawykonanie utworu szwajcarskiego kompozytora  Franka Martina Fantaisie sur des rythmes flamenco. Wykonanie – zarówno pianistyczne, jak i choreograficzne – zyskało entuzjastyczną ocenę Pani Teresy Martin – córki twórcy, zarazem pierwszej choreografki i wykonawczyni tańca do utworu. W Centrum Łowicka Małgorzata Matuszewska i Jan Olesz zaprezentują Fantaisie… oraz utwory hiszpańskich i europejskich kompozytorów inspirowanych tradycją Hiszpanii.

Wykonawcy:

Małgorzata Matuszewska – taniec, kastaniety, choreografia dyplomowana tancerka (dyplom zawodowego tancerza Związku Artystów Scen Polskich ZASP), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (stypendium twórcze), certyfikowana instruktorka tańca (certyfikat Mazowieckiej Akademii Tańca), założycielka autorskiego NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej oraz Fundacji Tradycji i Transformacji Sztuki.
Tancerka i choreografka, kreuje indywidualny język wypowiedzi w oparciu o różne techniki tańca i ekspresji teatralnej, z którymi zapoznawała się od początków swojej edukacji artystycznej – którą rozpoczęła w 1988 r. Jej głównym środkiem wyrazu są techniki tańca hiszpańskiego, z którymi zaczęła zapoznawać się w roku 1990 – przez pierwsze lata wyłącznie flamenco, następnie poszerzając wiedzę o inne techniki, w szczególności hiszpański taniec z kastanietami (także o teorię i historię tańca) u wielu znakomitych tancerek i tancerzy hiszpańskich, spośród których największe znaczenie miały dla niej: Matilde i Rocío Coral, Eva La Yerbabuena, Gala Vivancos, Natalia Ferrandiz oraz cykl lekcji indywidualnych w Museo del baile Cristiny Hoyos. Posiada szerokie i bogate doświadczenia artystyczne, choreograficzne i pedagogiczne: współpraca z teatrami, takimi jak m.in.: Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Opera Bydgoska, Teatr Telewizji, Balet Dworski Cracovia Danza i wiele innych; uczestnictwo w projektach Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, konkursowych rezydencjach gdańskiego Klub Żak – autorski projekt Infantka wedle Kantora; projekt realizowany przez prof. Ewę Wycichowską Motus animi… – i w wielu innych; prowadzi autorski Teatr Tańca NTF od 2000 roku – z którym realizuje spektakle i własne choreografie; w roku 2020 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (roczne stypendium twórcze – opracowanie Polskiego przewodnika po tańcu hiszpańskim); w latach 2004–2013 prowadziła własną szkołę tańca w Warszawie (Studio Tańców Orientalnych i Flamenco – NTF); przez lata prowadziła liczne warsztaty w całej Polsce (zarówno w szkołach flamenco, jak i na ogólnopolskich warsztatach tańca); odbywała szkolenia w zakresie różnych technik tańca, ruchu i wyrazu aktorskiego.

Jan Olesz – pianista; uzyskał dyplom w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Kształcił się także w Musikhochschule Lübeck pod kierunkiem Konstancji Eickhorst. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Eleny Aleksiejuk w OSM I i II stopnia imienia F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili: Aquileses Delle Vigne, Waldemar Andrzejewski, Ilya Maximov, Wojciech Świtała, Michel Beroff, Vadim Rudenko, Zbigniew Raubo, Janusz Olejniczak.
Koncertuje w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Danii, we Włoszech, na Węgrzech, w Portugalii, Chorwacji, Macedonii Północnej). Czynny uczestnik festiwali muzycznych, jak chociażby Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych Duettissimo! czy Festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu.
Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim, a także międzynarodowym.

Wstęp płatny. Więcej informacji: link

Organizatorzy: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki, Centrum Łowicka; strona internetowa www.danza.pl

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close