Wersja do druku

Udostępnij

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się konferencja Sztuka i Niepełnosprawność: Przekraczanie granic, wydarzenie poświęcone obecności i aktywności osób z niepełnosprawnościami – zarówno artystów, jak i publiczności – w obszarze kultury i sztuki. Organizatorzy – British Council Polska, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przygotowali dla uczestników niezwykle interesujący program. Jednym z jego punktów jest wykład światowej sławy multidyscyplinarnej artystki Claire Cunningham. Jej twórczość koncentruje się na eksplorowaniu relacji między kulami a jej ciałem lub ciałami innych wykonawców. Artystka wprowadzi nas w arkana swojej twórczej pracy, pokaże, w jaki sposób używanie kul, ich badanie i deformowanie może wpłynąć na kształt praktyki artystycznej. W jaki sposób kule pośredniczą między artystką a rzeczywistością wokół niej?

 

Claire Cunningham to jedna z najbardziej uznanych i cieszących się międzynarodową renomą artystek niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii. Jako performerka i autorka spektakli współpracuje m.in. z Tanzhaus NRW Düsseldorf oraz z londyńskim Work Place Artist with The Place. Twórczość Cunningham polega na odkrywaniu potencjału własnej specyficznej fizyczności i jednocześnie na świadomym odrzuceniu tradycyjnych technik tańca. Przeżywane na własnej skórze doświadczenie niepełnosprawności jest dla niej materiałem do pracy choreograficznej, ale również punktem wyjścia do refleksji nad połączeniem niepełnosprawności z takimi kategoriami społecznymi, jak wiedza, wartości, związek czy współzależność. Prace Cunningham są różnorodne – od kameralnego indywidualnego show ME (Mobile / Evolution) (2009) po zespołowe 12 wykonane dla Candoco Dance Company (2012). W 2014 roku powstało Give Me a Reason to Live, inspirowane dziełem średniowiecznego niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha i rolą w jego pracy, oraz pełnometrażowy show Guide Gods przedstawiający kwestię niepełnosprawności z perspektywy głównych religii. Nagrodzona jedną z nielimitowanych komisji w 2016 roku stworzyła z choreografem Jess Curtis duet The Way You Look (at Me) Tonight, który od tego czasu koncertował na całym świecie i został wybrany w 2018 roku do Tanzplattform Niemcy i nominowany do nagrody Bessie.

 

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami pozostałych gości i panelistów, a także z pełnym, zaktualizowanym programem konferencji: Sztuka i Niepełnosprawność: Przekraczanie granic, 4-5 kwietnia 2019, Akademia Sztuk Pięknych, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close