Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca 2018 w całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń tanecznych. Lubelski Teatr Tańca obchody rozpoczął już w połowie kwietnia, a od 26 do 29 kwietnia zaprasza na ich właściwą część, w ramach której odbywają się pokazy spektakli (także w wersji filmowej) i warsztaty, a w niedzielę o 17.00 zaplanowano spotkanie wokół książek o tańcu wydanych w 2017 we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.  W  niedzielę 29 kwietnia w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz Operze Śląskiej w Bytomiu (z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego) oraz w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (tu także 28 kwietnia)odbędą się wyjątkowe gale baletowe, natomiast Instytut Teatralny w Warszawie zaprasza na wydarzenie Fundacji  Sztuki Tańca (we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca). Program wieczoru obejmuje filmową prezentację fragmentu choreografii Jacka Przybyłowicza, panel dyskusyjny o fenomenie choreografii, a przede wszystkim pokazy taneczne. W stolicy tego dnia Kino Elektronik zaprasza na specjalny filmu Bobbie Jene opowiadający o amerykańskiej tancerce, gwieździe teatru tańca Batsheva Dance Company (godz. 19.15), ale w programie od godz. 16.00 do późnego wieczora zaplanowano także inne pokazy filmów związanych z tańcem.

 

Ponadto na całodzienne świętowanie zaprasza w niedzielę Polski Teatr Tańca w Poznaniu – program wydarzenia specjalnego obejmuje audycję dla tancerzy, pokaz prac pierwszej edycji konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”, sesję fotograficzną dla wszystkich chętnych, praktykę tańca i pokaz spektaklu Gorycz Kai Kołodziejczyk. W Sopocie na wspólny wieczór butoh zaprasza natomiast artystka TO-EN.

 

Wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2018 w Polsce:

 

Warszawa

 

 29 kwietnia godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Program wieczoru obejmuje filmową prezentację fragmentu choreografii Jacka Przybyłowicza, panel dyskusyjny o fenomenie choreografii, a przede wszystkim pokazy taneczne – tak zapowiada się Międzynarodowy Dzień Tańca w Instytucie Teatralnym. Wśród zaproszonych gości między innymi Jacek Przybyłowicz, Anna Hop, Bartosz Zyśk i Zofia Tomczyk Dyskusję poprowadzi Bożena Kociołkowska, orędzie wygłosi Jacek Przybyłowicz, a wystąpią uczestnicy konkursów tańca współczesnego.

 Więcej

 

29 kwietnia od godz. 16.00, Kino Elektronik, ul. gen. Zajączka 7

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2018 Kino Elektronik w Warszawie zaprasza na pokaz specjalny filmu Bobbie Jene opowiadający o amerykańskiej tancerce, gwieździe teatru tańca Batsheva Dance Company להקת מחול בת-שבע (godz. 19.15, dodatkowy pokaz filmu odbędzie się także 10 maja o godz. 18.00). Tego samego dnia już od 16.00 w Elektroniku do późnego wieczora zaplanowano także inne pokazy filmów związanych z tańcem:

 

 

Program prezentacji:

16.00: Do zakochania jeden krok (Mała sala)
16.30: Bolszoj
18.30: Tango (Mała sala)
19.15: Bobbi Jene
21.15: Strike a Pose: Tancerze Madonny

po kliknięciu w tytuł filmu pojawia się opis i opcja zakupu biletu

 

 

Lublin

 

14 oraz 26-29 kwietnia: Czas na taniec!,  Lubelski Teatr Tańca/Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12.

 

Wydarzenia 27-29 kwietnia:

 

27 kwietna

 Lekcje pokazowe zajęć Centrum Ruchu, godz.16.30

Informacje: centrumruchu@ck.lublin.pl

 

GaGa / People , godz.17.30

Obowiązują zapisy centrumruchu@ck.lublin.pl , 30 zł

Informacje

 

Ostatnie solo K. – Lubelski Teatr Tańca – Ryszard Kalinowski 

Sala Czarna CK, godz.19.00

Informacje

 

28 kwietnia

GaGa / People  godz.10.00 – 11.00

Obowiązują zapisy centrumruchu@ck.lublin.pl, 30 zł

Informacje

 

 Turlanki  z Mamą i Tatą – warsztaty taneczne dla rodziców z dziećmi do 2 lat,  godz.11.15 – 12

Obowiązują zapisy centrumruchu@ck.lublin.p

 

Warsztaty tańca współczesnego z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu:

prowadzenie: Anna Piotrowska, Alexey Torgunakov, godz.11.15 – 14.30

Obowiązują zapisy warsztaty.taniec@ck.lublin.pl, 30 zł

Informacje

 

Pokazy młodych tancerzy z Lublina i regionu – prace prezentowane podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca wybrane w trakcie konkursów regionalnych m.in. Merce Dance w Krasnymstawie, a także etiudy choreograficzne zrealizowane przez młode tancerki i choreografki działające na co dzień w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca..

Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie, godz.17.00, wstęp wolny

 

Cie Alias i Kielecki Teatr Tańca Sidewayas Rain

Polskie tournée dzieła Guilherme’a Botelho z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur, godz. 19.00

Informacje

 

29 kwietnia

GaGa / Dancers , godz.11.00 – 12.15

Informacje

 

Książki o tańcu! – promocja książek wydanych w 2017 roku

Prezentacja książek o tańcu, które zostały wydane w 2017 roku. Pierwszą z nich jest: Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje pod redakcją Joanny Szymajdy. Wydawcami publikacji są Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Adama Mickiewicza. Drugą z nich jest: Taniec współczesny w Polsce w drugiej połowie XX wieku pod redakcją Anny Banach, Juliusza Grzybowskiego i Soni Nieśpiałowskiej-Owczarek, wydana przez Akademię Muzyczną w Łodzi we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Trzecią z nich będzie: Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy, album wydany przez Centrum Sztuki Mościce we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2017.

Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie , godz.17.30

 

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK: Fast Food Foot

Spektakl odbywa się w ramach prezentacji Polskiej Sieci Tańca.

Sala Widowiskowa CK, godz. 19.00

bilety: 15/25

Informacje

 

Sopot

 

29 kwietnia godz 19.00, Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

 

TO-EN Butoh Company: Butoh mon amour

W spektaklu tancerka butoh TO-EN  zaprezentuje w niej przewrotne działanie, w oryginalnej i świeżej stylistyce tańca butoh. Żartobliwą igraszkę z obrazem kobiecego ciała, miejscem, publicznością.

Więcej

 

Bytom

 

29 kwietnia godz. 18.00, Opera Śląska, ul. Moniuszki 21-23

XI Gala baletowa

 

Jedenaście lat temu, z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, przy współpracy dyrektorów tanecznych ośrodków kulturalnych na Śląsku, zrodził się pomysł organizowania cyklicznej imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, podczas której będą mogli spotkać się wszyscy pasjonaci tańca, zarówno artyści i wykonawcy, jak i widzowie, darzący tę sztukę szczególną sympatią. Program każdej gali tradycyjnie składa się jednak z prezentacji fragmentów najnowszego repertuaru tanecznego i baletowego śląskich ośrodków tanecznych, czyli Opery Śląskiej w Bytomiu, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Zespołu Teatru Tańca „ROZBARK”.

Dzięki tej imprezie Międzynarodowy Dzień Tańca stał się na Śląsku nie tylko powodem do świętowania, ale również pretekstem do spotkania będącego znakomitą formą integrującą tańczących artystów, uczniów i studentów z regionu, z kraju i zza granicy.

Więcej

 

Łódź

29 kwietnia, godz. 18.00, Teatr Wielki, plac Dąbrowskiego

Gala baletowa. Od romantyzmu do współczesności

 

– W 2018 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wielkiego choreografa Mariusa Petipy i aby oddać hołd  jego osobie, przygotowane zostały fragmenty klasycznych spektakli baletowych, których na co dzień nie mamy możliwości zbyt często oglądać.  W części pierwszej naszego  wieczoru zobaczymy słynne sceny baletowe ze spektakli  Jezioro Łabędzie, Don KichotEsmeralda, Płomień Paryża i Korsarz, przeplatane popisami solowymi wykonywanymi zarówno przez naszych tancerzy, jak i młodych adeptów łódzkiej szkoły baletowej. A wszystko to w oprawie scenograficznej nawiązującej  do oryginału – mówi Wojciech Domagała, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

 

– Druga część zawierać będzie zarówno układy z repertuaru teatru cieszące się szczególnym uznaniem publiczności, jak i współczesne choreografie ułożone przez naszych tancerzy. Dzięki bogatej i różnorodnej tanecznie propozycji wieczoru nasi widzowie będą mieli możliwość zobaczenia, jak zmienia się technika taneczna na przestrzeni wieków – dodaje Domagała.

W programie Gali baletowej znajdą się więc oprócz fragmentów dzieł Petipy także znane choreografie m.in. Fokina, Waganowej, Veredona czy Madii do muzyki Czajkowskiego, Saint-Seänsa, Asafiewa, Adama, Nymana oraz Chopina i Morricone.

Więcej

 

Gdańsk

28 kwietnia godz.18.00, 29 kwietnia godz. 17.00, Opera Bałtycka, aleja Zwycięstwa 15

 

Gala baletowa L’Univers de la danse

Na scenie Opery Bałtyckiej spotka się cały świat gdańskiego baletu: uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak oraz zespół baletu Opery Bałtyckiej. Zobaczymy specjalnie przygotowane na tę okazję układy opracowane przez kierownictwo baletu: Wojciecha Warszawskiego i Izabelę Sokołowską-Boulton oraz znanego z choreografii do Dziadka do orzechów Françoisa Mauduita. Usłyszymy kompozycje Louisa Moreau Gottschalka w aranżacjach Beniamina Baczewskiego, a także układy do muzyki Antonína Dvořáka i Edith Piaf.

Więcej informacji

 

Poznań

29 kwietnia, Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, w godz. 12.00-19.00

 

29 kwietnia tego roku o godz. 12.00 w Studio Polskiego Teatru Tańca (PTT) przy ul. Koziej 4 w Poznaniu rozpocznie się audycja dla artystów – tancerzy na staż w sezonie 2018/2019. Uczestnicy wezmą udział w lekcji tańca klasycznego, tańca współczesnego, improwizacji, repertuaru oraz  w warsztacie głosowym. Zgromadzona publiczność będzie miała okazję przyjrzeć się pracy młodych adeptów sztuki tańca do ok. godz. 16.00. 

 

Równolegle, od godz. 14.00 do 16.00 na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej (wejście od strony ul. Gołębiej) odbędzie się pokaz prac literackich, fotograficznych i filmowych, zgłoszonych w ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”, zorganizowanego przez Polski Teatr Tańca. Będzie to preludium do ogłoszenia II edycji tego konkursu, które również, zgodnie z zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycją, nastąpi w Międzynarodowy Dzień Tańca. 

 

Dodatkową atrakcją będzie zaaranżowane specjalnie, fotograficzne ministudio, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie w kostiumie lub z rekwizytem ze spektaklu Polskiego Teatru Tańca. Wszyscy chętni widzowie będą mogli przesłać swoje ulubione ujęcie (mile widziane „selfie w tańcu”!) na adres a.koczorowska@ptt-poznan.pl , do publikacji w albumie, który zamieśmy na profilu FB Polskiego Teatru Tańca. 

 

Nie zabraknie także praktyki tańca – pod wodzą wodzireja i przy dźwiękach z konsoli DJ Margina (ok. godz. 16.00 – 17.00) . Będzie też okazja, by zapozować do zbiorowej, pamiątkowej fotografii (ok. godz. 17.00). Na zakończenie wyjątkowego dla wszystkich kochających taniec dnia, również w Studio PTT przy ul. Koziej 4 o godz. 18.00, w ramach akcji „Poznań za pół ceny”, organizatorzy pokażą spektakl Gorycz w reżyserii i choreografii Kai Kołodziejczyk, obrazujący nie tylko tytułowe doświadczenie zmysłowe, egzystencjalne i metafizyczne, ale także spotkanie barwnej zbiorowości we wspólnym śpiewie i ruchu. Bilety w okazyjnej cenie (bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 10 zł) można już kupować na www.bilety24.pl oraz rezerwować pod adresem impresariat@ptt-poznan.pl

 

O spektaklu Gorycz 

 

***

 

Międzynarodowy Dzień Tańca (IDD)

W 1982 roku Komitet Tańca ITI ustanowił 29 kwietnia – dzień, w którym chrzest przyjął twórca nowoczesnego baletu Jean-Georges Noverre (1727-1810) – Międzynarodowym Dniem Tańca. Przesłaniem Międzynarodowego Dania Tańca jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca. Co roku w świat wysyłane jest przesłanie wybitnego choreografa lub tancerza wybranego przez Międzynarodowy Komitet Tańca ITI we współpracy ze stowarzyszeniem World Dance Alliance, które współpracuje z ITI.

 

W Polsce coroczne orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca we współpracy z IMiT propaguje stowarzyszenie Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /PO ITI/.

 

Przeczytaj polskie tłumaczenie europejskie orędzia na MDT 2018 autorstwa Ohada Naharina

 

Więcej informacji: https://www.international-dance-day.org/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close