Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek i wtorek (9 i 10 listopada 2015) Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają do Budynku Laboratorium, (Sala im. Wojciecha Krukowskiego, ul. Jazdów 2) o godz. 18.00 i 20.00 (dwie prezentacje każdego dnia)  na pokaz spektaklu Lustro Sceny Plastycznej KUL, który odbędzie się na finał XXII Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015.

 

Lustro to kolejny autorski spektakl Leszka Mądzika, artysty od lat zafascynowanego wyobraźnią Schulza. Stworzone w 2013 roku przedstawienie inspirowane jest życiem i prozą Schulza, przede wszystkim opowiadaniem Samotność. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek. Jak napisał twórca spektaklu: „To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silne piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza”.

 

Z recenzji:

„Swoim krótkim spektaklem Leszek Mądzik powiedział o twórczości Schulza i o nim samym więcej niźli opasłe tomy naukowych rozpraw. A przed widzami postawił owo tytułowe lustro umożliwiające wejrzenie w najintymniejsze zakamarki ego”. (Andrzej Z. Kowalczyk, Konfrontacje Teatralne: Wielki spektakl Mądzika, www.kurierlubelski.pl.14.10.2014).

 

Leszek Mądzik tworzy teatr o całkowicie oryginalnej formie. Krótkie, pozbawione fabuły spektakle silnie działają na wyobraźnię i emocje widzów. Składają się z sekwencji obrazów, którym towarzyszy muzyka tworząca rytm i nastrój. Obrazy tworzy ruch form plastycznych, przedmiotów i ciał aktorów traktowanych w sposób rzeźbiarski. Wydobywa je z ciemności światło, którym Mądzik operuje w sposób doskonały. Wszystko służy wywołaniu wrażenia, że widz znajduje się w centrum wykreowanego świata ścierających się sił natury i losu, świata zdeterminowanego przemijaniem, obumieraniem, śmiercią.

 

Scena Plastyczna KUL jest cenionym na świecie teatrem wizualnym. Jego założycielem (1969) i dyrektorem artystycznym jest Leszek Mądzik – reżyser, scenograf, malarz, autor artystycznych fotografii. Scena Plastyczna KUL obchodzi w tym roku 45-lecie działalności. Teatr zrealizował dwadzieścia premier. Od 1972 roku, od premiery Wieczerzy, są to spektakle autorskie Mądzika. Jest on ich autorem i reżyserem. Stworzył także spektakle i scenografie dla innych teatrów m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii. Scena Plastyczna KUL brała udział w ponad stu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach. Prace Mądzika prezentowane były m.in. na Quadriennale Scenografii w Pradze i na światowej wystawie scenografii w Tokio. Artysta otrzymał wiele nagród m.in. na festiwalu teatralnym w Kairze, festiwalu teatralnym TIATF92 w Toyamie w Japonii i na festiwalu A World Class AACT w Racine w USA. Ponadto otrzymał wyróżnienie na światowej wystawie scenografii w Pradze, wyróżnienie specjalne Nagrody TOTUS za rok 2004 i srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2005 roku. Scena Plastyczna KUL kilkukrotnie gościła w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Leszek Mądzik

Muzyka: Piotr Klimek

Fragment Samotności Brunona Schulza czyta Jerzy Radziwiłowicz

Udział biorą: Katarzyna Lisek, Sylwia Wikiera, Kamil Dec, Robert Frączek, Karol Furmanek, Maciej Mazur, Tomasz Nowak, Szymon Zygma

 

Sprzedaż biletów w dniu i w przeddzień spektaklu w CSW.

Ceny biletów: normalny 40 zł / ulgowy 25 zł

 

Po spektaklach odbędą się spotkania z artystami.

 

DO POBRANIA:

Program festiwalu

 

TRAILER

 

Organizacja festiwalu dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawy.

 

    MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)  Logo British Council (miniaturka)

 

 

Partner: British Council Poland

 

Partner CSW: REGENT Warsaw Hotel

 

Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

 

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, taniecPOLSKA.pl, TOK FM, ELLE, ELLE DECORATION, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close