Teatr Komuna Warszawa zaprasza na premierę spektaklu Imperial, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 19.00. Autorem choreografii spektaklu jest Paweł Sakowicz, dramaturgię opracowała Anka Herbut. Tematem pracy jest walc w ujęciu historycznym i społecznym, które pozwala zadać pytania o klasowość choreografii, zjawisko kulturowego zawłaszczenia i polityczność poruszających się ciał.

Wersja do druku

Udostępnij

Oto na parkiet publiczność spogląda:
I już po sali wirując ślizgają się pany,
I już w rozwiązłym walcu się unoszą damy;
Jedne szlachetną, smukłą linią płyną,
Inne nóżką swobodną wychyną!
Tu dla żądnych spojrzeń doskonałą sztuką ciała
uroki, których natura szczędzić nam nie chciała;
Tam zbytkiem fikcji lot swój uskrzydlają,
To w prawo, to w lewo, w walcu nie ustają.

(Byron/Herbut/Sakowicz)

Głównym tematem spektaklu Imperial jest walc. Po Masakrze, w której Sakowicz i Herbut badali politykę reprezentacji tańców latynoamerykańskich, tym razem skupiają się na tańcu funkcjonującym na przecięciu form standardowych, użytkowych, chłopskich i balowych jednocześnie.

Historycznie rewolucyjność walca manifestowała się w fizycznej bliskości ciał, eskalacji tanecznej przyjemności i rozgrzaniu wyobraźni. Jego skandaliczna natura polegała także na zrównaniu w tańcu klas społecznych, które do tej pory nie miały prawa spotkać się na parkiecie. Walc był środkiem zmieniającym świadomość – także tę społeczną. Dziś podtrzymuje romantyczne fantazje o elegancji, przepychu i luksusie. Eksploracja walca (i jego nieoczywistej historii) pozwala zadać pytanie nie tylko o jego eskapistyczną moc, ale także o klasowość choreografii: jak przejęcie tańca przez określoną klasę społeczną może wpływać na polityczność poruszających się ciał i czy może stać się elementem kulturowego awansu?

Realizatorzy:

Choreografia i performans: Paweł Sakowicz
Kreacja i performans: Agnieszka Kryst, Katarzyna Sikora
Dramaturgia: Anka Herbut
Sound design: Justyna Stasiowska
Światła: Jacqueline Sobiszewski
Zdjęcia i zwiastuny: Filip Preis

Premiera: 27 kwietnia 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Komuna Warszawa
Kolejne prezentacje: 28 i 29 kwietnia 2023, godz. 19.00

Paweł Sakowicz jest choreografem i tancerzem. Tworzy spektakle choreograficzne, współpracuje z reżyserkami i reżyserami teatralnymi oraz filmowymi. Szczególnie interesują go historia tańca i zagadnienia zawłaszczeń kulturowych w choreografii. Autor spektakli: TOTAL (Art Stations Foundation), Jumpcore (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Aerowaves Twenty19), Masakra (Nowy Teatr w Warszawie), Drama (Festiwal Ciało/Umysł), Amando (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz instalacji dźwiękowej VORTEX (Instytut Teatralny w Warszawie). Swoje prace pokazywał m.in. podczas trzech edycji Polskiej Platformy Tańca, na festiwalu Boska Komedia, Santarcangelo Festival, La Biennale de danse du Val-de-Marne, w Muzeum Susch, Tramway Glasgow, NYU Skirball w Nowym Jorku czy CAC w Nowym Orleanie.

Więcej o twórcy: pawelsakowicz.com

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach zadania Społeczna Instytucja Kultury.

Twórcy składają podziękowania Królikarni – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close