Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 4 sierpnia w kasie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie rozpoczęła się rezerwacja i przedsprzedaż biletów na spektakl Compagnie Maguy Marin, który zostanie pokazany 25 października w ramach festiwalu „XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2014. Spektakle artystów z Francji i z  Polski”.  Prapremiera przedstawienia Création 2014 odbędzie się we  wrześniu 2014 roku w Tuluzie. Następne pokazy spektaklu – podczas XVI Biennale de la Danse w Lyonie. To 49 spektakl autorstwa Maguy Marin. W jego  centrum  znajduje się kwestia rytmu. Jak forma wyłania się z rytmu i szerzej, jak harmonizować rytmy jednostek,  by żyć wśród  innych ludzi – to główne tematy spektaklu.

 

Ponadto w programie festiwalu przewidziano prelekcję Maguy Marin o jej twórczości, ilustrowaną projekcją zapisów fragmentów spektakli artystki. (24 października o godz. 18.00,  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).

 

Rezerwacja

 

Maguy Marin  jest wybitną francuską choreografką i tancerką. Tworzy spektakle na pograniczu tańca, teatru  i sztuk wizualnych. Jest ceniona za nowatorskie poszukiwania artystyczne oraz za kreowane przez nią obrazy kondycji człowieka. Artystka tańczyła w Balecie Opery w Strasburgu oraz w zespole „Baletu XX wieku” Maurice’a Béjarta, gdzie zadebiutowała jako choreografka w 1976 roku. W 1978 roku razem z Danielem Ambushem założyła zespół „Ballet Théâtre de l’Arche”, który w 1984 roku zmienił nazwę na „Compagnie Maguy Marin”. Od 1987 roku artystka pracuje razem z kompozytorem Denisem Mariottem. W latach 1984-1997 Maguy Marin kierowała centrum choreograficznym w Créteil, a w latach 1998- 2010 była dyrektorką centrum choreograficznego w Rillieux-la-Pape. W 2011 roku wróciła do rodzinnej Tuluzy, gdzie kieruje pracą swego zespołu. Jej spektakle to kolaże cytatów codziennych zachowań oraz scen metaforycznych. Łączą tematy uniwersalne z krytyką społeczeństw konsumpcyjnych. Artystka stworzyła ok. 40 spektakli dla swojego zespołu oraz kilka choreografii dla zespołów  baletowych  Oper w Lyonie i w Paryżu oraz dla  „Het Nationaal Ballet” w Amsterdamie i zespołu „Nederlands Dans Theater” w Hadze. Za swoje prace otrzymała nagrody na międzynarodowych konkursach choreograficznych w Nyonie w 1977 roku i Bagnolet w 1978 roku. W 1983 roku dostała „Grand Prix National de Chorégraphie”. Otrzymała także francuski Order Sztuki i Literatury.          

Najbardziej cenione spektakle jej autorstwa to : May B.z 1981 roku, Cendrillon z 1985 roku, Umwelt z 2004 roku.

 

 Informacje o Maguy Marin i jej zespole: www.compagnie-maguy-marin.fr.

 

 

Koprodukcja spektaklu: Théâtre de la Ville / Festival d’Automne w Paryżu, Monaco Dance Forum – Les ballets de Monte-Carlo, Opéra w Lille, La Filature, Scène nationale w Miluzie, Théâtre Garonne w  Tuluzie, Ballet du Nord-Olivier Dubois CCN Roubaix Nord-Pas de Calais w partnerstwie z  La Condition Publique, Roubaix, Charleroi Danses – Centre chorégraphique de la Fédération Wallonie-Bruxelles, MC2: maison de la culture de Grenoble, Théâtre de Nîmes – scène conventionnée pour la danse contemporaine, Fondation CRT Milan we współpracy z Change Performing Arts, Compagnie Maguy Marin. Pomoc: L’Adami.
Compagnie Maguy Marin jest  dofinansowywana przez   Ministère de la Culture et de la Communication, Miasto Tuluza,  Région Midi-Pyrénées. Otrzymuje pomoc Instytutu Francuskiego  na projekty realizowane poza granicami Francji.  Wizyta zespołu w Warszawie jest dofinansowana przez  Région Midi-Pyrénées.

 

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa.

 

Organizację festiwalu „Rozdroże 2014” dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego R.P., Miasta Stołecznego Warszawa, Instytutu Francuskiego oraz  Instytutu Francuskiego w Warszawie.

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close