Ośrodek Kultury Ochoty OKO w Warszawie zaprasza na spektakl taneczno-performatywny / work in progress SOLARPUNK Kolektywu HOTELOKO /  movement makers. Odbędzie się on 16 września 2023 roku o godz. 19.00 w Sali widowiskowej Ośrodka.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Pokaz pracy w procesie nad projektem edukacyjnym kolektywu HOTELOKO movement makers (w składzie: Agata Życzkowska, Mirek Woźniak i Karina Szutko) oraz spotkanie w kręgu. Tematem projektu jest solarpunk – nurt w sztuce, który rozwija się szczególnie w literaturze, sztukach pięknych, designie, architekturze, modzie i aktywizmie. Ideą projektu jest wprowadzenie tego nurtu w świat tańca współczesnego i performansu. Solarpunk to ruch artystyczny, który wyobraża sobie, jak mogłaby wyglądać przyszłość, gdyby ludzkości udało się połączyć technologię z naturą. Jest to jedna z nielicznych pozytywnych i pełnych nadziei wizji przyszłości w kontekście relacji cywilizacji i świata przyrody. W tej wizji cywilizacja i natura stanowią harmonijną całość, wzajemnie się wspierając. Przyszłość może zakładać ponowne wykorzystanie i upcycling tego, co już istnieje. Ważne są nie tylko „inteligentne miasta”, ale też inteligentne obywatelstwo”. Człowiek przestaje dominować nad przyrodą, a staje się jej przyjacielem. Pokaz pracy jest efektem działań w ramach programu europejskiego Innovative Tools For Dance Teachers (In.To.Da.Te.), który finansuje Komisja Europejska w Programie Erasmus+.

Jesteśmy Solarpunkami, ponieważ próbujemy odzyskać nadzieję. „Punk” w Solarpunku to rebelia, kontrkultura, post-kapitalizm, post-kolonialiźm i entuzjazm. Zmierza w inną stronę niż główny nurt kultury. „Solar” w Solarpunku nawiązuje do słońca i stanowi symboliczną reprezentację wiary w wykorzystanie czystej i odżywalnej energii na potrzeby transformacji świata.Solarpunk uwzględnia różnorodność kultur, religii, stopni sprawności, płci, ról płciowych i tożsamości seksualnych. Na Solarpunk składa się młoda kultura makerska, lokalne rozwiązania i tworzenie autonomicznych systemów nie tylko technologicznych, ale i ekologicznych. Tak przejawia się nasza miłość do świata.Nie jesteśmy już władcami Ziemi. Jesteśmy jej opiekunami. Jesteśmy ogrodnikami.
SOLARPUNK jest mocą i siłą napędową do codziennego porannego wstania ze świata snów.
SOLARPUNK jest energią idącą do góry, która umożliwia harmonię.
SOLARPUNK jest smakowaniem szaleństwa.
SOLARPUNK jest sztuką nie wpadania w skrajności.
SOLARPUNK jest kluczem do bycia autentycznym, w zgodzie ze sobą i z innymi.
SOLARPUNK jest motywatorem do rozwoju i ruchu.
SOLARPUNK jest przyjemny jeśli odbywa się z bliskimi osobami.
SOLARPUNK jest pokarmem wielopoziomowym.
SOLARPUNK jest wiatrem we włosach.
SOLARPUNK jest sztuką.
SOLARPUNK jest odpowiedzią.
SOLARPUNK jest codziennie.
SOLARPUNK jest wygraną.
SOLARPUNK jest chwilą.
SOLARPUNK jest tlenem.
SOLARPUNK jest triumfem nad strachem.
SOLARPUNK jest mięciutki jak pluszowy miś.

PROJEKT EDUKACYJNY ERASMUS+

Miejsce wydarzenia: Sala widowiskowa OKO,
ul. Radomska 13/21, Warszawa

Więcej informacji: link

Realizatorzy:

Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca: Mirek Woźniak
Wykonanie: Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko oraz Maciej Feliga, Weronika Floraszek, Hanna Moroch, Marta Paleczna, Albert Mariusz Pawłowski, Katarzyna Powalska
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Partnerzy: Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, L’espace – centro choreographico/Palermo, U:NEW Dance Wave Festival

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1260985597938029

O twórcach:

Agata Życzkowska – choreografka, tancerka, aktorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). Edukację taneczną zdobywała pod okiem takich twórców jak: Nadia Kevan, Ray Chung, Maria Marta Colusi, Natalia Iwaniec, Anna Godowska, Silje Solheim Johnsen, Weronika Pelczyńska, Michal Sayfan, Michael Getman, Lina do Carmo, Thomas Leabhart, Claire Heggen, Yves Marc, Akira Matsui, Iben Nagel Rasmussen, Eugenio Barba, Abani Biswas:Milon Mela; Jairo Cuesta, James Sloviak, Bruce Myers, Toshi Tsuchitori, Raúl Iaiza. Brała udział w projektach Fundacji Ciało/Umysł: była koordynatorką Festiwalu Ciało/Umysł (2012-2013) oraz współproducentką i reżyserką castingu obsady, a także performerką w spektaklu „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel (2011), brała udział w projekcie „Family Affair” kolektywu ZimmerFrei (2015), zrealizowała autorski film w ramach projektu „21 artystów na 21 wiek” (2020) oraz performans „Don’t Stop Me Now” (2021). Założycielka i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’ (2009) oraz kolektywu HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście spektakli tanecznych m.in. „frau / mujer/ femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Insta Show”, „Axiom of Choice” i „Extinction: REplay”. Otrzymała stypendia w programie Mobilni w Kulturze w 2020 i 2021 r. oraz stypendium artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2023. Otrzymała nagrodę za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz nagrodę za spektakl „Axiom of Choice” na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). Jej spektakle są prezentowane na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwale Kalejdoskop i Art Weekend w Białymstoku, Festival Localize w Poczdamie (Niemcy), Danses-Cités w Carcassonne (Francja), Festival Dissidansa w Palermo (Sycylia), Festival Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania-Kraj Basków), Tanzmesse w Düsseldorfie (Niemcy).
https://www.instagram.com/agata_zyczkowska/
http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/art_agata-zyczkowska/

Karina Szutko – tancerka, choreografka. Uczestniczyła w czterech programach Erasmus+ „Dance Highways”, „Viral Visions-deconstructing art immunity”, Innovative Tools For Dance Teachers (InToDaTe) oraz „Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion-CODASI”. Ponadto edukację taneczną zdobywała biorąc udział w warsztatach tańca współczesnego, które prowadziły Weronika Pelczyńska, Karolina Bartoń, Julia Adamczyk, Kamila Kwietniewska, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen oraz w warsztatach tańca towarzyskiego ze Stefano Terrazzino. Brała udział w projekcie „Familly Affair” włoskiego kolektywu ZimmerFrei w ramach Warszawskiej Sceny Tańca prowadzonej przez Fundację Ciało/Umysł (2015). Uczestniczy w regularnych zajęciach zespołu New Folk, który prowadzi Anna Gilla-Małuj oraz w zajęciach Broadway Dance prowadzonych przez choreografkę Magdalenę Jelonek. W latach 2010-2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017), mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019) i mistrzynią Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO (Ossa 2020 i Raszyn 2021). Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursach tańca współczesnego i jazz/modern Solove 2020 i Solove 2021 w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Od 2018 r. współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers. Brała udział w spektaklu „Insta Show” (2018) w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz i reżyserii Agaty Życzkowskiej, który był wybrany do programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla tańca 2019”. Była uczestniczką warsztatów „Podaj dalej taniec”, które prowadzili Dawid Żakowski, Ewelina Sobieraj i Agata Życzkowska (2019). Zrealizowała wspólnie z Agatą Życzkowską muzykę do spektaklu „EXTINCTION” w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers (2021). W 2022 roku wzięła udział w nowej wersji spektaklu ”Extinction: REplay”, która była prezentowana we Francji w Carcassonne, na Festiwalu Lekuz Leku w Bilbao w Kraju Basków-Hiszpanii oraz w Düsseldorfie podczas internationale tanzmesse nrw w Theater der Klänge. Jest autorką logo HOTELOKO movement makers i logo do projektu Viral Visions.
https://www.instagram.com/karin.shot.art/

MIREK WOŹNIAK – tancerz, wokalista – aktor musicalowy, choreograf, performer, edukator. Otrzymał nagrodę zespołową za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz wraz z Agatą Życzkowską nagrodę za spektakl „Axiom of Choice” na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020), a także nominację w ramach XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury dla Najlepszego Tancerza (kategoria pozostałe formy taneczne / 2022). Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego-kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Współtwórca kolektywu artystycznego „Kompania Primavera” wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Współpracował z Januszem Józefowiczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Sylwią Adamowicz. Obecnie bierze udział w spektaklach „Maria de Buenos Aires” w reż. Michała Znanieckiego i chor. Ingi Pilchowskiej oraz „Kinky Boots” w reż. Eweliny Piotrowiak i chor. Pauliny Andrzejewskiej. Zrealizował choreografie m.in. do performansów „A kontra M” i „Woźniak/Łosik” oraz spektakli „Orfeusz i Euredyka” i „Kraina Niczyja”. Od 2019 r. wraz z Agatą Życzkowską współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizował trzy spektakle: „Absolutely Fabulous Dancers”, Axiom of Choice” i „Extinction: REplay”. Artysta działa na pograniczu różnych dziedzin sztuki: tworzy kreacje scenicznie na styku tańca, śpiewu i aktorstwa. Opiera się o techniki improwizacji flying low, animal movement, contact improvisation, ale również bazuje na swojej autorskiej metodzie permanentnego przepływu, którą nazywa „liquid spirit”.

https://www.facebook.com/hoteloko
https://www.instagram.com/hoteloko/
http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close