Już wkrótce jesienna odsłona 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. 20 października o godz. 19.30 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Tchekpo Dance Company zaprezentuje spektakl Pour Miles D. w choreografii i wykonaniu Tchekpo Dan Agbetou, będący hołdem dla kompozytora jazzowego Milesa Davisa.

Wersja do druku

Udostępnij

Miles Davis (1926-1991), znany jako „Picasso jazzu”, miał większy wpływ na współczesny jazz niż jakikolwiek inny afroamerykański muzyk. Davis był również ceniony za swoją walkę przeciwko rasizmowi. W swojej twórczości łamał konwencje muzyczne i przełamywał granice stylistyczne. W 1991 roku, dwa tygodnie po jego śmierci, Standards Trio w składzie Keith Jarrett (fortepian), Gary Peacock (kontrabas) i Jack DeJohnette (perkusja) nagrali album Bye Bye Blackbird jako hołd dla swojego wielkiego idola.

Tancerz i choreograf Tchekpo Dan Agbetou odnosi się do tego muzycznego dzieła w swoim solowym projekcie Pour Miles D., oddając hołd życiu i twórczości tej ikony nowoczesnego jazzu. W spektaklu Pour Miles D. Agbetou świadomie wykorzystuje taneczną jazz-rockową technikę popularną w latach 80. w Paryżu, zwaną jeu de jambes.

Tchekpo Dan Agbetou, tancerz, choreograf, wykładowca i inicjator międzynarodowego centrum tanecznego oraz kilku festiwali tanecznych w NRW, studiował taniec afrykański w Beninie, a także techniki współczesne i jazz w Alvin Ailey Theater w Nowym Jorku. W 1991 roku założył Tchekpo Dance Company, razem z tancerką i choreografką Ulla Agbetou, kieruje centrum tanecznym DansArt Tanznetworks oraz festiwalem tańca w Bielefeldzie, Biennale Passages oraz Biennale Artists in Fusion. Tchekpo Dan Agbetou występuje i prowadzi zajęcia na całym świecie.

Realizatorzy

Choreografia i taniec: Tchekpo Dan Agbetou
Dramaturgia i scenografia: Elisabeth Masé
Projekt świateł: Jost Jacobfeuerborn, Tchekpo Dan Agbetou
Produkcja: Tchekpo Dance Company, DansArt Tanznetworks

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Więcej: https://fb.me/e/2XEqKbcZc

Link do biletów:

https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania–centrum-teatru-i-tanca-zawirowania,28/xix-miedzynarodowy-festiwal-zawirowania-2023-tchekpo-dance-company-pour-miles-d

Trailer:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close