Warszawa/ 19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Tchekpo Dance Company „Pour Miles D.”

Zdjęcie: Warszawa/ 19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Tchekpo Dance Company „Pour Miles D.”

Tchekpo Dance Company „Pour Miles D.”. Materiały promocyjne organizatora 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania

Fundacja Scena Współczesna zaprasza na jesienną odsłonę 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. 20 października o godz. 19.30 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Tchekpo Dance Company zaprezentuje spektakl Pour Miles D. w choreografii i wykonaniu Tchekpo Dan Agbetou, będący hołdem dla kompozytora jazzowego Milesa Davisa.

Wersja do druku

Udostępnij

Miles Davis (1926-1991), znany jako „Picasso jazzu”, miał większy wpływ na współczesny jazz niż jakikolwiek inny afroamerykański muzyk. Davis był również ceniony za swoją walkę przeciwko rasizmowi. W swojej twórczości łamał konwencje muzyczne i przełamywał granice stylistyczne. W 1991 roku, dwa tygodnie po jego śmierci, Standards Trio w składzie Keith Jarrett (fortepian), Gary Peacock (kontrabas) i Jack DeJohnette (perkusja) nagrali album Bye Bye Blackbird jako hołd dla swojego wielkiego idola.

Tancerz i choreograf Tchekpo Dan Agbetou odnosi się do tego muzycznego dzieła w swoim solowym projekcie Pour Miles D., oddając hołd życiu i twórczości tej ikony nowoczesnego jazzu. W spektaklu Pour Miles D. Agbetou świadomie wykorzystuje taneczną jazz-rockową technikę popularną w latach 80. w Paryżu, zwaną jeu de jambes.

Tchekpo Dan Agbetou, tancerz, choreograf, wykładowca i inicjator międzynarodowego centrum tanecznego oraz kilku festiwali tanecznych w NRW, studiował taniec afrykański w Beninie, a także techniki współczesne i jazz w Alvin Ailey Theater w Nowym Jorku. W 1991 roku założył Tchekpo Dance Company, razem z tancerką i choreografką Ulla Agbetou, kieruje centrum tanecznym DansArt Tanznetworks oraz festiwalem tańca w Bielefeldzie, Biennale Passages oraz Biennale Artists in Fusion. Tchekpo Dan Agbetou występuje i prowadzi zajęcia na całym świecie.

Realizatorzy

Choreografia i taniec: Tchekpo Dan Agbetou
Dramaturgia i scenografia: Elisabeth Masé
Projekt świateł: Jost Jacobfeuerborn, Tchekpo Dan Agbetou
Produkcja: Tchekpo Dance Company, DansArt Tanznetworks

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Więcej: https://fb.me/e/2XEqKbcZc

Link do biletów:

https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania–centrum-teatru-i-tanca-zawirowania,28/xix-miedzynarodowy-festiwal-zawirowania-2023-tchekpo-dance-company-pour-miles-d

Trailer:

19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania podzielona została na dwie części. Część letnia odbyła się w dniach 19–25 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski oraz w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania.

Źródła to motyw przewodni całej 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, a tegorocznym hasłem są „Korzenie tańca”. Na festiwalu wystąpią zespoły m.in. z Niemiec, Włoch, Izraela, Gruzji, Polski oraz Korei Południowej.

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym festiwalu.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2a (Laboratorium)

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close