„Korzenie tańca” będą hasłem tegorocznego 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, jednego z najważniejszych wydarzeń tanecznych w Warszawie. Tegoroczna edycja festiwalu podzielona została na dwie części. Część letnią zaplanowano w dniach 19–25 czerwca, a część jesienną w dniach 24–28 września. Spektakle części letniej odbywać się będą w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski oraz w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania.

Wersja do druku

Udostępnij

Na festiwalu wystąpią zespoły m.in. z Niemiec, Włoch, Izraela, Gruzji, Polski oraz Korei Południowej. Zobaczymy nawiązujące do Święta Wiosny przedstawienie Sacre Borderline Danza; zawieszone na granicy światła i cienia, rytuału i zwykłego życia White Noise Compagnie DNA czy odnoszące się do katastrofy klimatycznej Song of Extinction Dancehaus Piu. Atacama Compagnie zaprezentuje The Dance of Reality – spektakl ze szczyptą humoru, będący kontynuacją poszukiwań zainspirowanych uniwersum, które stworzył Alejandro Jodorowsky, zespół Circu pokaże odnoszący się do sztuk plastycznych White Poplar, a Dancehaus Piu w choreografii Roots poszukiwać będzie korzeni tańca, odwołując się do archetypów Matki Ziemi, ojczyzny czy miłości. W części letniej wydarzenia Polskę reprezentować będzie Teatr Nowszy ze spektaklem Blisko, w którym czas mierzony będzie przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę oraz Teatr Tańca Zawirowania z pokazem work in progress The source, zrealizowanym wraz z koreańskim zespołem Pydance.

Warto zwrócić szczególną uwagę na drugą już obecność koreańskich wykonawców na festiwalu Zawirowania, co jest wydarzeniem naprawdę wyjątkowym, bo ten azjatycki kraj, mimo że od lat dynamicznie rozwija się w obszarze tańca współczesnego, wciąż nie leży w centrum zainteresowań większości polskich kuratorów. W 2023 roku w swoich autorskich spektaklach wystąpią Darae Jeong i Heejn Kim; Seahyun Lee i Eunkyo; Geon Jeong, co jest efektem międzykontynentalnej współpracy zainicjowanej ze strony polskiej przez Włodzimierza Kaczkowskiego, dyrektora festiwalu Zawirowania.

Jak co roku, tanecznemu wydarzeniu stolicy towarzyszy blok warsztatów edukacyjnych, które poprowadzą choreografowie i tancerze występujący na festiwalu. Dla uczestników zajęć to często jedyna możliwość pracy z takimi nauczycielami, a dla profesjonalnych tancerzy – możliwość uzyskania wyjątkowych konsultacji.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania to jeden z najstarszych festiwali tanecznych w Warszawie i jedyny, który przez całą historię swojego istnienia odbywał się bez przerw. Od początku istnienia festiwalu jego dyrektorzy i kuratorzy (Włodzimierz Kaczkowski i Elwira Piorun) zapraszają do stolicy spektakle z obszaru szeroko rozumianego tańca współczesnego, często nawet eksperymentalnego czy nowatorskiego, zawsze poruszającego się jednak w stylistyce bliższej teatrowi tańca, niż performance. Na festiwalu Zawirowania wystąpiły m.in. legendarne zespoły takie, jak Cullberg, Kibbutz Contemporary Dance Company, Granhoj Dans, Cie. Daniel Abreu czy Norrdans, LeeSaar, Zapalla Dance Company, Tchekpo Dance Company, China New Wave, Didier Theron Company i wiele innych.

Wydarzenie organizowane jest od 2005 roku, przetrwało w tym czasie rozmaite kryzysy gospodarcze, nie zostało też zawieszone – jak wiele podobnych imprez – podczas teatralnego lockdownu w szczycie pandemii koronawirusa. Wręcz przeciwnie, edycja hybrydowa festiwalu Zawirowania obfitowała w niezwykle ciekawe spektakle, a organizator – Fundacja Scena Współczesna – jako pierwszy wprowadził na rynek teatralny i taneczny montowane na żywo transmisje do Internetu, dzięki którym widzowie mogli zdalnie uczestniczyć w czasie rzeczywistym w wydarzeniach scenicznych. Okres postpandemiczny też był wyjątkowo zajmujący, bo Zawirowania zawarły nowe współprace z zagranicznymi partnerami i rozpoczęły proces budowania międzykontynentalnej sieci festiwali tańca na linii Busan (Korea Południowa) – Seattle (USA) – Warszawa (Polska). Pierwszymi efektami tych działań były pokazy koreańskich spektakli w Polsce (na festiwalu Zawirowania 2022): There was no room for food Pydance, Flint Pydance oraz Traveling Designare Movement, później Teatr Tańca Zawirowania pokazał w Korei jeden ze swoich największych scenicznych przebojów Empty Bodies (jubileuszowy – setny – wyjazd zespołu odbył się w maju b.r., do Gruzji). Wymiana artystyczna będzie miała miejsce także i w 2023 roku, a dzięki niej warszawska publiczność obejrzy trzy prace koreańskich tancerzy (Groo Darae Jeong i Heejn Kim; Seed Seahyun Lee i Eunkyo; Ego Navigator Geon Jeong) oraz pokaz work in progress spektaklu The source (Źródło) tworzonego wspólnie przez warszawski Teatr Tańca Zawirowania i Pydance z Daegu w Korei Południowej.

Źródła to motyw przewodni całej 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, a tegorocznym hasłem są „Korzenie tańca”.

– Gdzie są korzenie tańca współczesnego? Chciałoby się odpowiedzieć, że wszędzie: w tańcach ludów pierwotnych, w rytmie narzucanym przez przyrodę, w naszych ciałach, w tradycji, w kulturze poszczególnych krajów i narodów

– mówi Włodzimierz Kaczkowski, dyrektor festiwalu.

I taki też będzie 19. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023. Sięga do korzeni w sensie dosłownym, jak w spektaklu The Roots zespołu Dancehaus Piu z Mediolanu odkrywającym emigranckie pochodzenie tradycji zawartych w tańcu, czy metaforycznym, jak w przedstawieniach grup z Korei Południowej, które szukają źródeł tańca w odwoływaniu się do rytuału, w kontakcie z przedmiotami o symbolicznym charakterze.

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym tego festiwalu.

Repertuar 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Plakat: Materiały promocyjne organizatora.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close