Fundacja Scena Współczesna zaprasza na pierwszy dzień 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Tego wieczoru na scenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprezentowane zostaną prace artystów z Korei Południowej pod egidą BIDAM: Groo w choreografii i wykonaniu Heejin Kim i Darae Jeong, Ego Navigator w choreografii Jeong Geon oraz Seed Seahyun Lee i Eunkyo Son.
Groo – chor. Darae Jeong i Heejn Kim
Groo to w Korei jednostka służąca do liczenia drzew. Oznacza to, że rozpatruje się życie ludzkie przez pryzmat życia drzewa o najdłuższej żywotności na Ziemi. Młodość i starość, narodziny i śmierć. Zarówno wgłębienia w drzewie, jak i zmarszczki u starszej osoby są wyrazem upływającego czasu i wielkiej szlachetności. W słojach drzewa widzimy zmieniające i powtarzające się pory roku, a zmarszczki u starszej osoby ukazują upływający czas i bogate doświadczenie. Czas pędzi nieubłaganie, ale pewne rzeczy na tej niepewnej drodze mu się nie poddają. Groo to obraz życiowej podróży człowieka w odniesieniu do pojedynczego drzewa.
Realizatorzy:
Choreografia: Heejin Kim, Darae Jeong
Wykonanie: Heejin Kim, Darae Jeong
Seed – chor. Seahyun Lee i Eunkyo Son
Gdy przychodzi kryzys w postaci katastrofy czy epidemii wirusa, współdzielimy odczucia wynikające z próby utrzymania dystansu. Nie jest to bowiem kryzys jednej osoby. Mierzymy się z tym razem. Powstaje wtedy niewidzialna sieć pomocnych dłoni. Nie jesteśmy sami: ja istnieję dla ciebie, a ty dla nas. W Seed ciało o nieograniczonym potencjale porównane jest do nasienia. Choć katastrofy wzbudzają niepewność, pojawiają się dłonie, które dają miłość i nadzieję. Dłonie te zamieniają kryzysy w okazje, które wyrażane są poprzez ruch i emocje dwóch tancerek. Wszystko po to, by ten kluczowy przekaz trafił do każdego.
Realizatorzy:
Choreografia: Seahyun Lee
Dramaturgia: Seahyun Lee
Wykonanie: Seahyun Lee, Eungyo Son
Ego Navigator – chor. Geon Jeong
Ego Navigator to obraz podróży bez nawigacji, w której artysta obiera sobie za cel wymyśloną wyspę swego prawdziwego „ja”, część swojej tożsamości, której nigdy nie odkrył. Liczy on, że dotarcie tam wypełni pustkę w jego sercu. W obecnych czasach króluje uzewnętrznianie się poprzez selfie i social media. Zewsząd otaczają nas zdjęcia nas samych oraz innych i z góry wiemy, co na ich temat powiedzą ludzie. Ani na chwilę nie udaje nam się zdefiniować naszego prawdziwego „ja”. „Chcę wiedzieć o sobie więcej!” Pragniemy poznać siebie bardziej niż ktokolwiek inny. Ale czy jesteśmy w stanie zrozumieć, że mamy tylko jedno prawdziwe „ja” i wyjątkową osobowość, której nikt nie zastąpi?
Realizatorzy:
Choreografia: Jeong Geon
Tancerze: Kang Jiyeon, Kim Suin, Han Daekyo, Choi JeongHong, Jeong Hui Yeop
Bilety:
Więcej: https://www.facebook.com/events/210512908508767/?ref=newsfeed
19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania podzielona została na dwie części. Część letnią zaplanowano w dniach 19–25 czerwca, a część jesienną w dniach 24–28 września. Spektakle części letniej odbywać się będą w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski oraz w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania.
Źródła to motyw przewodni całej 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania, a tegorocznym hasłem są „Korzenie tańca”. Na festiwalu wystąpią zespoły m.in. z Niemiec, Włoch, Izraela, Gruzji, Polski oraz Korei Południowej.
Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.
Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym festiwalu.