Fundacja POMPKA zaprasza w sobotę 29 października o godz. 19.00 do Instytutu Teatralnego w Warszawie na solowy spektakl w wykonaniu japońskiego artysty, Tetsuro Fukuhary. Przedstawienie Dziwny owoc jest okazją dotknięcia tego tańca „u źródła”. Tetsuro Fukuhara do dziś najbardziej ceni sobie współpracę z Tatsumim Hijikatą, który zachęcał go do podjęcia i rozwijania własnej drogi. Tak też się stało; w latach 1972-1975 uczył się improwizacji butoh u Akiry Kasaia, by w 1975, rozpocząć samodzielną pracę. W 1983 dołączył jeszcze do spektaklu Historia siedmiu ziół w choreografii Hijikaty, na następnie stworzył swoją koncepcję „New Butoh Space Dance i założył organizację Tokyo Space Dance. Jego międzynarodowym debiutem były występy w Paryżu i Berlinie w 1990 wsparte przez Japan Foundation. Od tej pory podróżuje po świecie.
Solowy spektakl artysty Dziwny owoc nie jest opowieścią linearną. Widzowie – przy wtórze niezwykle pięknej, przestrzennej muzyki – towarzyszą tancerzowi w jego podróży po zakamarkach ludzkiego istnienia. Wtopieni w magiczną czasoprzestrzeń zaproszeni są do doświadczania butoh.
Butoh jest dla mnie krokiem z wnętrza. Jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotne, a jednocześnie odrodzeniem ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim butoh ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią – mówi artysta.
Tetsuro Fukuhara pracę nad własnym tańcem rozpoczął w 1975 roku; jest tancerzem, choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance. Artysta należy do drugiego pokolenia tancerzy butoh (po jego pierrwszym pokoleniu jego twórców, tj. Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno). Do Warszawy przyjeżdża w ramach trasy z Kampali do Istambułu. Celem jego podróży jest prezentacja projektu „New Butoh Space Dance”, który obejmuje szereg działań opartych na pracy z ciałem, o którym – zdaniem artysty – często zapominamy w ferworze naszych codziennych zajęć. W dzisiejszych czasach wszyscy doświadczamy poważnych trudności egzystencjalnych. Przedstawiciele społeczeństwa informacyjnego, w nieustającym poszukiwaniu wygody czy wręcz komfortu, zaczynają tracić poczucie rzeczywistości, zanika zmysł ruchu i wrażliwość na fizyczne bodźce. Charakterystyczne jest to, że czasem trudno odróżnić nam obraz wirtualny od rzeczywistego – mówi Fukuhara.
Więcej informacji o artyście na:
http://sd-museum.com/e-g/tetsuro/
Podczas swojego pobytu w Warszawie artysta poprowadzi również warsztaty dla dorosłych (26-28 października).
W Warszawie również dzieci, zaproszone 30 października na „Kids Spadce Dance in the Tube” do Muzeum Azji i Pacyfiku, będą mogły – wspólnie z organizatorami – stworzyć i zaprezentować rodzicom prostą choreografię wykorzystującą m.in. ćwiczenie zmysłu słuchu i równowagi, umiejętność płynnego poruszania się i chodzenia, czy zdolność zaufania do własnych decyzji.
BILETY:
50 zł (normalny)
20 zł (ulgowy)
Kup bilet online na eventim.pl
REZERWACJA:
791 877 377
Organizator: Fundacja Pompka www.fundacjapompka.org.pl; więcej informacji o artyście w sekcji galeria/performance.
Patronat medialny:
BUTOHSFERA, Japonia-online i magazyn Torii.