Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja POMPKA zaprasza w sobotę 29 października o godz. 19.00 do Instytutu Teatralnego w Warszawie na solowy spektakl w wykonaniu japońskiego artysty, Tetsuro Fukuhary.  Przedstawienie Dziwny owoc jest okazją dotknięcia tego tańca „u źródła”. Tetsuro Fukuhara do dziś najbardziej ceni sobie współpracę z Tatsumim Hijikatą, który zachęcał go do podjęcia i rozwijania własnej drogi. Tak też się stało; w latach 1972-1975 uczył się improwizacji butoh u Akiry Kasaia, by w 1975, rozpocząć samodzielną pracę. W 1983 dołączył jeszcze do spektaklu Historia siedmiu ziół w choreografii Hijikaty,  na następnie stworzył  swoją koncepcję „New Butoh Space Dance i założył organizację Tokyo Space Dance. Jego międzynarodowym debiutem były występy w Paryżu i Berlinie w 1990 wsparte przez Japan Foundation. Od tej pory podróżuje po świecie.

 

Solowy spektakl artysty Dziwny owoc nie jest opowieścią linearną. Widzowie – przy wtórze niezwykle pięknej, przestrzennej muzyki – towarzyszą tancerzowi w jego podróży po zakamarkach ludzkiego istnienia. Wtopieni w magiczną czasoprzestrzeń zaproszeni są do doświadczania butoh.

 

Butoh jest dla mnie krokiem z wnętrza. Jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotne, a jednocześnie odrodzeniem ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim butoh ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią – mówi artysta.

 

Tetsuro Fukuhara pracę nad własnym tańcem  rozpoczął w 1975 roku; jest tancerzem, choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance.  Artysta należy do drugiego pokolenia tancerzy butoh (po jego pierrwszym pokoleniu jego twórców, tj. Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno). Do Warszawy przyjeżdża w ramach trasy z Kampali do Istambułu. Celem jego podróży jest prezentacja projektu „New Butoh Space Dance”, który obejmuje szereg działań opartych na pracy z ciałem, o którym – zdaniem artysty – często zapominamy w ferworze naszych codziennych zajęć. W dzisiejszych czasach wszyscy doświadczamy poważnych trudności egzystencjalnych. Przedstawiciele społeczeństwa informacyjnego, w nieustającym poszukiwaniu wygody czy wręcz komfortu, zaczynają tracić poczucie rzeczywistości, zanika zmysł ruchu i wrażliwość na fizyczne bodźce. Charakterystyczne jest to, że czasem trudno odróżnić nam obraz wirtualny od rzeczywistego – mówi Fukuhara.

 

Więcej informacji o artyście na:
http://sd-museum.com/e-g/tetsuro/

 

Podczas swojego pobytu w Warszawie artysta poprowadzi również warsztaty dla dorosłych (26-28 października).

Więcej informacji

 

W Warszawie również dzieci, zaproszone  30 października na „Kids Spadce Dance in the Tube” do Muzeum Azji i Pacyfiku, będą mogły – wspólnie z organizatorami – stworzyć i zaprezentować rodzicom prostą choreografię wykorzystującą m.in. ćwiczenie zmysłu słuchu i równowagi, umiejętność płynnego poruszania się i chodzenia, czy zdolność zaufania do własnych decyzji.

 

 

 

BILETY:

50 zł (normalny)

20 zł (ulgowy)

Kup bilet online na eventim.pl

lub na ewejsciowki.pl.

 

REZERWACJA:

bilety@instytut-teatralny.pl

 791 877 377

 

 

Organizator: Fundacja Pompka www.fundacjapompka.org.pl; więcej informacji o artyście w sekcji galeria/performance.

 

Patronat medialny:

BUTOHSFERA, Japonia-online i magazyn Torii.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close