Wersja do druku

Udostępnij

W związku z jubileuszem 15-lecia tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu  (5-14 czerwca 2015)  – organizowana przez Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Warszawskie Centrum Pantomimy  – ma na celu przybliżenie widzom sylwetek najważniejszych twórców teatru pantomimy. Postaci, bez których trudno wyobrazić sobie rozwój sztuki mimu, to: Étienne Decroux i jego uczeń Marcel Marceau, Henryk Tomaszewski, Ladislav Fialka. W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną spektakl  realizowane przez teatry, które założyli twórcy sztuki mimu, przez studentów, których wykształcili oraz artystów kontynuujących ich koncepcje sztuki pantomimy.

 

Festiwal otworzy premierowy spektaklem Marcel w reżyserii Lionela Menarda, przygotowany specjalnie dla Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Spektakl powstał w wyniku powrotu jej twórcy do stworzonej ćwierć wieku temu etiudy, którą zrealizował ucząc się w szkole Marceau. Przedstawienie jest zarazem e hołdem dla jego mistrza Marcela Marceau i zawiera wiele wątków biograficznych, choć nie jest klasyczną biografią.

 

Kolejny spektakl to Bon Voyage –  spektakl unikalnej pantomimy komicznej dla widzów w każdym wieku. Jego twórca,  Aleksiej Mironow, związany był z legendarnym  Cirque du Soleil. Polskim widzom znany jest z ubiegłorocznego występu w ramach Wieczoru Współczesnej Pantomimy.

 

Podczas trzeciego wieczoru organizatorzy wraz z widzami świętować będą jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Gregga Goldstona – najwybitniejszego solisty pantomimy na świecie, który specjalnie na tę okazję przygotowuje  zupełnie nowy spektakl, zatytułowany Weeping in silence. Będzie to propozycja wyjątkowa – pełnowymiarowy spektakl pantomimy, nieskładający się z pojedynczych etiud, a tworzący ciągłą narrację fabularną. Inspirację dla jego twórcy jest klasyka kina – m.in. filmy Chaplina, Hitchcocka i Kubricka. Od strony konceptualnej spektakl nawiązuje do medium film, szukając teatralnego ekwiwalentu natychmiastowej (choć wyobrażonej) zmiany przestrzeni i miejsca. Nawiązuje również do kreującej nieustanne oczekiwania i ekscytację widzów narracji filmowej, rodzącej pytania, co stanie się dalej.

 

Zuzanna i Starcy to spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy, ale w reżyserii Leszka Mądzika, wybitnego twórcy teatru plastycznego. Pokaz spektaklu uzupełni rozmowa z reżyserem, a także dyrektorem WTP, Zbigniewem Szymczykiem.

 

Jak co roku stałym punktem programu będzie Wieczór Współczesnej Pantomimy, na który złoży się kilkadziesiąt krótkich form teatralnych prezentowanych przez aktorów z różnych krajów.

 

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Teatr Kulkuno z Hiszpanii, który łączy w sobie sztukę pantomimy oraz pracę z maskami.

 

Na zakończenie Festiwalu wystąpi Bodecker & Neander Compagnie – wybitny duet w najnowszym spektaklu, zrealizowanym  przez Lionela Menarda.  Reżyser jest zdania, że Timelapse to najlepszy spektakl, jaki z nimi dotąd przygotował.
 

Jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi odbędą się otwarte prezentacje-wykłady przedstawicieli różnych stylów sztuki mimu z  czterech europejskich państw (Czechy, Niemcy, Polska, Francja), a także warsztaty pantomimy.

 

 

Program XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu

5 czerwca (piątek) godz.19.00  Marcel – Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy

-Scena Na Woli Teatru Dramatycznego

 

6 czerwca (sobota.) g.19.00 Bon Voyage Aleksiej Mironow (Rosja/Niemcy)

-Scena Na Woli Teatru Dramatycznego


7 czerwca (niedziela) g.19.00 Weeping in silence Gregg Goldson (USA)

-Scena Na Woli Teatru Dramatycznego

 

8 czerwca (poniedziałek) Historia Pantomimy – spotkanie

– Scena Przodownik Teatru Dramatycznego

 

9 czerwca (wtorek) godz. 19:00 Zuzanna i starcy  Wrocławski Teatr Pantomimy (Polska)

Przed spektaklem spotkanie z Leszkiem Mądzikiem i Zbigniewem Szymczykiem

 

11 czerwca (czwartek) godz.19.00 Wieczór Współczesnej Pantomimy – skład międzynarodowy

-Scena Na Woli Teatru Dramatycznego

 

13 czerwca (sobota)  godz. 19.00 André & Dorine Kulunka Theatre Company (Hiszpania)

-Scena Na Woli Teatru Dramatycznego

 

14 czerwca (niedziela) godz.19.00 TimeLapse – Bodecker & Neander Company (Niemcy/Francja)

-Scena Im. G.Holoubka Teatru Dramatycznego

 

Więcej informacji: http://www.mime.pl/

 

Strona Warszawskiego Centrum Pantomimy: www.mimecenter.eu


 

Bilety: 22 632 24 78

kasa@teatrdramatyczny.pl

www.bilety.teatrdramatyczny.pl

 

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Logo Teatr Dramatyczny (miniaturka)   Logo Teatr Dramatyczny Scena na Woli (miniaturka)

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close