Wersja do druku

Udostępnij

XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł  („Nie musimy być na ty”) odbędzie się w Warszawie w dniach 18-28 września, Jednym z głównych założeń festiwalu jest ukazanie człowieka uwikłanego w konflikty, ale jednocześnie szukającego ukojenia we wspólnocie. Pokazywane podczas tegorocznej edycji f spektakle i projekty zaproponują nowe definicję wspólnoty, a także odniosą się do nowych zjawisk współczesnego świata (społeczeństwo castingowe, nomadyczny styl życia artystów).  Większość wydarzeń realizowana była w ramach międzynarodowej współpracy. Na inaugurację Ciało/Umysł zostanie pokazany spektakl Oliviera Dubois  z Francji (który gościł już na festiwalu w 2010 roku, był też artystą sieci Aerowaves), przygotowany z tancerzami z Egiptu, Konga, Senegalu , Maroka i Wybrzeża  Kości Słoniowej. Podczas konferencji prasowej Nathalie Carratié-Faye, attachée d.s Kultury Ambasady Francji w Polsce, zwróciła uwagę, że w europejskim ujęciu Afryka jest wciąż uniwersalizowana, tymczasem  to bardzo  niejednorodny kontynent, jak będzie można przekonać się dzięki przedstawieniu Dubois. Mimo to wraz z performerami  poszukuje tu wspólnych korzeni ruchu,  wokół którego skupia się wspólnotowa energia. Choć tematyka polityczna nie jest  w Souls poruszana bezpośrednio, zostanie zasygnalizowana poprzez udział tak zróżnicowanej grupy tancerzy. 

 

Podczas festiwalu zostaną także pokazane rezultaty projektów realizowanych we współpracy z Islandią, Turcją i Portugalią. Pokazany zostanie islandzko-polski maraton złożony z serii prezentacji i zdarzeń performatywnych, który powstał z inspiracji spektaklem Edyty Kozak i Rolanda Rowińskiego o podobnym tytule. Punktem wyjścia  była dla artystów próba przedefiniowania pojęcia folkloru oraz pokazanie go w szerokim kontekście, jako formy kultury oraz zjawiska społecznego i politycznego. Inną realizacją będzie 600 steps przygotowana przez turecki zespół Taldans wspólnie z polskimi artystami  (Iza Szostak, Karol Tymiński, Zorka Wollny, Wojtek Ziemilski) i  przywołująca tkankę miejską Stambułu oraz Warszawy.  Poszukiwano tu wspólnych tematów, a jednym z nich okazało się stawianie oporu. Tytuł nawiązuje do 600-lecia stosunków polsko-tureckich. Projekt prezentowany będzie w Galerii Zachęta (wstęp wolny).

 

Kolejną współpracę międzynarodową będzie projekt wpisujący się w coroczne inicjatywy festiwalu z udziałem tancerzy nieprofesjonalnych lub po prostu performerów. Ana Borralho, João Galante z Portugalii w ramach Atlas Warszawa zaproszą 100 reprezentatywnych mieszkańców stolicy (różnych profesji i narodowości, w różnym wieku: od wieku wczesnoszkolnego po seniorów do udziału w pracy, dla której punktem wyjścia były słowa niemieckiego artysty, twórcy teorii rzeźby społecznej i działacza społecznego Josepha Beuysa: „jesteśmy rewolucją” i „wszyscy jesteśmy artystami”. Spektakl realizuje formułą stworzona przez twórców przed dwoma laty i realizowana w różnych krajach. Prezentacja odbędzie się wyjątkowo nie w Teatrze Studio, w  Teatrze Powszechnym, który dzięki nowej dyrekcji (Paweł Łysak, Paweł Sztarbowski) ma stać się teatrem otwartym na mieszkancówi ich inicjatywy, ale także na inne dziedziny sztuki.

 

Podczas XIII edycji Ciało/Umysł wystąpi także znany już festiwalowej publiczności  (Your Girl, Joseph) Alessandro Sciarroni z Włoch, a ponadto spektakle pokażą artyści z Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz Norwegii, Japonii i Belgii (wspólne przedstawienie).

 

W ramach festiwalu zostanie pokazanych łącznie 7 przedstawień (w tym premiera Karola Tymińskiego Pussy) oraz trzy przywołane projekty międzynarodowe. Ponadto festiwal uzupełnia wydarzenia towarzyszące, tj. Instalacje, panele dyskusyjne i spotkania z artystami. Odbędą się także dwa warsztaty Filmowanie tańca: videodance i rejestracja spektakli i Nowoczesna edukacja taneczna organizowane są we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca (drugi warsztat w ramach projektu European Video Dance Heritage programu „Kultura” Unii Europejskiej). O możliwościach, jakich dostarcza projekt w ramach EVDH numeridanse.tv – pierwsza biblioteka tanecznych materiałów audiowizualnych dostępnych bezpłatnie w Internecie, będziemy informowaćwkrótce. Strona prowadzona jest przez Maison de la Danse w Lyonie jako archiwum filmów promujących taniec artystyczny i jego historię.

 

TRAILER XIII C/U

 

 

Główne wydarzenia festiwalu:

 

18.09 Souls/ Olivier Dubois | Francja

19.09 UNTITLED_I will be there when you die / Alessandro Sciarroni | Włochy

20.09 FOLK? A ja się (nie) zgadzam! | Polska / Islandia

21.09 Nothing’s for something/ Heine Avdal, Yukiko Shinozaki | Norwegia / Japonia / Belgia

22.09 Mouvinsitu/ Les Choses de Rien | Francja

23.09 The Iliad/ Felix Mathias Ott | Niemcy

24.09 Pussy/ Karol Tymiński | Polska

25.09 Holiday on stage/ Martin Schick, Damir Todorovic | Szwajcaria

28.09 600 steps/ TALDANS | Polska / Turcja

27 + 28.09 Atlas Warszawa/ Ana Borralho, João Galante | Portugalia

 

 

Szczegółowe informacje: www.cialoumysl.pl

 

Festiwal finansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)  MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

Patroni medialni: Polskie Radio RDC, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl/Warszawa, Teatr, Didaskalia, Culture.pl, taniecPOLSKA.pl, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, Teatrdlawas.pl, MGZN.pl, Notes na 6 tygodni, Empi

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close