Wersja do druku

Udostępnij

In Between Festivals to całoroczny cykl wydarzeń poświęconych berlińskiej scenie jazzowej i tańca współczesnego. Podczas grudniowej  odsłony wydarzeń tanecznych zostanie pokazany projekt Petera Pleyera moving the mirror, który tematyzuje relacje polsko-niemieckiej sceny artystycznej po transformacji ustrojowej. Skupia się na obecnych i historycznych procesach wymiany między oboma krajami na polu eksperymentalnej choreografii. Wrocławskie pokazy performansu Pleyera z artystami z Polski i Niemiec obejmują solowe występy Anny Nowickiej i Caroline Alexander (7 grudnia) oraz Marii Stokłosy, Olivera Connew, Aleksandry Borys (8 grudnia), a także solo p z udziałem Pawła Sakowicza i Ivana Ekemarka (9 grudnia) Prezentacje w dniach 8-9 grudnia o godz. 20.30 odbędą się w BARBARA:  infopunkt / kawiarnia / kultura (ul. Świdnicka 8c), natomiast w dniach 9 i 11 grudnia o godz. 20.00 IP Studio (ul. Ruska 46A /401.3). Po wszystkich spektaklach odbędą się rozmowy z artystami. WSTĘP WOLNY.

 

 

Po spektaklach odbędą się rozmowy z artystami. Skąd wywodzi się ta energia, dzięki której młodzi polscy i berlińscy artyści inicjują dziś projekty, dla których punktem wyjścia często stają się wszelkiego rodzaju utopie, idee queer  i feministyczne oraz motywy polityczne? Ta energia, i ta wiedza,  która każe im bezustannie kwestionować zastane struktury i je reformułować, na nowo dostarczając wciąż nowych rozwiązań?

 

Od połowy lat 90. Peter Pleyer aktywnie uczestniczy w rozwoju tańca współczesnego w Polsce: jako tancerz i pedagog odwiedza festiwale w Lublinie, Kaliszu, Poznaniu  i Warszawie, regularnie współpracuje z programem Stary Browar Nowy Taniec oraz z polskimi artystami jako artystyczny opiekun czy dramaturg (między innymi z Marysią Stokłosą). Przez te wszystkie lata był świadkiem zmian, jakie zaszły na polskiej scenie tanecznej:  od autorytarnych struktur choreografii i tradycyjnych technik tanecznych, po bardziej egalitarne i demokratyczne metody pracy, w których sposób tworzenia materiału i kompozycji, a także pytania o społeczno-kulturową tożsamość płciową i krytyka instytucji nadają nowego wymiaru sztuce choreografii.

 

***

 

Projekt realizowany jest w ramach kuratorskiego programu rezydencji artystycznych A-I-R Laboratory prowadzonego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie we współpracy z Art Stations Foundation w Poznaniu (program kuratorski Stary Browar Nowy Taniec). Wcześniej pokazy moving the mirror odbyły się w dniach 24 i 26 listopada w CSW w Warszawie.

 

 

ZESPÓŁ:

dyrekcja artystyczna i choreografia: Peter Pleyer

taniec:  Caroline Alexander, Aleksanda Borys, Oliver Connew, Ivan Ekemark, Anna Nowicka, Paweł Sakowicz, Marysia Stokłosa

dyrekcja artystyczna:

 Michiel Keuper

kuratorki: Joanna Leśnierowska (ASF), Agnieszka Sosnowska (CSW Zamek Ujazdowski)

koordynacja: Joanna Manecka

 Logo ASF (miniaturka)

 

 

 LOGO CSW (miniaturka)

 

 

Logo AIR (miniaturka)

 

 

***

 

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Wśród zaproszonych zespołów znajdują się gwiazdy aternatywnej berlińskiej sceny, które często gościć będą we Wrocławiu po raz pierwszy. Swoje produkcje taneczne w pierwszej połowie roku zaprezentują Hermann Heisig, Rafał Dziemidok i Ewa Garniec, Maria F. Scaroni, Vania Rovisco oraz Jule Flierl. Produkcjom tanecznym towarzyszyć będą rozmowy prowadzone przez Anię Nowak, Agatę Siniarską i Karolinę Wycisk.

 

In Between Festivals jest częścią współpracy „Wrocław-Berlin”, którą zainicjowała Fundacja Zukunft Berlin i Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury. Partnerzy projektu to Kulturstiftung des Bundes, Hewlett Packard, Kulturprojekte Berlin, Luneta, Mediapool i Mica Moca. Finansowany jest przez Komisję Europejską oraz Stiftung Deutsche Klassenlotterie w Berlinie.

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close