W dniach 4-6 marca 2022 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się przedostatnia  odsłona projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych. Marcowe wydarzenia niosą w sobie dużą dawkę energii. Z poruszającym projektem Witajcie/Welcome powraca Aurora Lubos, przypatrująca się uprzywilejowanym Europejczykom, odgradzających się od dramatu uchodźców. Justyna Górowska, posługująca się pseudonimem artystycznym WetMeWild, przeprowadzi widzów przez rytuał poświęcony żywiołowi wody pod tytułem Łzy nimfy. Kontrapunktem do tego pierwotnego obrzędu będą elementy rozszerzonej rzeczywistości, w którą wprowadzi nas aplikacja NymphTears. Tymczasem Sommer Ulrickson i Anna Peschke zaprezentują spektakl taneczny Lilith o tytułowej mitycznej bohaterce – nieposkromionej wojowniczce o równość, samostanowienie i wolność.

Wersja do druku

Udostępnij

Program odsłony marcowej:

pt. 4.03.2022, godz. 20.00 | Sala Teatru Laboratorium

Witajcie/Welcome
Performans Aurory Lubos

Od artystki:

Interesuje mnie człowiek ten, który jest bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, uciekających przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I to, co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu; co czułby do ludzi, których codzienną rzeczywistością jest walka o życie.

Jednym z elementów wydarzenia jest dokumentacja performansu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie w październiku 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą polską, namacalną rzeczywistość. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących obserwatorach.

sob. 5.03.2022, godz. 18.00 i 20.00 | Sala Teatru Laboratorium

Łzy nimfy
Performans Justyny Górowskiej jako WetMeWild

WetMeWild – alter ego artystki, wcielenie słowiańskiej brzeginki – odprawi rytuał poświęcony żywiołowi wody. Jej witalna mokrość stanie się emanacją nierozerwalnego związku z wodą, substancją dookoła której toczy się całe życie na Ziemi, a która w dobie późnego kapitalizmu skażona jest włóknami mikroplastiku. Zapisana w prawach człowieka jako niezbywalne prawo, stała się butelkowanym produktem, sprywatyzowanym i zmonopolizowanym przez korporacje.

Podczas performansu WetMeWild, wyłaniając się z wilgotnych oparów słowiańskiego mitu, stanie się skażonym wodnym ciałem. Oparta na japońskiej praktyce butoh, choreografia będzie eksplorowała technikę water body. Performans odbędzie się zarówno świecie realnym, jak i w rozszerzonej rzeczywistości za sprawą aplikacji NymphTears. Dzięki niej naznaczone markerami ciało artystki pokryje się trójwymiarowymi animacjami.

Rozszerzająca rzeczywistość aplikacja NymphTears jest dodatkowym, nieobowiązkowym elementem performansu. Można ją znaleźć w Google Play (dostępna tylko w systemie operacyjnym Android).

Organizatorzy zachęcają do pobrania aplikacji przed wydarzeniem.

niedz. 6.03.2022, godz. 19.00 | Studio Na Grobli

Lilith
Spektakl taneczny/ work in progress Sommer Ulrickson i Anny Peschke

My, kobiety potrzebujemy bohaterek!

Mityczna postać Lilith od 5000 lat pojawia się w różnych kulturach i religiach.
Może być dla nas inspirującą bohaterką. Lilith to nieposkromiona postać kobieca, która nie poddaje się mężczyźnie i wyłamuje się z systemu patriarchalnego.
Jest wojowniczką o równość, samostanowienie i wolność.

Wczesna wojowniczka o feminizm!

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Więcej w wywiadzie z Moniką Wachowicz:
https://taniecpolska.pl/krytyka/drobne-pekniecia-z-monika-wachowicz-rozmawia-katarzyna-waligora/

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji i program „Szczelin”: grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/8KDVVMeHE

Bilety do kupienia: www.bilety.grotowski-institute.pl/

Justyna Górowska jako WetMeWild „Łzy nimfy”. Fot. Paweł Dyląg

Justyna Górowska jako WetMeWild „Łzy nimfy”. Fot. Michał Korta

Sommer Ulrickson i Anna Peschke „Lilith”. Fot. Jens Wazel

Anna Peschke „Lilith”. Fot. Jens Wazel

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close