Na początku marca na scenie Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego odbędzie się premiera spektaklu Niepokój przychodzi o zmierzchu w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Przedstawienie inspirowane jest powieścią Marieke Lucasa Rijnevelda pod tym samym tytułem, nagrodzoną Międzynarodową Nagrodą Bookera. Perspektywa głównej bohaterki, kilkuletniej dziewczynki, stanie się przewodnikiem po świecie fantazji, relacjach z ludźmi i zwierzętami, magii zamkniętej w wiejskim życiu, dorastaniu w poczuciu wyobcowania i poszukiwaniu bliskości. Premierę zaplanowano na 3 marca o godz. 19.00. Kolejne prezentacje odbędą się w dniach 4–5 marca oraz 9-12 marca 2023 o tej samej godzinie w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Wersja do druku

Udostępnij

Kiedy ludzie są wychłodzeni, trzeba ich traktować jak porcelanę. Najmniejszy dotyk może okazać się śmiertelny.

Marieke Lucas Rijneveld, „Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

Małgorzata Wdowik do tej pory realizowała swoje spektakle między innymi w TR Warszawa (Piłkarze), Teatrze Studio w Warszawie (Dziewczynki), Teatrze Powszechnym w Warszawie (Gniew), Teatrze Starym w Krakowie (Głębiej), Nowym Teatrze w Warszawie (Wstyd), a także w Monachium, Darmstadt czy we Frankfurcie. Tym razem, wspólnie z zespołem Wrocławskiego Teatru Pantomimy artystka przygotowała spektakl pt. Niepokój przychodzi o zmierzchu na podstawie nagrodzonej w 2020 roku Międzynarodową Nagrodą Bookera powieści Marieke Lucasa Rijnevelda, w adaptacji Roberta Bolesty.

Przedstawienie Niepokój przychodzi o zmierzchu jest wizualną opowieścią o doświadczeniu starty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Świat, w którym panuje wieczna zima i przenikający chłód, pełny jest magicznego myślenia, zaklęć i modlitw. Widzimy go oczami małej dziewczynki wchodzącej w czas dorastania. Jest ona zarówno obserwatorką biegu wydarzeń, narratorką, jak i kreatorką fantazji – przechowuje wspomnienie tragedii, mierzy się z poczuciem winy i odpowiedzialności za rodziców, zmaga się z ukłuciami pustki.

Plastyczność świata widzianego z perspektywy dziecka i dziecięca wyobraźnia opisana w książce pozwalają na tworzenie obrazów z zapisanych w niej doświadczeń. Obrazy te stają się samodzielnymi mikrohistoriami. Niepokojąca codzienność, z której reżyserka buduje wizualność przedstawienia, składa się także z obserwacji więzi pomiędzy ludźmi, a zwierzętami. Przez ten pryzmat możemy lepiej przyjrzeć się relacjom rodzinnym – rodzinie, która żyje obok siebie, a nie ze sobą.

Realizatorzy:

Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Scenariusz, adaptacja: Robert Bolesto
Współpraca dramaturgiczna: Magda Komornicka
Scenografia: Aleksandr Prowaliński
Rzeźby: Jan Baszak
Kostiumy: Maja Skrzypek
Muzyka: Agata Zemla
Asystent reżyserki: Piotr Soroka
Inspicjentka: Katarzyna Radomska

Obsada: Agnieszka Dziewa, Anna Nabiałkowska, Karolina Paczkowska, Artur Borkowski, Eloy Moreno Gallego, Jan Kochanowski, Jakub Pewiński

Spektakl na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda wydanej przez Wydawnictwo Literackie w tłumaczeniu Jerzego Kocha. Więcej o powieści: https://wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3869/niepokoj-przychodzi-o-zmierzchu

Premiera: 3 marca, godz. 19.00, Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62).
Kolejne przedstawienia: 4, 5, 9, 10, 11, 12 marca o 19.00.

Więcej informacji na temat spektaklu: pantomima.wroc.pl/przedstawienia/niepokoj-przychodzi-o-zmierzchu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close