Wrocław: Wrocławski Teatr Pantomimy „Niepokój przychodzi o zmierzchu” – reż. Małgorzata Wdowik

Zdjęcie: Wrocław: Wrocławski Teatr Pantomimy „Niepokój przychodzi o zmierzchu” – reż. Małgorzata Wdowik

Wrocławski Teatr Pantomimy „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Reż. Małgorzata Wdowik. Projekt plakatu: Patryk Hardziej.

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zaprasza na spektakl Niepokój przychodzi o zmierzchu w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Przedstawienie powstało na podstawie powieści Marieke Lucasa Rijnevelda pod tym samym tytułem.

Wersja do druku

Udostępnij

Kiedy ludzie są wychłodzeni, trzeba ich traktować jak porcelanę. Najmniejszy dotyk może okazać się śmiertelny.

Marieke Lucas Rijneveld, „Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

Małgorzata Wdowik do tej pory realizowała swoje spektakle między innymi w TR Warszawa (Piłkarze), Teatrze Studio w Warszawie (Dziewczynki), Teatrze Powszechnym w Warszawie (Gniew), Teatrze Starym w Krakowie (Głębiej), Nowym Teatrze w Warszawie (Wstyd), a także w Monachium, Darmstadt czy we Frankfurcie. Tym razem, wspólnie z zespołem Wrocławskiego Teatru Pantomimy artystka przygotowała spektakl pt. Niepokój przychodzi o zmierzchu na podstawie nagrodzonej w 2020 roku Międzynarodową Nagrodą Bookera powieści Marieke Lucasa Rijnevelda, w adaptacji Roberta Bolesty.

Przedstawienie Niepokój przychodzi o zmierzchu jest wizualną opowieścią o doświadczeniu starty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Świat, w którym panuje wieczna zima i przenikający chłód, pełny jest magicznego myślenia, zaklęć i modlitw. Widzimy go oczami małej dziewczynki wchodzącej w czas dorastania. Jest ona zarówno obserwatorką biegu wydarzeń, narratorką, jak i kreatorką fantazji – przechowuje wspomnienie tragedii, mierzy się z poczuciem winy i odpowiedzialności za rodziców, zmaga się z ukłuciami pustki.

Plastyczność świata widzianego z perspektywy dziecka i dziecięca wyobraźnia opisana w książce pozwalają na tworzenie obrazów z zapisanych w niej doświadczeń. Obrazy te stają się samodzielnymi mikrohistoriami. Niepokojąca codzienność, z której reżyserka buduje wizualność przedstawienia, składa się także z obserwacji więzi pomiędzy ludźmi, a zwierzętami. Przez ten pryzmat możemy lepiej przyjrzeć się relacjom rodzinnym – rodzinie, która żyje obok siebie, a nie ze sobą.

Realizatorzy:

Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Scenariusz, adaptacja: Robert Bolesto
Współpraca dramaturgiczna: Magda Komornicka
Scenografia: Aleksandr Prowaliński
Rzeźby: Jan Baszak
Kostiumy: Maja Skrzypek
Muzyka: Agata Zemla
Asystent reżyserki: Piotr Soroka
Inspicjentka: Katarzyna Radomska

Obsada: Agnieszka Dziewa, Anna Nabiałkowska, Karolina Paczkowska, Artur Borkowski, Eloy Moreno Gallego, Jan Kochanowski, Jakub Pewiński

Spektakl na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda wydanej przez Wydawnictwo Literackie w tłumaczeniu Jerzego Kocha. Więcej o powieści: https://wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3869/niepokoj-przychodzi-o-zmierzchu

Premiera prezentacje: 3 marca, godz. 19.00 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62).
Kolejne przedstawienia: 4, 5, 9, 10, 11, 12 marca o 19.00.

Więcej informacji na temat spektaklu: pantomima.wroc.pl/przedstawienia/niepokoj-przychodzi-o-zmierzchu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62

godz. 17:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close